Jump to content

pravo na razmjerni dio GO


Tihana_ma

Preporučene objave

Dobar dan.

Molim Vas da mi se kaže koliko ja kao zaposlenica, koja sam radila od 01.01.19 do kraja isteka ugovora (30.06.19), imam pravo na korištenje razmjernog djela god.odmora?

inače imam pravo na GO od 22 radna dana i ugovor sam potpisala na 6 mjeseci. Moj poslodavac mi je izdao riješenje citiram:  "razmjerni dio godišnjeg odmora za 5 mjeseci u 2019. g. utvrđuje se 9 radnih dana.."

po mom izračunu i logici imam pravo na GO u trajanju od 10 radnih dana jer mi ugovor vrijedi do kraja 6.mj!

Molim vas za pomoć i ukoliko je ovo protuzakonito što mi je dalje činiti.

 

hvala svima

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Neka me ispravi netko tko ima više znanja i iskustva.

Po mom sudu, s obzirom na trajanje ugovora o radu (a to je 6 mj.) zaista imate pravo na 6/12 GO-a.

Međutim, to pravo stječete 15.06. (zašto 15.06. pogledati čl.79.st.4. Zakona o radu), i prije tog dana poslodavac vam nije dužan omogućiti korištenje GO-a za 6. mjesec. Naime kada bi vam poslodavac omogućio korištenje GO-a u razmjernom dijelu od 6/12, a radni odnos vam recimo otkazom prestane 11.06., poslodavac ne bi imao pravo tražiti povrat naknade za korištenje GO-a za 6. mjesec (čl.78.st.3. ZOR-a). Poslodavac se u toj situaciji ne bi mogao pravdati da vam je omogućio korištenje GO-a u trajanju dužem od onoga koje vam je pripadalo u trenutku odlaska na GO. 

Ako vam poslodavac ne omogući korištenje ostatka GO-a (u ovom slučaju još za 6.mj.) nakon 15.06., a do kraja 6.mjeseca, onda vam je je dužan za taj mjesec isplatiti naknadu za neiskorišteni dio GO (čl.82.ZOR-a). Ako ne isplati ni naknadu onda istu možete potraživati sudskim putem.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija