Jump to content
  1. mutavi

mutavi

• Similar Content

• objavio asimicko
      Poštovani molim savjet za najbrže/najpovoljnije rješenje imovinsko pravnih odnosa.
      Situacija je sljedeća:
      Na čestici zemlje na kojoj planiram izgraditi kuću ZK ulošku zavedeni su:
      1.moja baka (davno umrla)
      2.moj pok. otac (iza njega ja, brat i sestre kao nasljednici temeljem rj. iz 2007.g. ali nije zavedeno u ZK)
      3. brat moga djeda, odnosno njegovi nasljednici, koji se zbog nesređenih knjiga vode na toj čestici (također neki umrli)
      Moj brat i sestre složni su da se čestica stavi na moje ime. Što se tiče djedovih srodnika, navedena čestica je u našem posjedu i oni se slažu da se ja zavedem kao vlasnik, također zbog nesređenih zemljišnih knjiga postoje čestice koje su u njihovom posjedu ali se i mi vodimo kao suvlasnici.
      Molim savjet za rješavanje navedene problematike, koja je procedura?
      Unaprijed Hvala

• objavio asimicko
      Poštovni molim pomoć/savjet,
      moja teta (od tate sestra) želi mi darovnim ugovorom ostaviti svoj dio koji je naslijedila nakon djedove smrti. Ja  također imam suvlasništvo nad istim nekretninama/česticama koje je naslijedio moj otac, a nakon njegove smrti i ja. Također koristim te nekretnine.
      Zanima me jesam li u ovom slučaju oslobođen poreza na nekretnine (suvlasnički dio) koji dobijem od tete darovnim ugovorom.
      Hvala
    • objavio dd1910
      Pozdrav, 
      trebam pomoć vezanu za imovinu koja je raspodijeljena prije 20godina. Radi se o 1kući sa zemljištem i još nekoliko zemljišta i dionicama. Pokojnik je imao 2 sina i 3 kćeri od čega je 1 kćer poginula prije ostavinske, brat "M" i sestra "D" su se odrekli svog dijela u korist brata "I", a sestra "A" živi u Australiji već 40 godina. Na ostavinsku se nije odazvala i nije se očitovala i pripalo joj je 10% svega. Brat "I" i sestra "A" nisu kontaktirali sigurno zadnjih 30 godina te su jedino sestre povremeno u kontaktu. Sestra "D" tvrdi da se sestra "A" također nekad kasnije odrekla svog dijela preko veleposlanstva, ali mi nemamo nikakve dokaze o tome osim o tome da se odrekla spomenutih dionica. Budući da je brat "I" živio u toj kući cijeli svoj život sa pokojnikom, u kuću ulagao prije pokojnikove smrti, ali i nakon (kuća je srušena za vrijeme rata, "I" ju je obnavljao i opremao, sam plaćao sve režije itd.) da li je moguće njoj nekako "oduzeti" tih njezinih 10%? 
    • objavio Onus Abit
      Poštovani,
      dvije osobe su naslijedile više nekretnina koje skupa čine posjed. posjed se sastoji od zgrade s pripadajućim vrtom. 
      Dok je zgrada u cjelini vlasništvo (oporučno nasljedstvo) jedne osobe, pripadajući vrt se vodi na tog i još jednog suvlasnika (nasljedstvo po zakonu).
      Obe osobe žele prodati nekretninu, samo nije jasno kako procijeniti pripadajuće dijelove budući su različiti suvlasnički udjeli.

• objavio rmogut
      Pozdrav svima,
      pokušati ću ukratko objasniti činjenično stanje, a unaprijed se ispričavam na duljem postu.
      Stambeno-poslovna zgrada koja se nalazi u kulturno-povijesnoj cjelini etažirana je 2007. godine i imala je 6 suvlasnika. Rekonstrukcija zgrade napravljena je od 2008. do 2009. godine za koju je izdana lokacijska dozvola (koji su potpisali svi suvlasnici i neposredni susjedi) i potvrda glavnog projekta. U tom trenutku nije bio potpisan Međuvlasnički ugovor, Ugovor o upravljanju zgradom i nije postojao predstavnik suvlasnika.
      Jedan od suvlasnika, vlasnik posebnog dijela tavanskog prostora, iznajmio je zajednički krov teleoperateru za postavljanje antenskog prihvata bazne stanice koja je postavljena tijekom rekonstrukcije zgrade i zakamuflirana je u lažni dimnjak.
      2017. godine potpisan je Međuvlasnički ugovor, jer smo moja obitelj i ja otkupili suvlasnički dio od jednog suvlasnika i time smo postali većinski suvlasnici po udjelu u vlasništvu, donijeli smo odluku o Kućnom redu i potpisali Ugovor o upravljanju zgradom.
      Krajem 2018. godine smo sasvim slučajno saznali za baznu stanicu koja je postavljena na zajednički krov zgrade o kojoj uopće nismo bili obaviješteni. U postupku smo dobivanja svih relevantnih informacija po ZPPI, a u vezi dokumentacije o postavljenoj baznoj stanici (HAKOM, Ministarstvo zdravstva, Upravni odjel grada, konzervatorski odjel).
      Za sada smo sigurni da teleoperater ima dozvolu HAKOMA-a i Ministarstva zdravstva ali sumnjamo da ima rješenje konzervatorskog odjela kao i uporabnu dozvolu.
      Napominjem da sa suvlasnikom koji je iznajmio zajednički dio zgrade nismo u dobrim odnosima makar bi htio sve dogovorno riješiti u cilju dobrosusjedskih odnosa.
      Kao predstavnik suvlasnika, a u cilju zaštite prava svih ostalih suvlasnika, koje su mi opcije tj. pravna sredstva protiv:
      a) teleoperatera koji je postavio antenski prihvat sa baznom stanicom,
      b) suvlasnika koji je „dogovorio“ zakup zajedničkog krova?

Unaprijed se zahvaljujem na pomoći i sugestijama.
      Robert

• Online korisnici