Jump to content
hr1u00

poslovi redovite uprave - suvlasnički put

Preporučene objave

Poštovani,


suvlasnik sam čestice koje se vodi kao putu ZK  i u stvarnosti jest put koji vodi do moje parcele i susjedne parcele. Nas četiri okolna vlasnika smo od djelova svojih parcela davno formirali taj put, upisan je u ZK kao zasebna čestica, put.

Put je u takvom stanju da zarastao i nije moguće voziti automobil po njemu.  Ja bih htio taj put urediti na način da u njega ukopam struju, vodu i slilčno, tamponiram put i uredim ga da se može njime voziti auto, bicikla i hodati na korist svih suvlasnika, o svom trošku.
To bih napravio jer mi je to jedini put do moje parcele na kojoj gradim na osnovu pravomoćne dozvole.

E sad jedan od suvlasnika ima problem s mojom gradnjom kuće i ne želi dati suglasnost za takve radove na zajedničkom putu.

Zanima me da li je navedene radove moguće podvesti pod poslove redovite uprave u suvlasničkoj zajednici kako bi mogao iskoristiti to što je taj susjed u debeloj manjini po suvlasničkom udjelu, budući da svi ostali suvlasnici će potpisati suglasnost ?


Hvala

Lp

Podijeli ovu objavu


Link to post
Podijeli na drugim stranicama
, hr1u00 je napisao:

Zanima me da li je navedene radove moguće podvesti pod poslove redovite uprave u suvlasničkoj zajednici kako bi mogao iskoristiti to što je taj susjed u debeloj manjini po suvlasničkom udjelu, budući da svi ostali suvlasnici će potpisati suglasnost ?

Prema Zakonu o vlasništvu i drugim stvarnim pravima te dijelu o suvlasništvu, da sigurno, ali do ovoga,

, hr1u00 je napisao:

način da u njega ukopam struju, vodu i slilčno

što ispada mrvu problematično poradi odredbi čl.41 st.1 i 2. Dakle, da se radi o radovima održavanja puta, uređenja za normalno korištenje sasvim sigurno bi se moglo reči da se radi o redovnim poslovima, no poradi iznad citiranoga, ako ništa drugo, postoji sumnja da se radi o poslu koji premašuje okvir redovitog upravljanja. 

Podijeli ovu objavu


Link to post
Podijeli na drugim stranicama
prije 10 sati , Spitfire je napisao:

no poradi iznad citiranoga, ako ništa drugo, postoji sumnja da se radi o poslu koji premašuje okvir redovitog upravljanja. 

A kad postoji sumnja smatra se da se radi o izvanrednim poslovima za koje treba suglasnost svih....

Hvala vam

Lp

Podijeli ovu objavu


Link to post
Podijeli na drugim stranicama

Registrirajte se kako bi mogli sudjelovati u raspravi

Da bi postavili pitanje ili objavili komentar trebate biti naš korisnik.

Izradite korisnički račun

Izradite korisnički račun na našoj stranici. Lako je!

Registrirajte se

Prijavite se

Već imate korisnički račun? Prijavite se ovdje.

Prijavite se sad


  • Similar Content

    • objavio asimicko
      Poštovani molim savjet za najbrže/najpovoljnije rješenje imovinsko pravnih odnosa.
      Situacija je sljedeća:
      Na čestici zemlje na kojoj planiram izgraditi kuću ZK ulošku zavedeni su:
      1.moja baka (davno umrla)
      2.moj pok. otac (iza njega ja, brat i sestre kao nasljednici temeljem rj. iz 2007.g. ali nije zavedeno u ZK)
      3. brat moga djeda, odnosno njegovi nasljednici, koji se zbog nesređenih knjiga vode na toj čestici (također neki umrli)
      Moj brat i sestre složni su da se čestica stavi na moje ime. Što se tiče djedovih srodnika, navedena čestica je u našem posjedu i oni se slažu da se ja zavedem kao vlasnik, također zbog nesređenih zemljišnih knjiga postoje čestice koje su u njihovom posjedu ali se i mi vodimo kao suvlasnici.
      Molim savjet za rješavanje navedene problematike, koja je procedura?
      Unaprijed Hvala
       
    • objavio asimicko
      Poštovni molim pomoć/savjet,
      moja teta (od tate sestra) želi mi darovnim ugovorom ostaviti svoj dio koji je naslijedila nakon djedove smrti. Ja  također imam suvlasništvo nad istim nekretninama/česticama koje je naslijedio moj otac, a nakon njegove smrti i ja. Također koristim te nekretnine.
      Zanima me jesam li u ovom slučaju oslobođen poreza na nekretnine (suvlasnički dio) koji dobijem od tete darovnim ugovorom.
      Hvala
    • objavio dd1910
      Pozdrav, 
      trebam pomoć vezanu za imovinu koja je raspodijeljena prije 20godina. Radi se o 1kući sa zemljištem i još nekoliko zemljišta i dionicama. Pokojnik je imao 2 sina i 3 kćeri od čega je 1 kćer poginula prije ostavinske, brat "M" i sestra "D" su se odrekli svog dijela u korist brata "I", a sestra "A" živi u Australiji već 40 godina. Na ostavinsku se nije odazvala i nije se očitovala i pripalo joj je 10% svega. Brat "I" i sestra "A" nisu kontaktirali sigurno zadnjih 30 godina te su jedino sestre povremeno u kontaktu. Sestra "D" tvrdi da se sestra "A" također nekad kasnije odrekla svog dijela preko veleposlanstva, ali mi nemamo nikakve dokaze o tome osim o tome da se odrekla spomenutih dionica. Budući da je brat "I" živio u toj kući cijeli svoj život sa pokojnikom, u kuću ulagao prije pokojnikove smrti, ali i nakon (kuća je srušena za vrijeme rata, "I" ju je obnavljao i opremao, sam plaćao sve režije itd.) da li je moguće njoj nekako "oduzeti" tih njezinih 10%? 
    • objavio Onus Abit
      Poštovani,
      dvije osobe su naslijedile više nekretnina koje skupa čine posjed. posjed se sastoji od zgrade s pripadajućim vrtom. 
      Dok je zgrada u cjelini vlasništvo (oporučno nasljedstvo) jedne osobe, pripadajući vrt se vodi na tog i još jednog suvlasnika (nasljedstvo po zakonu).
      Obe osobe žele prodati nekretninu, samo nije jasno kako procijeniti pripadajuće dijelove budući su različiti suvlasnički udjeli.
       
    • objavio rmogut
      Pozdrav svima,
      pokušati ću ukratko objasniti činjenično stanje, a unaprijed se ispričavam na duljem postu.
      Stambeno-poslovna zgrada koja se nalazi u kulturno-povijesnoj cjelini etažirana je 2007. godine i imala je 6 suvlasnika. Rekonstrukcija zgrade napravljena je od 2008. do 2009. godine za koju je izdana lokacijska dozvola (koji su potpisali svi suvlasnici i neposredni susjedi) i potvrda glavnog projekta. U tom trenutku nije bio potpisan Međuvlasnički ugovor, Ugovor o upravljanju zgradom i nije postojao predstavnik suvlasnika.
      Jedan od suvlasnika, vlasnik posebnog dijela tavanskog prostora, iznajmio je zajednički krov teleoperateru za postavljanje antenskog prihvata bazne stanice koja je postavljena tijekom rekonstrukcije zgrade i zakamuflirana je u lažni dimnjak.
      2017. godine potpisan je Međuvlasnički ugovor, jer smo moja obitelj i ja otkupili suvlasnički dio od jednog suvlasnika i time smo postali većinski suvlasnici po udjelu u vlasništvu, donijeli smo odluku o Kućnom redu i potpisali Ugovor o upravljanju zgradom.
      Krajem 2018. godine smo sasvim slučajno saznali za baznu stanicu koja je postavljena na zajednički krov zgrade o kojoj uopće nismo bili obaviješteni. U postupku smo dobivanja svih relevantnih informacija po ZPPI, a u vezi dokumentacije o postavljenoj baznoj stanici (HAKOM, Ministarstvo zdravstva, Upravni odjel grada, konzervatorski odjel).
      Za sada smo sigurni da teleoperater ima dozvolu HAKOMA-a i Ministarstva zdravstva ali sumnjamo da ima rješenje konzervatorskog odjela kao i uporabnu dozvolu.
      Napominjem da sa suvlasnikom koji je iznajmio zajednički dio zgrade nismo u dobrim odnosima makar bi htio sve dogovorno riješiti u cilju dobrosusjedskih odnosa.
      Kao predstavnik suvlasnika, a u cilju zaštite prava svih ostalih suvlasnika, koje su mi opcije tj. pravna sredstva protiv:
      a) teleoperatera koji je postavio antenski prihvat sa baznom stanicom,
      b) suvlasnika koji je „dogovorio“ zakup zajedničkog krova?
       
      Unaprijed se zahvaljujem na pomoći i sugestijama.
      Robert


  • Online korisnici



×