Jump to content

Rokovi za pokretanje ostavinskog postupka


MARIJA_1

Preporučene objave

Pozdrav.

Zanima  me sljedece, zivjela sam u obiteljskoj kuci sa majkom koja je umrla i na koju je glasila nekretnina. Ja sam jedina kci dakle i nasljednica. I dalje zivim u toj kuci, no jos uvijek nisam pokrenula ostavinski postupak, pa me zanima da li postoji neki odredeni zakonski rok od dana smrti u kojemu moram pokrenuti postupak te da li postoje neke sankcije ako ne ispostujem taj rok? hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 3 sati , MARIJA_1 je napisao:

da li postoji neki odredeni zakonski rok od dana smrti u kojemu moram pokrenuti postupak

Ne, čak što više bi postupak trebao biti pokrenut po službenoj dužnosti. 

 

prije 3 sati , MARIJA_1 je napisao:

da li postoje neke sankcije ako ne ispostujem taj rok?

Nema roka, nema sankcije, no glede vaše pravne sigurnosti je svakako preporuka da ishodite rješenje o nasljeđivanju, temeljem kojeg će se izvršiti promjene u zemljišnim knjigama i katastarskom operatu. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 12 sati , Matrix je napisao:

Ne, čak što više bi postupak trebao biti pokrenut po službenoj dužnosti. 

 

Nema roka, nema sankcije, no glede vaše pravne sigurnosti je svakako preporuka da ishodite rješenje o nasljeđivanju, temeljem kojeg će se izvršiti promjene u zemljišnim knjigama i katastarskom operatu. 

hvala na odgovoru. Radi se o tome da nisam bila u nesto dobroj financijskoj situaciji pa radi troskova postupka nisam to mogla tad odmah. Da, racuni i sve ostalo i dalje doalzi na ime pokojne majke.Ovo spominjete da je postupak trebao biti pokrenut po sluzbenoj duznosti, evo ocito nije....

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 2 sati , MARIJA_1 je napisao:

.Ovo spominjete da je postupak trebao biti pokrenut po sluzbenoj duznosti, evo ocito nije....

Ostavinski postupak je redoviti sudski postupak, a pokreće se po službenoj dužnosti nakon što sud primi smrtovnicu, izvadak iz matice umrlih i sl. Jeste sudu dostavili ovakvu ispravu?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, Borbena7 je napisao:

Ostavinski postupak je redoviti sudski postupak, a pokreće se po službenoj dužnosti nakon što sud primi smrtovnicu, izvadak iz matice umrlih i sl. Jeste sudu dostavili ovakvu ispravu?

nisam jos. Znaci ja moram dostaviti to sudu i onda se pokrece postupak, u redu. Primarno me zanimalo da li postoji neki odredeni rok u kojemu to moram pokrenuti te da li postoje sankcije ako ga prekoracim

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 11 sati , MARIJA_1 je napisao:

Znaci ja moram dostaviti to sudu i onda se pokrece postupak, u redu. Primarno me zanimalo da li postoji neki odredeni rok u kojemu to moram pokrenuti te da li postoje sankcije ako ga prekoracim

Tako je. Nema roka, ali svakako je bolje što prije urediti stvarno stanje. Nikad ne znate što se može zakomplicirati, a odgađanje svakako doprinosi tome.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija