Jump to content
njek1

Raskid ugovora o doživotnom uzdržavanju, porez i terećenje nekretnina iz ugovora

Preporučene objave

napravljen je ugovor o doživotnom uzdržavanju. davatelj se ne javlja više. primatelj ne bi htio tužbu podnositi radi dugotrajnosti pa bi napravio najradije raskid ugovora.
da li i on mora biti solemniziran?
kako se plaća porez i kada na stečene nekretnine?
da li primatelj uzdržavanja može dignuti kredit na nekretnine ili ih prodati?
nema nikakve zabilježbe u zk.
hvala

Podijeli ovu objavu

Podijeli na drugim stranicama

Raskid mora biti učinjen na isti način kao i sam ugovor, da li ovjerom kod suda ili javnog bilježnika. Nekretnine još nisu stečene, trenutak stjecanja je odgođen do trenutka smrti primatelja uzdržavanja (dakako, govorimo o doživotnom, ne dosmrtnom uzdržavanju). Nekretnine, dakle, još nisu u vlasništvu davatelja, pa on na njih ne može dignuti kredit ili ih prodati, nego tek kad primatelj uzdržavanja umre.

Podijeli ovu objavu

ne razumijem. pišem točno

da li primatelj uzdržavanja može dignuti kredit na nekretnine ili ih prodati?

a dobivam odgovor

Nekretnine, dakle, još nisu u vlasništvu davatelja, pa on na njih ne može dignuti kredit ili ih prodati, nego tek kad primatelj uzdržavanja umre.

Podijeli ovu objavu

Krivo sam Vas shvatila, mislila sam da pitate za davatelja uzdržavanja. Jasno da primatelj uzdržavanja može raspolagati svojom imovinom slobodno čitav svoj život, pa ih i opteretiti. Drugo je pitanje može li ih prodati, ako su te nekretnine poimence određene u ugovoru, međutim, tu Vas upućujem da se i na ugovor o doživotnom uzdržavanju primjenjuju odredbe ZOO-a o utjecaju izmijenjenih okolnosti, pa ako bi nekretnina koju bi davatelj uzdržavanja imao pravo očekivati iz ugovora o doživotnom uzdržavanju bila otuđena, davatelj bi mogao tražiti da se ugovor izmijeni ili raskine ako bi mu davanje uzdržavanja postalo previše tegotno. 

Podijeli ovu objavu

Registrirajte se kako bi mogli sudjelovati u raspravi

Da bi postavili pitanje ili objavili komentar trebate biti naš korisnik.

Izradite korisnički račun

Izradite korisnički račun na našoj stranici. Lako je!

Registrirajte se

Prijavite se

Već imate korisnički račun? Prijavite se ovdje.

Prijavite se sad