Jump to content
iphoneutrka

Placanje pri kupnji nekretnine

Preporučene objave

Zanima me ovo, dogovorena je cijena kuce od 47000 EUR, na racunu u banci imam te novce (znaci nije kredit, sve uredno stoji u banci) i zanima me da li je moguce placati gotovinom, znaci, ugovor, ukupna vrijednost 47 i platim 47 bez posrednistva banke. Da li su moguci kakvi problemi radi poreza ili slicno? Ne znam kojji bi bio najelegantniji nacin za to uraditi a da se ne gubi na tecajnim razlikama da mi prodavatelj ne kokodace :) 

Hvala

Podijeli ovu objavu

Podijeli na drugim stranicama

Ako su i kupac i prodavatelj fizičke osobe, moguće je isplatiti taj iznos u gotovini. 

ALI... 

Plaćanje u stranoj valuti između rezidenata RH nije dozvoljeno, tako da to strogo formalno gledano ne biste smjeli napraviti u eurima, već u kunskoj protuvrijednosti iznosa od 47.000 EUR. 

U praksi se ovo rješava tako da kupac plati u eurima, a u ugovoru se napiše cijena u kunskoj protuvrijednosti i prodavatelj svojim potpisom potvrđuje da mu je isplaćena cijena u kunskoj protuvrijednosti. 

Ipak, napominjem da to što se ova situacija na gore opisani način redovito tako rješava u praksi, to i dalje ne znači da je to zakonito i dopušteno. 

Podijeli ovu objavu

Podijeli na drugim stranicama

Registrirajte se kako bi mogli sudjelovati u raspravi

Da bi postavili pitanje ili objavili komentar trebate biti naš korisnik.

Izradite korisnički račun

Izradite korisnički račun na našoj stranici. Lako je!

Registrirajte se

Prijavite se

Već imate korisnički račun? Prijavite se ovdje.

Prijavite se sad