Jump to content

Nezakonita gradnja na suvlasničkom objektu


Marin75

Preporučene objave

Da puno ne pišem o odnosima suvlasnika...riječ je o legaliziranoj zgradi sa nekoliko stanova u suvlasništvu (dakle nije etažirano). Jedan od suvlasnika je odlučio proširiti svoj stan na dvorište ilegalno...na način što je doveo majstore odnosno djelatnike nekog građevinskog obrta koji će mu to  napraviti ... dakle izgradnju i proširenje stana, naravno sve ilegalno (dakle, nema supotpisa suvlasnika, građevinske dozvole, nicega... a slijedom navedenog i ta građevinska firma/obrt gradi ilegalno). Osim što će s tim na uštrb ostalih suvlasnika proširiti svoj posjed uzrokovat će i situaciju da će zgrada biti  ponovno nelegalna.

Zanimaju me konkretno moje zakonske mogučnosti kao suvlasnika da zaustavim navedeno... ? Prijava inspekciji? policiji?  ili? konkretno što? Jasno mi je da navedeno moram sasjeci u korijenu jer ako navedeni suvlasnik napravi fizičko proširenje i nadogradnju stana...poslije je sve to jako teško poništiti odnosno vratiti u prvobitno stanje.

Hvala!

uređeno: od Marin75
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 15 sati , Spitfire je napisao:

Građevinska inspekcija. Policija nema ništa s time.

Znači ukratko jedino građevinska nspeckija a oni mogu izaci i za 30 dana ili nikad (kao što čitamo po portalima)... odnosno kada suvlasnik završi cijeli objekt. Nevjerojatno. Izgleda da te "država" tjera da sam riješavaš stvari jer drugacije ne ide, odnosno motivira kriminalce da rade kako ih je volja.

Iz navedenog budimo realni, bez da doslovno fizički zabranim radnicima da navedeno naprave suvlasnik će izgraditi svoje, urediti i onda se sve to moze vuci i 10tke godina po sudovima dok ne dođe nekakvo riješenje o uklanjanju odnosno vraćanju u prvobitno stanje..na koje se on naravno može žalit..a nas ostalo tko hebe. I naravno nakon tih 10 godina nikome se neće ni htjeti ulaziti u priču da se ruši navedeno od suvlasnika a onda će biti opet neka nova legalizacija......Za plakat!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, Marin75 je napisao:

Znači ukratko jedino građevinska nspeckija a oni mogu izaci i za 30 dana ili nikad (kao što čitamo po portalima)...

Naravno da se po portalima može napisati i pročitati svašta, no sve to ovisi o području koje određeni inspektor pokriva, količini prijava, ali i samo ljudi (sto ljudi sto čudi) katkad vole napisati nešto iz nekog svoga razloga. Naravno da bi bilo idealno kada bi inspekcija izišla na teren dan poslije podnošenja prijave ali to nažalost nije moguće. Međutim, dok ne podnesete prijavu sami ne možete znati u kojem roku će isti postupiti po prijavi. Uz prijavu inspekciji nelegalnih radova bil bi oportuno ito napraviti i prema komunalnom redaru iz dijela koji bi se mogao odnositi na njegovo postupanje, a to su ne isticanje table na gradilištu, kao ni prijava radova.   

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 godina kasnije...

Bok Spitfire,

imam određenih problema sa registracijom pa ću sada probati ovako.........

Naime s obzirom da je ovo najsličnija tema mojem slučaju pa bih se samo nadovezao.

Dakle u manjoj višestambenoj zgradi (6 stanova) nalazi se spremište cca. 50m2 koje nije nigdje ucrtano niti se nalazi u elaboratu.

Jedan od stanara je prisvojio gore navedeni prostor te gradi stan koji namjerava danas sutra prodati.

Moja pitanja ovdje su sljedeća:

1. Dali on može legalizirati navedeni stan te dali mu je potrebna suglasnost svih suvlasnika zgrade?

2. Ukoliko se svi stanari slože i prijave inspekciji nelegalnu gradnju koje će biti posljedice po njega?

Unaprijed zahvaljujem na odgovoru i pomoći

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 5 mjeseci kasnije...

Pozdrav,

Imam vrlo sličnu situaciju.


U stambenoj zgradi od 7 stanova je investitor sagradio veće spremište koje nema vlasnika i nije upisano u etažnom elaboratu. Investitor (koji nema suvlasništvo u zgradi) bez dogovora sa suvlasnicima zgrade daje pristup spremištu (i ulazu u zgradu) trećim osobama s namjerom prodaje ili iznajmljivanja. Također, nije jasno na koji način će se regulirati eventualni režijski troškovi.

Molim Vas za savjet kako bi suvlasnici zgrade trebali postupiti u ovom slučaju? Spremište legalno ne postoji pa nije upisano ni kao zajednički prostor tako da nije jasno tko može taj prostor “svojatati”.

Unaprijed hvala.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija