Jump to content

Alimentacija - dvoje djece


OS365

Preporučene objave

Pozdrav,

žena i ja se razvodimo, imamo dvoje djece od 16 i 14 godina i nažalost je pitanje alimentacije otišlo na sud.

Odmah da kažem da znam da se ne može znati iznos koji ću morati uplaćivati za alimentaciju ali zanima me sudska praksa i što mogu očekivati. Imam svoju odvjetnicu ali nažalost nema puno iskustva u ovakvim slučajevima i nisam dobio od nje niti jednu konkretnu informaciju koja bi mi pomogla.

Činjenice su sljedeće:

- plaća mi je 10800 kuna (neto)

- živim kao podstanar u stanu jer sam ženi prepustio življenje u zajedničkom stanu s djecom

- s djecom se viđam vikendom, planiram voditi na more, dajem tu i tamo džeparac i ponekad kupujem odjeću

- od kada smo razdvojeni, mjesečno uplaćujem 3000 kn

- otplaćujem 2 kredita od 1300 kn i 750 kn (prvi je zajednički koji smo digli u braku, drugi sam bio prisiljen dići za pokrivanje mog minusa i životne potrebe - oprema stana, održavanje auta...

 

Proizlazi da su moji minimalni (obavezni) troškovi trenutno 4800 (stanarina, režije, 2 kredita).

Iz toga proizlazi da mi ostaje 6000 kn za alimentaciju i osobne potrebe.

Ono što je također činjenica je da mi nakon što uplatim 3000 kn alimentacije, preostane iznos od 3000 kn.

 

I volio bi napomenuti da mi žena također ima solidna primanja od cca 8500 kuna (neto).

 

Vjerovali ili ne, žena od mene traži iznos od 4800 kn. Malo je i smiješno al puno više tužno.

Na prvom i jedinom ročištu, prilikom upita sutkinje ženi o potrebama djece, nije došla do iznosa 1500 kn a kamoli do 2400 kn za dijete.

To su zdrava djeca, nemaju zdravstvenih problema i odgajana su da nisu razmažena i da ne moraju dobiti sve što požele.

 

Također mi nije jasno da je zakonski regulirano da kompletnu potrebu djece pokriva drugi roditelj, tj. roditelj koji ne živi s djecom. Iako se i drugi roditelj želi brinuti o njima, tj. biti im roditelj, bar koliko zakon dopušta

Je li moguće da je uređeno da muškarac pokriva kompletne dječje potrebe i bori se s preostalim iznosom od 3000 kn a s druge strane žena živi lagodnim životom?!

 

Uglavnom, molio bi procjenu, tj. koju odluku je za očekivati u navedenom slučaju.

Hvala!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Supruga može tražiti što god poželi, to je njeno pravo, međutim sud donosi konačnu odluku. Pri odlučivanju osnovne smjernice suda su važeće odluke o minimalnim iznosima i prosječnim potrebama djece, te stvarno utvrđene činjenice u svakom pojedinom postupku.

https://narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/full/2019_03_32_674.html

http://digured.srce.hr/arhiva/263/165507/narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/full/2017_04_41_889.html

Ako pogledate ove naprijed navedene linkove, jasno je da supruga traži maksimalni iznos, a sada je na sudu da procijeni da li su ti iznosi uistinu potrebni, te ostale ukupne okolnosti kao što su podstanarstvo i krediti. Mišljenja sam da alimentacija u Vašem slučaju ne bi trebala biti iznad 1.800,00 kn po djetetu i pod tim mislim na maksimalni iznos koji bi trebali očekivati.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija