Jump to content

Ublažavanje kazne - pravno uporište


MomakVeliki

Preporučene objave

Jedno naizgled banalno pitanje. U čl 49 KZ st 2 stoji - ako je kazna 5+ g MOŽE se ublažiti za 2 g.

Zainteresiran sam jer poznajem žrtvu pokušaja ubojstva. Gledao sam praksu i vidim kazne 2.5 g, pa nešto zatvor nešto uvjetno.

nisam vrstan matematičar ali 5 - 2= 3. A ne 2.5 ili i manje.

Na kojem temelju se ublažava tako kazna? Ja tu odredbu ne mogu naći...

 

hvala unaprijed

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Citirana odredba govori da se kazna zatvora (u konkretnom slučaju) može ublažiti do dvije godine izrečene kazne, a ne za dvije godine od propisanog minimuma (kako ste vi shvatili). Znači, umjesto minimalno 5, ublažavanjem se može spustiti do maksimalno 2 godine (dakle, matematički, spušta se za 3 godine, jer 5 - 3 = 2).

Slažem se da je odredba malo nejasna, pa se može shvatiti i na način na koji ste je vi shvatili.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

U praksi se iznimno rijetko spušta na 2 godine, ali gotovo uvijek se spusti nešto, ako ne po prvostupanjskom sudu, onda onom višem, zato jer se radi o zakonskom ublažavanju.

Osobno, smatram da su nam posebni minimumi za određena kaznena djela suviše nisko postavljeni i trebalo bi ih podići, no tome postoji snažno opiranje onih, koji imaju moć to promijeniti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Svjestan sam ja da se za pokušaj nebude išlo 10 g. No za sve udarce SAMO po glavi, ubrojivost , izravna namjera prvog stupnja i još diagnoza (ne bih javno o svemu, ali je uborojiv 1/1), posljedice za cijeli život (od fizičkih pa i sada liječenje kod psihijatra).

Mislim koje su to “naročito olakotne okolnosti” da bi se tako spuštalo... to nije nesretan sluča već do detalja isplaniran događaj (pripremljeni predmeti, namamio ju je). Preživljavanje je je bila PUKA slučajnost. Jedan udarac.

Našao sam neku praksu na ŽS ZG i obi u ijek se tako spuštaju da je to strava. 

Pa u požegi su čovjeka izmlatili ko konja, pa su po 6 g zatvora.

a ovaj bu dobio onak 3.5 možda plus kaj je sada u istražnom. Divota :( i za pola može tražiti izlazak.

Pa kada izađe da dovrši. 

kužim da se ne može nekog do smrti za tako što držati ali nema tu ono baš olakotnih. Za izravnu namjeru je za mene minimum 5 g za pokušaj. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat , MomakVeliki je napisao:

Mislim koje su to “naročito olakotne okolnosti” da bi se tako spuštalo...

Brkate tzv. sudsko i zakonsko ublažavanje. Ovo citirano bilo bi sudsko, recimo motiv razbojničke krađe jest nabavljanje novaca da se bliskoj osobi teško bolesnoj kupi skupi lijek, kojeg si ona i počinitelj nikako ne može priuštiti.

Zakonsko ublažavanje, a koje kod pokušaja UVIJEK dolazi u razmatranje (ne nužno i u primjenu, jer ovisi o svim okolnostima počinjenja djela i počiniteljovoj prošlosti), jeste ono za koje je dovoljno da zakon kaže kako se počintelja može blaže kazniti, a kod pokušaja to upravo i čini (čl. 34. st. 2. KZ-a).

prije 1 sat , MomakVeliki je napisao:

Našao sam neku praksu na ŽS ZG i obi u ijek se tako spuštaju da je to strava. 

U pravilu, ako se radi o prvom kaznenom djelu i okolnosti počinjenja djela nisu previše surove te nema dodatnih otegotnih okolnosti, kazna se ublažava. Je li to skroz u redu, dalo bi se raspravljati. Po meni, kod većine kaznenih djela jeste, no kod djela protiv života i tijela, spolne slobode i onih djela u kojima su žrtve djeca - nije u redu.

prije 1 sat , MomakVeliki je napisao:

a ovaj bu dobio onak 3.5 možda plus kaj je sada u istražnom. Divota :( i za pola može tražiti izlazak.

Može tražiti, ali šanse da mu se odobri uvjetni otpust su gotovo nikakve.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija