Jump to content
Pepopo2908

Poništavanje ostavinske rasprave

Preporučene objave

Pozdrav,

zanima me je li ikojim putem moguće poništiti završenu ostavinsku raspravu nakon što je prošlo duže vrijeme. 

Radi se o ostavinskoj raspravi imovine oca koji je iznenadno preminuo, koja je izvršena prije nepune tri godine (2016.). Imao je tri kćeri i suprugu koje su dijelile imovinu. U trenu kada se ostavinska rasprava vodila, obiteljski su odnosi bili u radu, no nakon izvjesnog vremena dolazi do pogoršanja istih.  Pri ostavini je svo imanje pripalo majci, sve su se tri kćeri složile s tim. Godinu dana nakon rasprave majka i dvije  kćeri se okreću od treće kćeri i njene obitelji. Sav se kontakt prekida bez povoda, svađe ili sličnog. Sve upućuje na to da je do trenutka podjele ostavine sve bili prividno organizirano ne bi li se treća kćer složila s odlukom majke i sestara. U daljnjem vremenu majka i dvije kćeri koriste i uživaju svu imovinu stečenu nakon smrti oca ili drugim riječima "gazduju".

Pitanje je sada, može li treća kćer tražiti reviziju ostavinske rasprave na temelju novonastalih okolnosti jer se otvara velika mogućnost da bude u potpunosti isključena iz nasljednog reda. Uzevši u obzir da je imovina o kojoj je riječ sva stečena za života treće kćeri (gradnja kuće, kupovina zemljišta...), treća kćer ima pravo dobiti svoj dio očeve imovine. 

Dakle, još jednom, može li se pokrenuti ikakav postupak za poništenje ostavinske rasprave da bi treća kćer ostvarila pravo na svoj dio nasljedstva. 

Hvala!

Podijeli ovu objavu

Podijeli na drugim stranicama
prije 3 sati , Pepopo2908 je napisao:

Dakle, još jednom, može li se pokrenuti ikakav postupak za poništenje ostavinske rasprave da bi treća kćer ostvarila pravo na svoj dio nasljedstva. 

Po ovome što navodite kao razlog, ne.

Podijeli ovu objavu

, Borbena7 je napisao:

Po ovome što navodite kao razlog, ne.

Možete li mi reći na temelju ovog mog kratkog opisa što bi onda bio valjan razlog za reviziju ostavinske rasprave. Nisam gore naveo da je dio imovine kao što je to auto i neke druge sitnice odmah podijeljen dvijema kćerima

Hvala

Podijeli ovu objavu

Ako se na ostavinskoj raspravi kćer odrekla svog dijela, po ovome što navodite ne vidim razlog, kao ni mogućnost za poništenje ostavinske rasprave. Odrekla se u majčinu korist, a ona sa svojim dijelom ima pravo činiti što ju je volja.

Podijeli ovu objavu

Registrirajte se kako bi mogli sudjelovati u raspravi

Da bi postavili pitanje ili objavili komentar trebate biti naš korisnik.

Izradite korisnički račun

Izradite korisnički račun na našoj stranici. Lako je!

Registrirajte se

Prijavite se

Već imate korisnički račun? Prijavite se ovdje.

Prijavite se sad

• Similar Content

• objavio dujka13
      Da li nekretnine stječene nasljedstvom podliježu porezu: nekretnine u kojima sam suvlasnik, u nekima čak 10/24 dijela. Porezna je obračunala u poreznu obvezu čak i naslijeđenu grobnicu, da li je to ispravno? Osnovica za porez je 5% a u novom Zakonu je 3%, šta je ispravno?  Ja sam prijavila poreznoj i predočila ostavinsko rješenje u kojima su te gore opisane nekretnine 13.06.2013. Kada nastupa zastara? 
    • objavio Rozman
      Traži se pravnik za sastavljanje sporazumnog Prijedloga izmjene odluke suda po pitanju skrbništva nad maloljetnim djetetom.

• objavio xoor
      Pozdrav,

zanima me što bi me savjetovali da uradim u ovoj situaciji. Otac mi je preminuo prije 10 godina, od njega sam naslijedio samo stari automobil male vrijednosti kojeg sam prodao. Međutim otac je imao dugove u dvije banke pa su se poćeli naplaćivat preko novćanih sredstava. Jednu banku sam rješio tako da sam uplatio vrijednost cijelog dugovanja što je debelo premašilo vrijednost nasljedstva. Druga banka se nastavila prisilno naplaćivati dok nije sud doneso odluku o prestanku naplate.
      Nakraju svega sam platio 4 puta više nego sam naslijedio. Međutim prošle godine nakon godina šta je to sve rješeno sam dobio od suda ovrhu zabilježbu na nekretninu koju je pokrenula druga banka. Sastavio sam žalbu i doneso do odvjetnika da je pregleda, nije mi čovjek ništa ni naplatio nego je reko da je ovrha neutemeljena i da samo pošaljem žalbu. 
      Međutim žalba je odbijena, u e-predmetu vidim da žalba odbijena kao neutemeljena na višem sudu nakon više od mejsec dana nakon što sam ju predao, i što je najgore još do današnjeg dana nisam dobio nikakvo sudsko rješenje niti mogu vidjeti zašto je odbijena. Zovem maloprije sud tamo mi kažu šta već znam da je žalba odbijena i da se ćeka drugostupanjski prijepis međutim sudac je na godišnem odmoru nakon kojeg ide u mirovinu pa mi nemogu ni okvirno reći kada bi mogao vidjeti šta se tu izdešavalo. Od dana kada sam predao žalbu je prošlo 4 i pol mjeseca a ćini me se da sam u zakonu ćitao da odgovor na žalbu moram dobiti u roku mjesec dana.
      Molio bih savjet što dalje ućiniti i koje su mi opcije, jer doslovno sam  u situaciji gdje mi stoji zabilježba ovrhe na nekretnini radi smješnog nasljedstva i bojim se da bi mogo ostat bez krova nad glavom radi čiste gluposti. Predpostavljam da nemogu ništa napraviti dok ne dobijem od suda objašnjene zašto je moja žalba ocijenjena neutemeljenom, ali koje su mi opcije poslije toga jel se mogu ponovno žalit i kome?
    • objavio KarlPopper
      Dragi Legalisovci, pozdrav!
      Treba mi stručnjak iz obiteljskog prava da mi potvrdi tumačim li točno zakonske odredbe u slučanu kojeg navodim:
      Naime, ženska osoba u dobi od 19 godina(u daljnim navodima - kćer) živi s majkom  koja ju uzdržava jer kćer studira u statusu izvanrednog studenta. Majka je liječnica i ima visoka primanja, roditelji su rastavljeni i kćer živi s majkom i sestrom cijeli život...
      Odnosi između njih dvije postali su zategnuti u posljednje vrijeme jer kćer (na nagovor polubrata) majci radi probeme i ozbiljno ugrožava obiteljski život konstantno prijeteći da će, ako ne dobije zatraženu svotu novca za određeni dan ubiti majku (afekt), da će iscenirati da ju majka zlostavlja i prijaviti ju Centru za socijalnu skrb i sl. Problematično ponašanje je eskaliralo prije par dana kad je kćer ozlijedila sestru i porazbijala stvari u stanu te zaprijetila da će svima reći da je to napravila majka te ju zbog toga prozvati nadležnim institucijama...E sad, majka ju želi izbaciti iz stana i prestati ju uzdržavati u smislu troškova života i plaćanja izvanrednog visokoškolskog obrazovanja...

Moje pitanje glasi: Može li majka to učiniti bez pravnih posljedica, budući da je kćer student koji svoje obveze na fakultetu ispunjava (nije padala godinu, polaže u roku...) ali je IZVANREDAN  student. 
      Uzdržavanje punoljetnog djeteta obvezno je ako se dijete školuje te redovito i uredno ispunjava svoje obveze, kako nalaže odredba čl. 210.st. 2. Obiteljskog zakona, ali odnosi li se to na izvanredne studente?
      S punom sviješću da situacija nija pravno najkonciznije objašnjena , nadam se brzom odovoru ( još večeras)

Unaprijed hvala, 
      K.Popper-  student prava 

• objavio dubravka2121
      Poštovani,

Moja baka ima 76 godina, invalid je u kolicima, posljedica moždanog udara.
      Iza sebe ima dva nasljednika, sina i unuka po pokojnoj kćeri koji također ima pravo nasljeđivanja.
      Unuk je voljan odreći se nasljedstva pa me zanima zašto javni bilježnik ne može napraviti ugovor ili izjavu kojom se on odriče već traži da i baka sudjeluje u tome, tj. da i ona mora biti prisutna.
      Zašto sama izjava nije dovoljna? Je li stvarno potrebno vuć baku u kolicima kod javnog bilježnika?

Lp
  • Online korisnici