Jump to content

Godišnji odmor kod novog poslodavca


pandora09

Preporučene objave

Poštovani, molim Vas za pravno pojašnjenje oko sljedeće situacije, budući da nisam struke.

Kod starog poslodavca ostalo mi je 10 dana neiskorištenog razmjernog godišnjeg odmora za 2019. godinu.

Dana 01.06.2019. zasnovala sam novi radni odnos (državna služba) te mi je utvrđeno pravo na 26 dana godišnjeg odmora prema mjerilima iz Kolektivnog.

Da li je sada imam za svaki navršeni mjesec dana rada pravo na razmjerni dio godišnjeg, a nakon 6 mjeseci pravo i na puni godišnji odmor ili?

I još jedno pitanje: da li mi se iskorišteni dani razmjernog godišnjeg kod starog poslodavca oduzimaju i od utvrđenih 26 dana kod novog poslodavca ili su to dvije zasebne priče?

uređeno: od pandora09
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 9 sati , pandora09 je napisao:

Hvala na odgovoru. Znači u 2020. ću imati pravo na puni godišnji kod sadašnjeg poslodavca?

Ukoliko vam radni odnos ne prestane do 15/12/2020, imat ćete pravo na puni GO. U protivnom, opet razmjerni.

prije 9 sati , pandora09 je napisao:

Vezano za ostatak neiskorištenog razmjernog godišnjeg kod starog poslodavca, isti mi mora isplatit naknadu za neiskorišteni dio?

Tako je. U pravilu se to isplaćuje sa zadnjom plaćom.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ovo pitanje i mene zanima.

Konkretno - kod starog poslodavca završen radni odnos 12.3. Isplaćena sam za razmjerni dio godišnjeg odmora. Kod novog poslodavca započela 26.6., na određeno, ali pretpostavka je da će to potrajati.

Po tome, smatram da bih 26.12. stekla puni godišnji odmor kod novog poslodavca, je li tome tako?

Također se apsolutno slažem da mi se treba oduzeti dane korištenog (točnije isplaćenog) odmora kod starog poslodavca.

Molim Vas G-man možete li ovo prokomentirati? Također me zanima kod koga i kada stječem pravo na regres za 2019. i u kojim iznosima (uzmimo pretpostavku da na novom radnom mjestu budem do kraja godine)? Jedan i drugi poslodavac isplaćuju regrese u iznosu od 1.250,00 kn.

Hvala unaprijed!

uređeno: od tkošto
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 10 sati , tkošto je napisao:

Konkretno - kod starog poslodavca završen radni odnos 12.3. Isplaćena sam za razmjerni dio godišnjeg odmora. Kod novog poslodavca započela 26.6., na određeno, ali pretpostavka je da će to potrajati.

Po tome, smatram da bih 26.12. stekla puni godišnji odmor kod novog poslodavca, je li tome tako?

Tako je, pod uvjetom da vam neće prestati radni odnos.

prije 10 sati , tkošto je napisao:

Također se apsolutno slažem da mi se treba oduzeti dane korištenog (točnije isplaćenog) odmora kod starog poslodavca.

Tako je bilo za vrijeme važenja ranijih zakonskih verzija, a evo što su one propisivale -

Zakon o radu (važenje 1995-2009) -

"Članak 44.

(1) Pravo na godišnji odmor nema radnik koji je to pravo u cijelosti, za tekuću kalendarsku godinu, iskoristio kod prethodnoga poslodavca.

(2) Prilikom prestanka ugovora o radu, poslodavac je dužan radniku izdati potvrdu o korištenju godišnjeg odmora."

Zakon o radu (važenje 2009-2014) -

"Članak 59.

(1) Radnik ima pravo na jednu dvanaestinu godišnjeg odmora, određenog na način propisan odredbama članka 55. i 56. ovoga Zakona, za svaki mjesec rada:

1) ...

2) ...

3) ...

4) ako je tijekom kalendarske godine u radnom odnosu kod više poslodavaca, pri čemu pravo na godišnji odmor za tu godinu kod svih poslodavaca može ostvariti ukupno u najdužem trajanju određenom na način propisan odredbama članka 55. i 56. ovoga Zakona.

(4) Iznimno od stavka 1. podstavka 4. ovoga članka, radnik koji je stekao pravo na godišnji odmor na način propisan odredbom članka 58. stavka 1. ovoga Zakona i kojem radni odnos prestaje nakon 1. srpnja, pravo na godišnji odmor u cijelosti za tekuću kalendarsku godinu ostvaruje kod poslodavca kod kojeg mu prestaje radni odnos."

 

Aktualni ZR ovakvih izričitih odredaba nema.

Odredba o diferencijaciji situacije kada je prekid između 2 radna odnosa kraći i duži od 8 dana jeste nelogična, slažem se, posebice kada se uzme u obzir činjenica da se inicijalno GO određuje za svaku kalendarsku godinu, pa bi se, po snazi logike, trebalo uzeti da nikako ne može ići preko punog GO (1/1) u svakoj kalendarskoj godini, a prema odredbi čl. 77. st. 3. ZR-a ispada da može ići teoretski do 1.5 punog GO-a za jednu kalendarsku godinu (raniji radni odnos prestao zaključno sa 15/06, a novi počeo sa 24/06 i trajao do kraja godine).

Tu postoji kontradikcija te 2 odredbe (čl. 77. st. 1. i 3.), no ako intencija zakonodavca nije bila da napravi razliku, zašto ju je svejedno naglasio? O toj nelogičnosti piše i časopis RRiF (posebno vidite primjer 2. koji je identičan vašem).

prije 10 sati , tkošto je napisao:

Također me zanima kod koga i kada stječem pravo na regres za 2019. i u kojim iznosima (uzmimo pretpostavku da na novom radnom mjestu budem do kraja godine)?

Regres nije pravo regulirano zakonom, već KU-om, Pravilnikom o radu odnosno ugovorom o radu, pa treba vidjeti što navedeni dokumenti kažu o tome. Međutim, valja naglasiti kako je pravo na regres vezano stvarnim korištenjem GO-a, a u tom slučaju ispada da kod starog poslodavca (budući GO niste stvarno koristili) ne biste imali pravo na regres, a kod novog ćete imati ukoliko ćete koristiti GO.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala na detaljnom obrazloženju. Sad mi još par stvari ostaje nejasno (također sam zaposlena u državnoj službi).

1. Trebam li ja upozoriti firmu na donošenje rješenja o punom godišnjem odmoru 26.12. i na isplatu regresa?

2. Kako se "utvrđuje" pravo na puni godišnji odmor kad se tek počelo raditi?

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 13 sati , tkošto je napisao:

1. Trebam li ja upozoriti firmu na donošenje rješenja o punom godišnjem odmoru 26.12. i na isplatu regresa?

Raspored o korištenju GO-a je obveza poslodavca, koju je dužan ispuniti do 30/06 svake kalendarske godine. Jasno, u vašem slučaju, vi u tom trenutku nećete imati pravo na puni GO, pa bi poslodavac, po mom mišljenju, za vas trebao donijeti dodatnu odluku nakon što steknete pravo na puni GO.

Regres je vezan uz korištenje GO-a, stoga smatram da tu neće biti problema budući ćete definitivno barem djelomično koristiti GO u 2019. godini.

Ako poslodavac ne bi postupio na prethodno opisan način i povrijedio vaša prava, biti ćete dužna tražiti od njega zaštitu prava putem posebnog zahtjeva.

prije 13 sati , tkošto je napisao:

2. Kako se "utvrđuje" pravo na puni godišnji odmor kad se tek počelo raditi?

Puni GO stječe se nakon 6 mjeseci neprekidnog rada, a ukoliko se bude radilo manje od 6 mjeseci, onda ide razmjerni dio GO-a. Također, ukoliko dođe do prestanka radnog odnosa, tada za kalendarsku godinu u kojoj je radni odnos prestao, radnik također ostvaruje pravo na razmjerni dio GO-a neovisno o trajanju radnog odnosa do tada. Primjerice, radnikje počeo raditi sa 01/01, a otkaže mu se sa danom 31/07, neovisno o tome što je on radio punih 7 mjeseci, za tu godinu pripada mu pravo na razmjerni dio GO u trajanju 7/12 punog GO.

prije 13 sati , tkošto je napisao:

Zašto 15.12.? I zašto opet nema pravo na puni GO odmah nakon 30.6.?

Zbog čl. 78. st. 2. ZR-a -

"Iznimno od članka 77. ovoga Zakona (koji govori o punom GO-u), radnik kojem prestaje radni odnos, za tu kalendarsku godinu ostvaruje pravo na razmjeran dio godišnjeg odmora."

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija