Jump to content

Povratnici iz SAD-a - ranija mirovina


chitown

Preporučene objave

Ne mogu pronaci konkretnu informaciju na internetu i ljubazno molim pomoc (ne misljenje nego konkretnu informaciju).

Suprug- amerikanac/austrijanac, Ja - hrvatica/amerikanka. U braku od 2006 i iselili 2007.

Kako je suprug umalo umro od raka,planiramo prijevremenu mirovinu.  

1. Sve sto smo uspijeli ustedjeti(nije puno zbog bolesti) : KAKO prenijeti u RH i da li se placa porez na imovinu iz inozemstva? (Naravno,svjesna sam za wires i limite gotovine preko granice pa me samo interesira porezni sustav).

Nemamo jos racun u banci.

2. Ukoliko otvorimo racun u Austriji - da li mozemo zivjeti bez bankovnog racuna u RH (kao u 80-tima)? Sa ATM karticom Austrijske banke?

3. Da li mozemo supruga prijaviti na dugi boravak ako nemamo racun u RH?

Naime, SAD ima prestrasne poreze i bez obzira gdje zivio - "uncle Sam" je uvijek tu. A kako smo prisiljeni otici nesto ranije, bitna nam je svaka znojna kuna (kao i svakome). Zahvaljujemo.

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nije čudo da nemate konkretne informacije na internetu, jer se u slučaju oporezivanja inozemnog dohotka svaki slučaj promatra za sebe.

1. Nema poreza na imovinu iz inozemstva, ali ima poreza na dohodak iz inozemstva.

2. Bankovni račun morate imati jer kao "stranci" morate imati sredstva za uzdržavanje dok ste u RH, ali u praksi vas ništa ne spriječava da koristite novac iz Austrije putem bankomata kako ste rekli.

3.Mislim da po Zakonu za boravak morate imati račun s nešto novca na njemu.

Ako postajete hrvatski porezni rezidenti, de facto vas oporezuju obje države po načelu svjetskog dohotka, jer nemamo ugovor o izbjegavanju dvostrukog oporezivanja sa SAD, s tim da RH kroz poreznu prijavu priznaje razmjerni dio poreza iz SAD prema potvrdi IRS. 

Sam postupak utvrđivanja rezidentnosti u poreznom smislu nije jednostavan, ali počinje tzv Obrascem TU koji možete pronaći na stranicama Porezne uprave, pa pogledajte što se sve uzima u obzir.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija