Jump to content

Rješenje o dosudi nekretnine


Dado83

Preporučene objave

Hvala na odgovoru.

Postoji li mogućnost da nakon što je doneseno rješenje o dosudi nekretnine kupcu koji je ujedno i bio ovrhovoditelj (nije dužan uplatiti kupovninu) da kupac/ovrhovoditelj povuče svoj prijedlog za ovrhu?

Postoji li mogućnost da dođe do odgode ovrhe na temelju zahtjeva ovrhovoditelja ili sporazuma ovršenika i ovrhovoditelja ili je institut odgode moguć samo prije negoli se započne sa ovrhom.

Postoji li sredstvo/način da se djeluje na trenutak pravomoćnosti rješenja o dosudi, osim žalbe?

Kakva su iskustva, koliko je razumno za očekivati da se riješi žalba protiv rješenja o dosudi?

Hvala.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 godina kasnije...

Borbena, ubacujem se u temu koju nisam započela ja, ali sam sada slučajno registrirala ovaj Vaš komentar vezan uz Žalbu na Rješenje o dosudi. Jasno mi je da se uglavnom radi o formalnostima. Ali, što ako se u Rješenju o dosudi nije pazilo na svaki korak? Napisali ste da jedna proceduralna greška ruši cijeli predmet. Tako bi i trebalo biti. Konkretno, u dosudi se navodi brisanje prava plodoživanja, što po bilo kojem Zakonu nije moguće.(Godinu dana prije u istom tom predmetu je u Najavi nadmetanja navedeno da Pravo plodouživanja ostaje kao teret u ZK. Upravo zbog tog tereta je i smanjena cijena nekretnine) Plodouživanje je pravo koje prestaje smrću plodouživatelja ili ako sam plodouživatelj pristane na prekid istoga. Mislim da sam u pravu. Hvala unaprijed na odgovoru.   

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 5 minuta, giordanagiorno je napisao:

Konkretno, u dosudi se navodi brisanje prava plodoživanja, što po bilo kojem Zakonu nije moguće.(Godinu dana prije u istom tom predmetu je u Najavi nadmetanja navedeno da Pravo plodouživanja ostaje kao teret u ZK. Upravo zbog tog tereta je i smanjena cijena nekretnine) Plodouživanje je pravo koje prestaje smrću plodouživatelja ili ako sam plodouživatelj pristane na prekid istoga.

Pogledajte čl. 87. Ovršnog zakona.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Borbena, 

Služnosti, stvarni tereti i pravo građenja

Članak 87.

(1) Stvarne služnosti, stvarni tereti i pravo građenja na nekretnini ne prestaju prodajom nekretnine.

(2) Prodajom nekretnine ne prestaju ni osobne služnosti koje su u zemljišnoj knjizi upisane prije prava radi čijega se namirenja ovrha provodi.

(3) Ostale osobne služnosti i stvarni tereti prestaju pravomoćnošću rješenja o dosudi 

Oprostite, s mojim poštovanjem, citiram:

"Legalis: objavljeno 17.12.2019 

Ne postoje nikakve smetnje za prodaju, no budući kupac će morati trpjeti doživotno uživanje i tako sve dok postoji u zemljišnim knjigama pravo doživotnog uživanje, odnosno do smrti osobe koja uživa ovo pravo. A i pitanje je, tko bi kupio ovako opterećenu nekretninu."
 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 2 sati , giordanagiorno je napisao:

Borbena, ubacujem se u temu koju nisam započela ja, ali sam sada slučajno registrirala ovaj Vaš komentar vezan uz Žalbu na Rješenje o dosudi. Jasno mi je da se uglavnom radi o formalnostima. Ali, što ako se u Rješenju o dosudi nije pazilo na svaki korak? Napisali ste da jedna proceduralna greška ruši cijeli predmet. Tako bi i trebalo biti.

Možete li mi navesti što je u upitu ovog korisnika bila pogreška u sudskom postupku uz pomoć koje se moglo okončati postupak u njegovu korist?

prije 2 sati , giordanagiorno je napisao:

Konkretno, u dosudi se navodi brisanje prava plodoživanja, što po bilo kojem Zakonu nije moguće.(Godinu dana prije u istom tom predmetu je u Najavi nadmetanja navedeno da Pravo plodouživanja ostaje kao teret u ZK. Upravo zbog tog tereta je i smanjena cijena nekretnine)

Iz upita korisnika ovo nije vidljivo?

Prije 55 minuta, giordanagiorno je napisao:

Borbena, 

Služnosti, stvarni tereti i pravo građenja

Članak 87.

(1) Stvarne služnosti, stvarni tereti i pravo građenja na nekretnini ne prestaju prodajom nekretnine.

(2) Prodajom nekretnine ne prestaju ni osobne služnosti koje su u zemljišnoj knjizi upisane prije prava radi čijega se namirenja ovrha provodi.

(3) Ostale osobne služnosti i stvarni tereti prestaju pravomoćnošću rješenja o dosudi 

Oprostite, s mojim poštovanjem, citiram:

"Legalis: objavljeno 17.12.2019 

Ne postoje nikakve smetnje za prodaju, no budući kupac će morati trpjeti doživotno uživanje i tako sve dok postoji u zemljišnim knjigama pravo doživotnog uživanje, odnosno do smrti osobe koja uživa ovo pravo. A i pitanje je, tko bi kupio ovako opterećenu nekretninu."
 

A koje bi bilo Vaše pitanje iz ove objave?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 17 sati , Borbena7 je napisao:

Možete li mi navesti što je u upitu ovog korisnika bila pogreška u sudskom postupku uz pomoć koje se moglo okončati postupak u njegovu korist?

Iz upita korisnika ovo nije vidljivo?

A koje bi bilo Vaše pitanje iz ove objave?

Poštovana, 

Moje pitanje je bilo kolika je vjerojatnost da će se Žalba na Rješenje o dosudi riješiti pozitivno barem po pitanju Prava plodouživanja. Naime, to bi bilo jedino ispravno. Nije mala pogreška navesti da se Pravo plodouživanja pravomoćnošću navedenoga rješenja briše, jer se to kosi sa svim zakonima. Ostanak plodouživatelja u stanu jako puno koristi njemu samom, a istovremeno vodi i do drugih pozitivnih promjena. Cijeli je postupak dosta kompliciran i delikatan, te ne mogu sad pisati o svim detaljima. 

Hvala na komentarima 

uređeno: od giordanagiorno
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija