Jump to content
Lidija2911

Rad 50 sati tjedno

Preporučene objave

Pozdrav!

Radim kao konobarica kod istog poslodavca gotovo 2 godine, i kao neiskusna pristala sam na rad od ponedjeljka do subote, s tim da radim od 6:30 do 15:00, sto je ukupno 51 sat tjedno, a ugovor je skopljen na neodređeno 40 sati tjedno, dakle svaki tjedan imam 11 sati viska. Subotom se moram prijaviti na gazdino ime upravo zbog toga. U subotu, kao narucena, dosla je inspekcija i vidjela njegovo ime na racunu te sam morala napisati izjavu da sam kucala na njegovo ime, a on u kaficu uopce nije prisutan. Zene su bile super i rekle su da nisam nista kriva, a za njega se nadam da ce dobiti odgovarajucu kaznu. On je naravno dosad pisao da radim 40 sati, placa je isla minimalac na racun +300 kn na ruke.

Jucer mi je pustio vecu placu jer se uplasio inspekcije, a uostalom radila sam i sva 3 praznika koja trebaju biti duplo placena (dosad nije bio placen nijedan, a sve sam radila), tako da je na racun sjelo 3870. Ponadala sam se da sam napokon placena kako i zasluzujem, da bi on danas dosao i rekao da mu moram vratiti njegovih 470kn koje sam JA zaradila. To je bila kap koja je prelila casu, jer sam se u ove 2 godine naradila i napravila oko 700 neplacenih prekovremenih. Vratila sam mu novce i rekla da od danas radim 40 sati tjedno, dakle subotu i nedjelju necu raditi kao sto i pise u ugovoru. Smatram da sam u pravu jer mi je dosta da sve ide preko mojih leda i da me iskoristavaju. Sto se moze dogoditi u najgorem slucaju?

Podijeli ovu objavu

Podijeli na drugim stranicama
objavljeno (uređeno)
prije 10 sati , Lidija2911 je napisao:

Pozdrav!

Radim kao konobarica kod istog poslodavca gotovo 2 godine, i kao neiskusna pristala sam na rad od ponedjeljka do subote, s tim da radim od 6:30 do 15:00, sto je ukupno 51 sat tjedno, a ugovor je skopljen na neodređeno 40 sati tjedno, dakle svaki tjedan imam 11 sati viska. Subotom se moram prijaviti na gazdino ime upravo zbog toga. U subotu, kao narucena, dosla je inspekcija i vidjela njegovo ime na racunu te sam morala napisati izjavu da sam kucala na njegovo ime, a on u kaficu uopce nije prisutan. Zene su bile super i rekle su da nisam nista kriva, a za njega se nadam da ce dobiti odgovarajucu kaznu. On je naravno dosad pisao da radim 40 sati, placa je isla minimalac na racun +300 kn na ruke.

Jucer mi je pustio vecu placu jer se uplasio inspekcije, a uostalom radila sam i sva 3 praznika koja trebaju biti duplo placena (dosad nije bio placen nijedan, a sve sam radila), tako da je na racun sjelo 3870. Ponadala sam se da sam napokon placena kako i zasluzujem, da bi on danas dosao i rekao da mu moram vratiti njegovih 470kn koje sam JA zaradila. To je bila kap koja je prelila casu, jer sam se u ove 2 godine naradila i napravila oko 700 neplacenih prekovremenih. Vratila sam mu novce i rekla da od danas radim 40 sati tjedno, dakle subotu i nedjelju necu raditi kao sto i pise u ugovoru. Smatram da sam u pravu jer mi je dosta da sve ide preko mojih leda i da me iskoristavaju. Sto se moze dogoditi u najgorem slucaju?

Moj Vam je savjet da ukoliko ikako mozete otiđete s tog radnog mjesta tojest od tog poslodavca, naravno postujuci pri tom odredbe ZOR-a.

Kako je poslodavac reagirao kada ste mu rekli da od sada radite 40h tjedno kako je navedeno u Ugovoru?

Sto se tice nekih posljedica, misljenja sam kako Vsm poslodavac nemoze nista dok god ispunjavate svoje obveze u skladu s odredbama Ugovora a za ostalo pricekajte odgovor iskusnijih kolega na forumu.

Lp i sretno!

Uređeno od anonimniy
Tipfeller

Podijeli ovu objavu

prije 7 sati , anonimniy je napisao:

Moj Vam je savjet da ukoliko ikako mozete otiđete s tog radnog mjesta tojest od tog poslodavca, naravno postujuci pri tom odredbe ZOR-a.

Kako je poslodavac reagirao kada ste mu rekli da od sada radite 40h tjedno kako je navedeno u Ugovoru?

Sto se tice nekih posljedica, misljenja sam kako Vsm poslodavac nemoze nista dok god ispunjavate svoje obveze u skladu s odredbama Ugovora a za ostalo pricekajte odgovor iskusnijih kolega na forumu.

Lp i sretno!

Trenutno jos ne mogu otici jer je odredeno da na godisnji mogu samo u ljetnim mjesecima zbog manjeg obujma posla. Tako da ne zelim da mi propadnu 3 tjedna godisnjeg zbog njih. Za mjesec dana tek idem na godisnji.

Dotični se toliko uplasio i govorio je samo dobro, dobro, pa pretpostavljam da ce ubuduce i biti onako kako treba. Rekao je da nije ocekivao da cu ici toliko u zakone. Jesam balava (22god), ali se ne smatram glupom. On i njegov brat "rade" po 20 sati tjedno drugu smjenu (svaki drugi dan, zatvaraju kad hoce), a ja 50. E pa nece moci. 

Mislim da jedino sto moze napraviti je dati mi otkaz, a tako ce mi uciniti uslugu (morat ce isplatiti neiskoristeni godisnji, a ja cu imati primanja s biroa).

Smatram da se nemam cega bojati jer oni krse zakon, a ne ja. Znam svoja prava.

Svakako hvala! Lp

Podijeli ovu objavu

prije 1 sat, Lidija2911 je napisao:

Mislim da jedino sto moze napraviti je dati mi otkaz, a tako ce mi uciniti uslugu (morat ce isplatiti neiskoristeni godisnji, a ja cu imati primanja s biroa).

U svakom slučaju, poslodavac vam je dužan isplatiti naknadu za neiskorišteni dio GO-a (neovisno o načinu prestanka radnog odnosa), a glede prava na ostvarivanje novčane naknade HZZ-a, ista zavisi o tome kakva vam je vrsta otkaza dana.

Podijeli ovu objavu

Sumnjam da ce mi dati otkaz jer je takva osoba da rijetko kome vjeruje i ne voli puno mijenjati radnike, a samnom je bio jako zadovoljan. Ali uzalud kad ja nisam zadovoljna njihovom politikom poslovanja. Evo pogledajte sto mu planiram dati, ukoliko bude imao ikakvih dodatnih nejasnoca.

Zapis.pdf

Podijeli ovu objavu

Dakle

prije 5 sati , G-man je napisao:

U svakom slučaju, poslodavac vam je dužan isplatiti naknadu za neiskorišteni dio GO-a (neovisno o načinu prestanka radnog odnosa), a glede prava na ostvarivanje novčane naknade HZZ-a, ista zavisi o tome kakva vam je vrsta otkaza dana.

Dakle, zapravo je on mene zakinuo za 13 500 kn,  a ja sam njemu morala vratiti razliku od 470kn koju mi je pustio na racun, samo da bude na papiru. Ali meni ne trebaju ti novci, zelim odraditi svojih 40 sati kako i pise u ugovoru i to je to.

Podijeli ovu objavu

Mislim da ćete biti u redu, i da će poslodavac shvatiti da je to i u njegovom najboljem interesu, jer mu se s obzirom da je bio pod nadzorom, opet može dogoditi da mu dođe inspekcija, i treba mu biti u cilju da sve bude kako treba, da opet ne plaća kazne i što sve ne.

Podijeli ovu objavu

Prije 45 minuta, Ruby_Danderfluff je napisao:

Mislim da ćete biti u redu, i da će poslodavac shvatiti da je to i u njegovom najboljem interesu, jer mu se s obzirom da je bio pod nadzorom, opet može dogoditi da mu dođe inspekcija, i treba mu biti u cilju da sve bude kako treba, da opet ne plaća kazne i što sve ne.

Uglavnom subotom me vise nema na poslu, mislim da je to moje pravo.

Podijeli ovu objavu

Registrirajte se kako bi mogli sudjelovati u raspravi

Da bi postavili pitanje ili objavili komentar trebate biti naš korisnik.

Izradite korisnički račun

Izradite korisnički račun na našoj stranici. Lako je!

Registrirajte se

Prijavite se

Već imate korisnički račun? Prijavite se ovdje.

Prijavite se sad

• Similar Content

• objavio Draganov17kx
      Poštovani, 

Pregledavao sam postove ne ovu i/ili slicnu temu, i pretraživao sam zakone, ali nalazim na kotradiktorne postove

Naime situacija je sljedeća: 

Mjesto rada je Zagreb, ali često putujemo na službeni put / teren po cijeloj Hrvatskoj 
      Često se dešava da je službeni put u obliku intervencije ( kretanje van radnog vremena, vikendom, kretanje pod kraj radnog vremena 
      i povratak kasno navećer - noću ) 

Poslodavac tvrdi da naše putovanje do mjesta rada ne ulazi u radne sate ni u kojem slučaju, tj priznaje samo sate koje smo proveli na lokaciji 

Primjer 1: 

Imamo potrebu obaviti radnju u Splitu - radi "žurbe" moramo krenuti što ranije 
      Znaći krečemo u 5:00 - stižemo u Split u 9:00 - radimo u Splitu do 15:00 - povratak u Zagreb oko 19:00 

Za taj dan poslodavac ne priznaje nikakav preko vremeni rad, već samo priznaje isplatu dnevnice od 170kn 

Primjer 2: 

Imamo intervenciju van radnog vremena (8-16h ) krečemo na put u 18:00 - na putu provedemo 2 sata - na lokaciji 
      provedemo 1h - povratak u 23:00h 
      za ovo nam se priznaje samo 1 prekovremeni sat što znaci da sam ja potrošio 5 sati svog "slobodnog" vremena za 1 plačeni sat
      ili ti da mi je za tih 5 sati van kuce placeno 48kn 

Molio bih pojašnjenje zakona o prekovremenom radu i o pravima i obvezama radnika kad je na putu prema udaljenoj lokaciji 

Hvala
    • objavio tonyvide
      Pozdrav svima,
      Molim pomoć.
      Bio sam zaposlen na neodređeno na puno radno vrijeme u jednom hotelu. 
      Tjekom zime hotel se zatvorio na mj i pol tjekom kojeg smo koristili godišnje i prekovreme od ljeta ( odlukom poslodavca )
      Nakon nove godine smo ponovno malo otvarali i zatvarali tako da sam imao manjak fonda sati a isplaćivano mi je uredno cijelo vrijeme za puni fond.
      Kada je ove sezone krenuo posao radili smo i prekovremeno. Ja sam u međuvremenu dobio ponudu za bolji posao te sam dao otkaz.
      Tražio sam poslodavca da mi se isplate moji prekovremeni sati a on sada meni izvlači manjak u fondu sati iz prošle godine te ove i prebija mi te sate
      dali se to može? dali mi može prekovremene iz 2018 prebiti manjkom u fondu sati iz 2017 ( btw to je njegova odluka bila, da se zatvori )
      Zahvaljujem se na svakom savijetu
    • objavio TGV
      Bok.
      Molio bi za pomoć i pojašnjenje stavki ugovora.
      Moja situacija je slijedeća,konkretno radi se o Travnju 2018-te.
      U tom mjesecu imam odrađenih 204 sati,međutim na bušti je upisano da sam odradio 160 sati,ova razlika sati nije nigdje upisana.
      Plaća koja mi je isplaćena odgovara u lipu iznosu utvrđenom u ugovoru.
      Konkretno me sada zanima pojašnjenje članka 8. iz ugovora,po nalogu poslodavca ti sati su odrađeni ali kako sam rekao nigdje nisu upisani,vjerujem da bi trebali biti isplaćeni a ovako ispada da su mu poklonjeni,tj da li taj članak znači da ih ja moram odraditi a da su oni uklopljeni u dogovorenu plaću?
      Da li poslodavac neisplatom krši moja prava iz ugovora?
      Koja su moja prava i što bi bilo najpametnije napraviti?
      Hvala unaprijed.

• objavio v_rex
       Pozdrav, prosli mjesec sam imao jako puno prekovremenih sati, cak puno vise nego to zakon o radu dopusta, i nisam se bunio zbog toga jer mi se nije dali ulaziti u sukob sa poslodavcem. Nadao sam se, bar ce me dobra placa na kraju mjeseca utjesiti. I kako to u hrvatskoj uglavnom biva, na placi me je docekao hladan tus: umjesto ocekivanih 2200 kuna dobio sam 1570 kuna. Kada sam pitao poslodavca zasto tako malo, on mi je na brzinu i nervozno objasnio da "on za prekovremene daje 10% vise nego na normalne sate, kada se na to plati porez, ispadne toliko".

Priznajem da nisam imao pojma da se na prekovremene placa ikakvi porez ali opet me zanima, moze li prekovremeni netto sat biti manji nego "normalni" sat? Jer ako sam ja dobro shvatio poslodavca, njegov izracun izgleda ovako: normalni netto sat + 10% - 25% porez. Npr ako mi je netto u mjesecu bio oko 20 sati, po ovome za prekovremeni dobijem oko 16.5 kn/ sat ? Meni to ne zvuci dobro?!
  • Online korisnici