Jump to content

Podjela vlasništva na stanu


Tocodis

Preporučene objave

Pozdrav.

Imam jedno pitanje vezano za podjelu vlasništva na stanu nakon kupnje stana.

Znači, planiram ove godine kupiti stan i upisati vlasništvo na sebe u potpunosti. Kada se djevojka i ja oženimo za godinu-dvije-tri kakva bi bila procedura za prijenos pola vlasništva na toj nekretnini na nju ? Plaća li se u tom slučaju porez na promet nekretninama? Postoji li nekakva jednostavna i "financijski lakša" opcija za odraditi to ?

Pozdrav i hvala unaprijed.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 12 sati , Tocodis je napisao:

Kada se djevojka i ja oženimo za godinu-dvije-tri kakva bi bila procedura za prijenos pola vlasništva na toj nekretnini na nju

Ukoliko bi taj vaš odnos imao obilježja izvanbračne zajednice, prema čl.36 zakona, a u slučaju kad bi se to tretiralo kao vaša osobna imovina, klasičnim darovnim ugovorom.

U oba slučaja ne bi bila obveznik plaćanja poreza na promet nekretnina. No to ne znaći da bi vi u ovako opisanom slučaju kupovine bili oslobođeni poreza. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Čini mi se da me baš niste shvatili pa da pojasnim. U slučaju naknadne podjele ni vi kao darovatelj (ili bilo kojem drugom načinu otuđenja) ne plaćate porez. Porez na promet nekretnina plaćate samo kod prve kupovine te nekretnine, stana pri čemu ste obveznik plaćanja poreza na promet nekretnina po stopi od 3% vrijednosti nekretnine.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 41 minuta, Spitfire je napisao:

Čini mi se da me baš niste shvatili pa da pojasnim. U slučaju naknadne podjele ni vi kao darovatelj (ili bilo kojem drugom načinu otuđenja) ne plaćate porez. Porez na promet nekretnina plaćate samo kod prve kupovine te nekretnine, stana pri čemu ste obveznik plaćanja poreza na promet nekretnina po stopi od 3% vrijednosti nekretnine.

Aha, jasno. Pardon, zbunila me zadnja rečenica it prethodnog posta. Pričao sam sa par "pravnika" sa posla koji su me uvjeravali i da u slučaju darovnice moramo ja ili žena buduća platiti 3% od polovice procjenjenog iznosa uz sve ostale troškove upisa i sl. što nije na kraju tako malo iznos i to mi nije bilo baš najjasnije. Zato sam postavio pitanje ovdje čisto da vidim.
Hvala na pojašnjenju.

uređeno: od Tocodis
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 10 sati , Tocodis je napisao:

Pričao sam sa par "pravnika" sa posla koji su me uvjeravali i da u slučaju darovnice moramo ja ili žena buduća platiti 3% od polovice procjenjenog iznosa

Zakon o porezu na promet nekretnina, trenutno važeći (ova odredba je ista i u prošlom, pa će tako ostati i u nekom budućem ZPPN).

Čl.15

Porez na promet nekretnina pri nasljeđivanju, darovanju i drugom stjecanju nekretnina bez naknade ne plaćaju:

1. bračni drug, potomci i preci koji čine uspravnu liniju te posvojenici i posvojitelji koji su u tom odnosu s umrlim ili darovateljem

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija