Jump to content
Tocodis

Podjela vlasništva na stanu

Preporučene objave

Pozdrav.

Imam jedno pitanje vezano za podjelu vlasništva na stanu nakon kupnje stana.

Znači, planiram ove godine kupiti stan i upisati vlasništvo na sebe u potpunosti. Kada se djevojka i ja oženimo za godinu-dvije-tri kakva bi bila procedura za prijenos pola vlasništva na toj nekretnini na nju ? Plaća li se u tom slučaju porez na promet nekretninama? Postoji li nekakva jednostavna i "financijski lakša" opcija za odraditi to ?

Pozdrav i hvala unaprijed.

Podijeli ovu objavu


Link to post
Podijeli na drugim stranicama
prije 12 sati , Tocodis je napisao:

Kada se djevojka i ja oženimo za godinu-dvije-tri kakva bi bila procedura za prijenos pola vlasništva na toj nekretnini na nju

Ukoliko bi taj vaš odnos imao obilježja izvanbračne zajednice, prema čl.36 zakona, a u slučaju kad bi se to tretiralo kao vaša osobna imovina, klasičnim darovnim ugovorom.

U oba slučaja ne bi bila obveznik plaćanja poreza na promet nekretnina. No to ne znaći da bi vi u ovako opisanom slučaju kupovine bili oslobođeni poreza. 

Podijeli ovu objavu


Link to post
Podijeli na drugim stranicama
prije 9 sati , Spitfire je napisao:

No to ne znaći da bi vi u ovako opisanom slučaju kupovine bili oslobođeni poreza. 

 

Toga sam se i bojao. Što sam god pogledao nisam mogao naći opciju gdje bih bio oslobođen poreza u slučaju naknadne podjele.

Hvala Vam na odgovoru.

Podijeli ovu objavu


Link to post
Podijeli na drugim stranicama

Čini mi se da me baš niste shvatili pa da pojasnim. U slučaju naknadne podjele ni vi kao darovatelj (ili bilo kojem drugom načinu otuđenja) ne plaćate porez. Porez na promet nekretnina plaćate samo kod prve kupovine te nekretnine, stana pri čemu ste obveznik plaćanja poreza na promet nekretnina po stopi od 3% vrijednosti nekretnine.

Podijeli ovu objavu


Link to post
Podijeli na drugim stranicama
objavljeno (uređeno)
Prije 41 minuta, Spitfire je napisao:

Čini mi se da me baš niste shvatili pa da pojasnim. U slučaju naknadne podjele ni vi kao darovatelj (ili bilo kojem drugom načinu otuđenja) ne plaćate porez. Porez na promet nekretnina plaćate samo kod prve kupovine te nekretnine, stana pri čemu ste obveznik plaćanja poreza na promet nekretnina po stopi od 3% vrijednosti nekretnine.

Aha, jasno. Pardon, zbunila me zadnja rečenica it prethodnog posta. Pričao sam sa par "pravnika" sa posla koji su me uvjeravali i da u slučaju darovnice moramo ja ili žena buduća platiti 3% od polovice procjenjenog iznosa uz sve ostale troškove upisa i sl. što nije na kraju tako malo iznos i to mi nije bilo baš najjasnije. Zato sam postavio pitanje ovdje čisto da vidim.
Hvala na pojašnjenju.

Uređeno od Tocodis

Podijeli ovu objavu


Link to post
Podijeli na drugim stranicama
prije 10 sati , Tocodis je napisao:

Pričao sam sa par "pravnika" sa posla koji su me uvjeravali i da u slučaju darovnice moramo ja ili žena buduća platiti 3% od polovice procjenjenog iznosa

Zakon o porezu na promet nekretnina, trenutno važeći (ova odredba je ista i u prošlom, pa će tako ostati i u nekom budućem ZPPN).

Čl.15

Porez na promet nekretnina pri nasljeđivanju, darovanju i drugom stjecanju nekretnina bez naknade ne plaćaju:

1. bračni drug, potomci i preci koji čine uspravnu liniju te posvojenici i posvojitelji koji su u tom odnosu s umrlim ili darovateljem

Podijeli ovu objavu


Link to post
Podijeli na drugim stranicama

Registrirajte se kako bi mogli sudjelovati u raspravi

Da bi postavili pitanje ili objavili komentar trebate biti naš korisnik.

Izradite korisnički račun

Izradite korisnički račun na našoj stranici. Lako je!

Registrirajte se

Prijavite se

Već imate korisnički račun? Prijavite se ovdje.

Prijavite se sad




×