Jump to content

Pravo na bakinu kucu


Martinica29

Preporučene objave

Postovani,

Zanima ne nasljedna linija s bake na unuku? Dakle, baka je mamina mama i trenutno sa suprugom i djetetom zivimo sa bakom u kuci( baka je ziva). S obzirom na obiteljske nesuglasice sa mojim ocem koji ne zivi u toj kuci nego ima svoju, zanima me da li me ima pravo istjerati iz te bakine kuce? Odnosno, tko ima vece pravo na tu kucu, moj otac-bakin zet ili ja sa obitelji kao njezina unuka?

Unaprijed hvala,

Lp

 

 

uređeno: od Martinica29
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Vlasništvo je i dalje bakino, a dok je baka živa, nitko ne može stjecati vlasništvo nad tom kućom nasljeđivanjem. Baku će naslijediti njezini zakonski nasljednici, a to je Vaša majka, ako je živa, i bakina druga djeca. Niste pobliže opisali svoje obiteljsko stablo da vidimo tko bi ušao u krug potencijalnih zakonskih nasljednika, ali zet to sigurno ne bi bio (no možda ne biste bili ni Vi).

Međutim, po mom mišljenju je ovdje ključno to što Vi imate faktičnu vlast nad kućom, odnosno što uživate posjed. To znači da Vas se ne može samo tako istjerati, niti da to može netko tko ne polaže baš nikakva prava na kuću.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala na odgovoru..

Inace,moja majka je jedina kcer i zakonski nasljednik ali baka planira kucu ostaviti mome (jedinom) bratu putem oporuke,nakon svoje smrti.Mi u toj kuci zivimo privremeno dok ne izgradimo svoju kucu i ne planiramo se kasnije pravno boriti za nju jer je baka meni vec darovala dio svoje imovine. Mene zanima da li me netko sada moze tjerati van pa ako mi mozete jos malo objasniti ovaj dio sa fakticnim pravom na kucu jer smo u posjedu. Da li to znaci da me ni baka ne bi mogla istjerati kad bi doslo do toga?

Hvala unaprijed

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dok god Vi i Vaša obitelj uživate istinit, miran i pošten posjed (da ga niste stekli ni prisilom, ni prijevarom), nitko Vas u tom posjedu nema pravo smetati, ni vlasnik, a ni treće osobe. Kad Vam vlasnik opozove osnovu za posjed (dopuštenje za korištenje), onda biste se trebali iseliti, ali se pravu vlasnika na uživanje svog vlasništva suprotstavlja Vaše ustavno pravo na nepovredivost doma i Vaše pravo posjeda te biste mogli barem neko vrijeme iz tih osnova odugovlačiti iseljenje, iako biste u konačnici vjerojatno bili deložirani, no sve to ne ide preko noći, ne dođe policija pa Vas iznese van, to su posljedice dugotrajnih pravnih bitki koje traju godinama, pa i desetljećima, čak i u svim razvikanim slučajevima deložacije koje viđamo u medijima.

Uglavnom, generalno pravilo jest da onaj tko drži (ima u faktičnom posjedu) stvar, uvijek je u boljem pravnom i stvarnom položaju od onoga tko je ne drži.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 22 sati , Ruby_Danderfluff je napisao:

Vlasništvo je i dalje bakino, a dok je baka živa, nitko ne može stjecati vlasništvo nad tom kućom nasljeđivanjem. Baku će naslijediti njezini zakonski nasljednici, a to je Vaša majka, ako je živa, i bakina druga djeca. Niste pobliže opisali svoje obiteljsko stablo da vidimo tko bi ušao u krug potencijalnih zakonskih nasljednika, ali zet to sigurno ne bi bio (no možda ne biste bili ni Vi).

Međutim, po mom mišljenju je ovdje ključno to što Vi imate faktičnu vlast nad kućom, odnosno što uživate posjed. To znači da Vas se ne može samo tako istjerati, niti da to može netko tko ne polaže baš nikakva prava na kuću.

Puno hvala na odgovoru

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija