Jump to content

Naknada za nezaposlene, izvanredni otkaz


dara068

Preporučene objave

Poštovani,

nadam se da će mi netko znati odgovoriti. Dakle, 23.05.2019 sporazumnim otkazom koji sam ja tražila završava radni odnos u jednoj firmi u kojoj sam bez prekida radila godinu dana, a u drugoj počinje 24.05. Novi poslodavac mi do danas 04.07. nije isplatio ništa, pa razmišljam o izvanrednom otkazu zbog neisplate plaće, jer sve su šanse da plaće neće ni biti. Zanima me imam li pravo na naknadu za nezaposlene? Naknadu za nezaposlene koristila sam prije 3 godine, od tada sam s prekidima od nekoliko dana uvijek bila zaposlena.

pozdrav

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • Spitfire je promijenio naziv u Naknada za nezaposlene, izvanredni otkaz

Prema našoj praksi, neisplata 3 uzastopne plaće, opravdani je razlog za izvanredni otkaz ugovora o radu.

Glede prava na NN HZZ-a, treba imati na umu da, ukoliko posljednji radni odnos radnika traje kraće od 3 mjeseca, tada se gleda na koji je način prestao i onaj predzadnji radni odnos, a tu postoji problem, jer ako sam vas dobro shvatio, predzadnji radni odnos prestao vam je sporazumom sa poslodavcem, što vas isključuje za odobrenje NN.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 33 minuta, G-man je napisao:

Prema našoj praksi, neisplata 3 uzastopne plaće, opravdani je razlog za izvanredni otkaz ugovora o radu.

Glede prava na NN HZZ-a, treba imati na umu da, ukoliko posljednji radni odnos radnika traje kraće od 3 mjeseca, tada se gleda na koji je način prestao i onaj predzadnji radni odnos, a tu postoji problem, jer ako sam vas dobro shvatio, predzadnji radni odnos prestao vam je sporazumom sa poslodavcem, što vas isključuje za odobrenje NN.

Hvala na odgovoru, već sam izgubila nadu da će se netko javiti.

Ako sam dobro shvatila, u svakom slučaju, čak i onom da sam kod istog poslodavca duže od godinu dana, morala bih čekati da mi ne budu isplaćene tri uzastopne plaće kako bih mogla opravdano dati izvanredni otkaz? Od nekih kolega imam informacije da je po zakonu dovoljna neisplata jedne plaće za izvanredni otkaz.

Uzgred, poslodavac ne plaća ni zdravstveno ni ostala obavezna davanja. Znam jedino da sam prijavljena kao radnik. 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ja znam za praksu od 3 mjeseca. A ovo sa jednim bi moglo ići ukoliko se dešava situacija da poslodavac vrlo neredovito podmiruje svoje obveze, tipa plati 2 mjeseca, pa 2 ništa, pa opet plati i tako ukrug.

Ono što vidim, međutim, kao trenutni problem kod vas, barem zasad, jest činjenica da je dosad dospjela isključivo poslodavčeva obveza isplate plaće za svibanj (onih par dana). Za lipanj još nije, jer pravilo je do 15. u mjesecu, ako nije drugačije određeno ugovorom o radu, pravilnikom o radu ili KU-om.

Da li vam je poslodavac izdao obračunske liste?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 2 sati , G-man je napisao:

Ja znam za praksu od 3 mjeseca. A ovo sa jednim bi moglo ići ukoliko se dešava situacija da poslodavac vrlo neredovito podmiruje svoje obveze, tipa plati 2 mjeseca, pa 2 ništa, pa opet plati i tako ukrug.

Ono što vidim, međutim, kao trenutni problem kod vas, barem zasad, jest činjenica da je dosad dospjela isključivo poslodavčeva obveza isplate plaće za svibanj (onih par dana). Za lipanj još nije, jer pravilo je do 15. u mjesecu, ako nije drugačije određeno ugovorom o radu, pravilnikom o radu ili KU-om.

Da li vam je poslodavac izdao obračunske liste?

Nije, nikakve obračunske liste, a znam da kolega koji je dao otkaz još nije dobio nikakve papire, ni odjavu, ni platne liste. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

To je još jedan prekršaj poslodavca, a liste bi vam uvelike olakšale postupak naplate, jer se smatraju ovršnim ispravama.

Ako vam nije problem strpite se još tjedan dana, pa ako poslodavac opet ne isplati plaću, onda razmislite o tome želite li i dalje raditi kod njega ili je vrijeme za promjenu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 17 sati , G-man je napisao:

To je još jedan prekršaj poslodavca, a liste bi vam uvelike olakšale postupak naplate, jer se smatraju ovršnim ispravama.

Ako vam nije problem strpite se još tjedan dana, pa ako poslodavac opet ne isplati plaću, onda razmislite o tome želite li i dalje raditi kod njega ili je vrijeme za promjenu.

Zbog naknade za nezaposlene bih pričekala 24.08., zbog toga mi je i važno u kom slučaju, osim što radni odnos mora trajati 3 mjeseca, imam pravo dati izvanredni otkaz i istovremeno ostvariti pravo na naknadu? 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kod izvanrednog otkaza ugovora o radu mora se raditi o osobito teškoj povredi obveze iz radnog odnosa ili drugoj osobito važnoj činjenici uslijed kojih nastavak radnog odnosa nikako nije moguć. 

U slučaj kada radnik otkazuje takvim otkazom ugovor o radu, najčešći razlog jeste upravo višekratna neisplata plaće, no navest ću još par primjera iz prakse - fizički sukob poslodavca prema radniku, kazneno djelo poslodavca prema radniku ili bliskoj osobi radnika, nepoduzimanje mjera zaštite na radu od strane poslodavca koje ugrožavaju život i zdravlje radnika, zlostavljanje radnika (mobbing) itd.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija