Jump to content

Plaća odvjetnika


dlarzg007

Preporučene objave

Kao student 3. godine Pravnog fakulteta u Zagrebu, naravno da razmišljam pomalo o tome što me čeka za nekoliko godina.

Zanima ma kolika je minimalna plaća odvjetnika s tek položenim pravosudnim ispitom, zaposlenog u nečijem odvjetničkom uredu?

I drugo, koliko je teško/lako dobiti posao ako nikoga u obitelji nemaš u toj struci?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

5500. Zanimljivo mi je da doslovno 99% studenata PF studira sa snovima o odvjetništvu, a 0.4 % ih zaista postane i OSTANE (da, ljudi odustaju masovno!) odvjetnikom. Svi ostali rade u školama, firmama itd.

Prva stvar je što mislim da je taj fakultet totalno gubljenje vremena. Druga stvar, koliko gazdi firmi znaš? Lova nije u babama koje ti daju 500 kuna. Znaš li vještake? Znaš li podmititi vještaka? Suca u gruntovnic? Koliko sudaca znaš? Imaš li 20000 kuna za hladni pogon ureda? Odvjetnici ne postaju najbolji studenti već najsposobniji hahari. Smeta li ti što nikad ne znaš tko će ti zapaliti ured ili prijetiti? Osobnog vremena više nemaš...

Da mi je sat vremena na PF Zagreb, 90% studenata bi se ispisalo odmah.

 

uređeno: od gala385
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Odvjetnici po službenoj dužnosti? Znam da ovisi o puno faktora, ali koliko se mjesečno može uprihoditi obavljanjem poslova po službenoj dužnosti?

Naime, u sklopu vježbi prisustvovao sam na nekoliko rasprava gdje su bili prisutni odvjetnici postavljeni po službenoj dužnosti i jedan je pred nama otkazao punomoć pa me zanima kako inače stoji kada je u takvoj poziciji da može otkazivati punomoć...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nažalost, ako ciljate isključivo na obrane ex offo, tu ćete se još više razočarati, jer njihova visina određena je pravilnikom Ministarstva pravosuđa i iznosi 30% "redovne" Tarife. Plus ono kaj vam nitko neće reći, a javna je tajna - država debelo kasni s plaćanjem tih naknada, pa danas preko 90% odvjetnika, koji uopće žele imati posao s kaznenim (takvih ima malo) traže da ih se ne stavlja na popis odvjetnika dostupnih za ex offo obrane. Imajte na umu da i za ona "najlukrativnija" (s aspekta Tarife) kaznena djela (sa najtežim kaznama), za branitelja ex offo morate imati dugogodišnje iskustvo rada kao odvjetnik odnosno pravosudni dužnosnik.

Uglavnom, smatram da biste vrlo teško podmirili sve elementarne troškove ureda isključivo sa ex offo obranama (jer, u konačnici, one se i disperziraju, ne može većina njih ići istom čovjeku), u najboljem slučaju biste bili sa nekom minimalnom zaradom. Slobodno me demantira netko sa drugačijim saznanjima ili iskustvom.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Potvrđujem da je plaća vježbenika s položenim pravosudnim ispitom sukladno komorskim pravilima oko 5.500,00 kn, za neke odvjetnike ostane otprilike ista takva i kad se upišu u imenik.

, gala385 je napisao:

OSTANE (da, ljudi odustaju masovno!) odvjetnikom. Svi ostali rade u školama, firmama itd.

Ne bih se složila, broj odvjetnika i odvjetničkih vježbenika je unazad desetak godina koliko pratim, konstantan, ako ne i da lagano raste. Turn-over je velik, slažem se, ali dobar dio ljudi ipak ostaje u odvjetništvu i ne vidim da ljudi masovno izlaze iz odvjetništva.

 

, gala385 je napisao:

Prva stvar je što mislim da je taj fakultet totalno gubljenje vremena. Druga stvar, koliko gazdi firmi znaš? Lova nije u babama koje ti daju 500 kuna. Znaš li vještake? Znaš li podmititi vještaka? Suca u gruntovnic? Koliko sudaca znaš? Imaš li 20000 kuna za hladni pogon ureda? Odvjetnici ne postaju najbolji studenti već najsposobniji hahari. Smeta li ti što nikad ne znaš tko će ti zapaliti ured ili prijetiti? Osobnog vremena više nemaš...

Da mi je sat vremena na PF Zagreb, 90% studenata bi se ispisalo odmah.

 

Tja, nije baš tako jer znam i odvjetnika koji su odvjetnicima postali, a da nikad nisu kročili nogom u sudnicu prije toga (nije im bilo lako, daleko od toga), ali se slažem da je lakše postati odvjetnik ako ste ispekli zanat kao odvjetnički vježbenik, u maksimalnom trajanju.

Što se tiče rada po službenoj dužnosti, besplatnih pravnih pomoći i ostalih načina na koje odvjetnici rade s državom, zaboravite na to kao siguran izvor prihoda, jer se obrane unatoč navodnoj dodjeli po abecednom redu dodjeljuju miljenicima, iznose samo 30% tarife, i ne možete očekivati ne znam što od toga, barem ne u početku.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Od 10 kolega vježbenika s kojima sam svaki dan bio na kavi iza OGS, niti jedan nije ostao u odvjetništvu. Niti jedan kolega iz ureda koji mi je prethodio (cca 4 koje znam) nije u odvjetništvu nego JLS, firme itd. U gradu u kojem živim, u zadnjih 10 godina se jedan vježbenik upisao u komoru i to kćer odvjetnika koja planira prijeći za tajnicu škole jer nije za taj posao, a ima 7 ureda u gradu.

Nadam se da ide na bolje, barem u ZG.

uređeno: od gala385
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Imam isto iskustvo s vježbeništvom u pravosuđu, od dvadesetak kolega za koje znam da su bili vježbenici u sudovima i u državnim odvjetništvima, možda ih je troje ostalo u pravosuđu, svi ostali su se razišli, neki u odvjetnike, neki u državne i javne službe i privredu (a od tih je samo jedna osoba u međuvremenu i postala dužnosnik). Tako da, općenito je turn-over velik u svim granama, ali ne vidim ni da se broj sudaca dramatično smanjuje.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija