Jump to content
Sign in to follow this  
magcomhr

Prijepis automobila i pristojba

Preporučene objave

Poštovani,

prilikom prijepisa kupljenog automobila od fizičke osobe iz 2016 godine, snage 135 kW, na STP potrebno je platiti  Upravna pristojba na stjecanje rabljenih vozila: 5400,00 HRK

Prema informacijama na drugim forumima postoji mogućnost da se kupoprodajni ugovor napravi na  roditelja, te da se napravi i darovni ugovor roditelj/dijete.

Oba ugovora zajedno s rodnim listom odnjeti u STP te se prijepis obavi po darovnom ugovoru te se ne plati iznos od 5400 nego znatno manji.

Meni osobno to djeluje bedasto, pa sam htio provjeriti s Vama.

Hvala, ukoliko netko provjerenu INFO

Podijeli ovu objavu

Podijeli na drugim stranicama
, magcomhr je napisao:

Poštovani,

prilikom prijepisa kupljenog automobila od fizičke osobe iz 2016 godine, snage 135 kW, na STP potrebno je platiti  Upravna pristojba na stjecanje rabljenih vozila: 5400,00 HRK

Prema informacijama na drugim forumima postoji mogućnost da se kupoprodajni ugovor napravi na  roditelja, te da se napravi i darovni ugovor roditelj/dijete.

Oba ugovora zajedno s rodnim listom odnjeti u STP te se prijepis obavi po darovnom ugovoru te se ne plati iznos od 5400 nego znatno manji.

Meni osobno to djeluje bedasto, pa sam htio provjeriti s Vama.

Hvala, ukoliko netko provjerenu INFO

Moram reći da ni meni ne djeluje baš previše mudro. Naime, ugovor roditelj/dijete jest oslobođen, ali je nejasno zašto bi roditelj kada posebnim ugovorom prvi put stječe vlasništvo nad vozilom bio oslobođen? Zar nije svejedno da li 5.400 kn plaća roditelj ili 'dijete', iznos je isti?

Moguće je da netko naivno misli da roditelj neće platiti pristojbu zato što on ne registrira automobil, ali kada je oslobođenje u pitanju službenik mora provjeriti na koji način je roditelj stekao vozilo i da li je platio pristojbu, inače bi svi tako radili. To je odličan primjer prividnog pravnog posla zbog izbjegavanja plaćanja poreza (ovdje pristojbe) i to na vrlo naivan način. Ako je to negdje nekad nekome prošlo u praksi ne znači da se to može tako raditi. 

Podijeli ovu objavu

prije 9 sati , Mario137 je napisao:

Moram reći da ni meni ne djeluje baš previše mudro. Naime, ugovor roditelj/dijete jest oslobođen, ali je nejasno zašto bi roditelj kada posebnim ugovorom prvi put stječe vlasništvo nad vozilom bio oslobođen? Zar nije svejedno da li 5.400 kn plaća roditelj ili 'dijete', iznos je isti?

Moguće je da netko naivno misli da roditelj neće platiti pristojbu zato što on ne registrira automobil, ali kada je oslobođenje u pitanju službenik mora provjeriti na koji način je roditelj stekao vozilo i da li je platio pristojbu, inače bi svi tako radili. To je odličan primjer prividnog pravnog posla zbog izbjegavanja plaćanja poreza (ovdje pristojbe) i to na vrlo naivan način. Ako je to negdje nekad nekome prošlo u praksi ne znači da se to može tako raditi. 

Tako je potvrdio i kompare.hr da je takva praksa

Podijeli ovu objavu

Registrirajte se kako bi mogli sudjelovati u raspravi

Da bi postavili pitanje ili objavili komentar trebate biti naš korisnik.

Izradite korisnički račun

Izradite korisnički račun na našoj stranici. Lako je!

Registrirajte se

Prijavite se

Već imate korisnički račun? Prijavite se ovdje.

Prijavite se sad

Sign in to follow this  

• Similar Content

• objavio asimicko
      Poštovni molim pomoć/savjet,
      moja teta (od tate sestra) želi mi darovnim ugovorom ostaviti svoj dio koji je naslijedila nakon djedove smrti. Ja  također imam suvlasništvo nad istim nekretninama/česticama koje je naslijedio moj otac, a nakon njegove smrti i ja. Također koristim te nekretnine.
      Zanima me jesam li u ovom slučaju oslobođen poreza na nekretnine (suvlasnički dio) koji dobijem od tete darovnim ugovorom.
      Hvala
    • objavio Casey Jones
      Poštovanje,
      član obitelji mi je obećao darovati određenu svotu nakon prodaje nekretnine (trenutno nema tu svotu). Može li se sastaviti darovni ugovor za buduću imovinu u kojem bi se preciziralo da će mi on darovati toliko i toliko, u nekom roku nakon ispunjenja određenog uvjeta (nakon prodaje nekretnine, odnosno nakon što on stekne tu svotu)? Ako da, bi li bilo potrebno otići odvjetniku ili javnom bilježniku za to?
      Hvala.
    • objavio cmooka..!!
      Poštovani,
      Molila bih Vas ako može par savjeta. Naime, moja sestra bi mojoj majci darovnim ugovorom darovala/prenjela stan koji je u njezinom vlasništvu. Koja je točno procedura, što je sve od dokumenata potrebno, kamo je potrebno ići,...? Da li se plaća porez na tu nekretninu, tj. da li majka plaća porez za to?
    • objavio MojeIme2
      Pozdrav,
      Zanima me može li majka koja je vlasnica stana, a nad kojim je ovrha / založno pravo 2 različita subjekta darovati isti stan kćeri.
      Planiram isplatiti ta 2 subjekta ali za nekoliko mjeseci, pa me ovo zanima iz razloga da nebi došlo do upisa treće strane na osnovi nekog duga prije prijenosa vlasništva.
      Također, ako je moguće, koji su slijedeći koraci nakon ispunjavanja, potpisivanja i ovjere kod J.B. darovnog ugovora (s njim u poreznu, sud ili)? 
      Hvala.
    • objavio milja52
      Poštovani,

U listopadu 2016 godine umire mi otac (koji nikad nije vodio brigu o meni, nit živio sa mnom, stanovao je u jednoj prostoriji kod svog brata).
      Dobijem poziv za ostavinsku raspravu i kod javnog bilježnika nemam pojma ima li on uopće ikakve imovine ili dugova pa sam zamolila javnog bilježnika da mi to provjeri. Nakon dva tjedna ponovno dobijem poziv i saznajem da dugova nema, da imam pravo na jednu zaostalu mirovinu i na 1/3 šume u blizini Sesveta. Prihvaćam se nasljedstva i mj dana kasnije dobijem izvod iz gruntovnice na kojima se vidi da sam upisana kao vlasnica (ja dan danas ne znam gdje je ta šuma jer moram izvoditi geodeta,a nije baš da je jeftino i blizu). Danas ujutro dobijem preporučeno pismo od svog strica tj očevog brata i u njemu darovni ugovor iz 1986 god kojim moj otac tu istu šumu daruje njemu, uz poruku da im u roku 10 dana dostavim izjavu da se nekretnina prenese na njega ili će me tužiti. Iskreno ostala sam zabezeknuta jer nit sam imala pojma o darovnom ugovor, nit su oni došli na ostavinsku, nit je javni bilježnik to saznao. Što ja sad da radim??? Osim što me se nitko  nije sjetio cijeli život sad me još žele i tužiti, a ja pojma nemam ni o čemu
  • Online korisnici

No members to show