Jump to content

Prodaja stana/kupnja kuće/vlasništvo-na što paziti?


mirela84

Preporučene objave

Lijepi pozdrav svim članovima!

Novi sam član i voljela bih čuti konstruktivne odgovore i vaša iskustva ,savjete.

Vlasnica sam stana u zgradi koju je gradilo Ministarstvo branitelja namjenjenu obiteljima invalida i obiteljima poginulih branitelja.

U vlasništvu sam od 2001g,moja majka je bila suvlasnik stana te je svoj dio darovala meni(imam darovni ugovor,sprovedena je uknjižba vlasništva).

Sticajem okolnosti primorana sam potražiti drugi dom zbog proširenja obitelji te mi je potrebno više prostora najviše zbog djece,a i suprug i ja već duže vremena želimo  prijeći u kuću.

Imamo kupca za stan koji je ostavio kaparu te počinjemo i mi i on rješavati pripremnu papirologiju.

Stoga:

-koju papirologiju moram pripremiti osim one koju trenutno posjedujem(upis vlasništva,ugovor o kupoprodaji,tlocrt,ugovor o darovanju nekretnine,evidencije upravitelja zgrade)

Kupac nije tražio energetski certifikat.

Stoga:

-ako je majka darovala nekretninu,nikada nije živjela u njoj i nije bila nikada upisana na ovoj adresi,pretpostavljam da nema prepreke pri prodaji ako sam upisana 1/1 kao vlasnik?

 Trenutno smo u potrazi za kućom u gradu koji je nekad bio pod posebnom državnom skrbi i cijene nekretnina su u našem gradu  pale drastično .

Mnogo je nekretnina čiji su vlasnici u inozemstvu,najviše Srbija a zatim zemlje EU..

Te nekretnine nam cjenovno odgovaraju kao i nekretnine koje su bile dio obnove.

Stoga:

-na što paziti kod kupnje nekretnine vlasnika koji je vani a prodaje privatno?

Nisam sigurna da li su te kuće prošle legalizaciju.

Moraju li posjedovati uporabnu dozvolu kao dokaz da su legalizirane?

-ako su to nekretnine koje prodaje Agencija,da li je to donekle garancija da je papirologija uredna?

-može li vlasnik pristati na manju cijenu iako je na agenciji cijena viša?

Na kraju-pitanje upisa vlasništva.

Pošto sam stan prilikom udaje donijela u brak,a suprug je suvlasnik već jedne kuće s roditeljima,nismo još razgovarali kako ćemo upisati vlasništvo.

Da li ja mogu biti vlasnik,a on suvlasnik ili možemo upisati vlasništvo na oboje ?

Ili ako se ikada desi situacija razvoda: na koji način se mogu dokazati da sam  bračni drug koji je uložio većinski dio novaca od prodaje naslijeđenog/darovanog stana(80%) i pravno (ako bi došlo do problema s podjelom imovine) i utječe li to na proces podjele imovine?

 

Hvala na odgovorima!

 

uređeno: od mirela84
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 9 sati , mirela84 je napisao:

Kupac nije tražio energetski certifikat.

Bez obzira, zakonski ste dužni prije prodaje pribaviti en.certifikat i predati ga (ili njegovu fotokopiju) kupcu.

prije 9 sati , mirela84 je napisao:

-na što paziti kod kupnje nekretnine vlasnika koji je vani a prodaje privatno?

Bilo bi idealno da je vlasništvo 1/1, da nema "milion" suvlasnika.

prije 9 sati , mirela84 je napisao:

Nisam sigurna da li su te kuće prošle legalizaciju.

Moraju li posjedovati uporabnu dozvolu kao dokaz da su legalizirane?

Svakako bi bilo dobro da se posjeduje uporabna kao završni dokaz legalnosti objekta, ili rješenje o izvedenom stanju ako je vršena legalizacija.

prije 9 sati , mirela84 je napisao:

-ako su to nekretnine koje prodaje Agencija,da li je to donekle garancija da je papirologija uredna?

Baš i nije.

prije 9 sati , mirela84 je napisao:

-može li vlasnik pristati na manju cijenu iako je na agenciji cijena viša?

Može, no pitanje je kakav ima ugovor s agencijom i na koji oni uzimaju proviziju.

prije 9 sati , mirela84 je napisao:

Da li ja mogu biti vlasnik,a on suvlasnik ili možemo upisati vlasništvo na oboje ?

Ili ste samo vi vlasnik, ili ste suvlasnici oboje u 1/2. Dakle, može biti ili jedan vlasnik ili suvlasnici.

U slučaju razvoda, lako bi bilo dokazivo da darovana nekretnina ako bi ste u njoj živjeli nije bračna stečevina, no u eventualnom prodaje iste te kupovine druge, trebalo bi puno dokazivanja da je to novac potekao od prodaje vaše vlastite imovine, te u kojem je omjeru tko uložio u ovu drugu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 15 minuta, Spitfire je napisao:

Bez obzira, zakonski ste dužni prije prodaje pribaviti en.certifikat i predati ga (ili njegovu fotokopiju) kupcu.

Bilo bi idealno da je vlasništvo 1/1, da nema "milion" suvlasnika.

Svakako bi bilo dobro da se posjeduje uporabna kao završni dokaz legalnosti objekta, ili rješenje o izvedenom stanju ako je vršena legalizacija.

Baš i nije.

Može, no pitanje je kakav ima ugovor s agencijom i na koji oni uzimaju proviziju.

Ili ste samo vi vlasnik, ili ste suvlasnici oboje u 1/2. Dakle, može biti ili jedan vlasnik ili suvlasnici.

U slučaju razvoda, lako bi bilo dokazivo da darovana nekretnina ako bi ste u njoj živjeli nije bračna stečevina, no u eventualnom prodaje iste te kupovine druge, trebalo bi puno dokazivanja da je to novac potekao od prodaje vaše vlastite imovine, te u kojem je omjeru tko uložio u ovu drugu.

Hvala puno na ovim korisnim savjetima.

Gdje se pribavlja energetski certifikat?

Naš predstavnik tvrdi da nije nužno zato me zbunjuje .

Znači postoji zakonsli akt koni to zahtjeva?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 4 minuta, mirela84 je napisao:

Gdje se pribavlja energetski certifikat?

Izrađuje ga ovlaštena osoba provođenje energetskih pregleda i energetsko certificiranje. Vjerovatno ste (ako je veće mjesto) primjetili poneku reklamu "usluge energetskog certificiranja)".

Prije 8 minuta, mirela84 je napisao:

Naš predstavnik tvrdi da nije nužno zato me zbunjuje .

Moguće da se još radi po sistemu "kupac ne traži pa mi ni ne treba", no

Prije 9 minuta, mirela84 je napisao:

Znači postoji zakonsli akt koni to zahtjeva?

Zakon o gradnji u čl.24 propisuje,

(2) Vlasnik zgrade za koju se izdaje energetski certifikat, odnosno njezina posebnog dijela dužan je:

1. prije prodaje, iznajmljivanja, davanja u zakup ili davanja na leasing zgrade ili njezinoga posebnog dijela pribaviti energetski certifikat

2. kupcu, najmoprimcu, zakupcu, odnosno primatelju leasinga predati energetski certifikat ili njegovu fotokopiju

3. energetski certifikat predočiti mogućem kupcu, najmoprimcu, zakupcu, odnosno primatelju leasinga

4. u oglasu za prodaju, iznajmljivanje, davanje u zakup ili davanje na leasing zgrade ili njezina posebnog dijela koji se objavljuje u medijima navesti energetski razred zgrade.

te u prekršajnim odredbama propisuje novčane kazne za isto,

čl.171

(1) Novčanom kaznom u iznosu od 15.000,00 do 30.000,00 kuna kaznit će se za prekršaj pravna osoba kao vlasnik zgrade ako:

2. ne pribavi energetski certifikat zgrade ili njezina posebnog dijela prije prodaje, iznajmljivanja, davanja u zakup ili davanja na leasing (članak 24. stavak 2. podstavak 1.)

3. kupcu, najmoprimcu, zakupcu, odnosno primatelju leasinga ne preda energetski certifikat ili njegovu fotokopiju (članak 24. stavak 2. podstavak 2.)

4. u oglasima za prodaju, iznajmljivanje, davanje u zakup ili davanje na leasing koji se objavljuje u medijima ne izrazi energetsko svojstvo zgrade ili njezina posebnog dijela (članak 24. stavak 2. podstavak 4.)

(2) Novčanom kaznom u iznosu od 5000,00 do 10.000,00 kuna kaznit će se vlasnik zgrade fizička osoba za prekršaj iz stavka 1. ovoga članka.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, Spitfire je napisao:

Izrađuje ga ovlaštena osoba provođenje energetskih pregleda i energetsko certificiranje. Vjerovatno ste (ako je veće mjesto) primjetili poneku reklamu "usluge energetskog certificiranja)".

Moguće da se još radi po sistemu "kupac ne traži pa mi ni ne treba", no

Zakon o gradnji u čl.24 propisuje,

(2) Vlasnik zgrade za koju se izdaje energetski certifikat, odnosno njezina posebnog dijela dužan je:

1. prije prodaje, iznajmljivanja, davanja u zakup ili davanja na leasing zgrade ili njezinoga posebnog dijela pribaviti energetski certifikat

2. kupcu, najmoprimcu, zakupcu, odnosno primatelju leasinga predati energetski certifikat ili njegovu fotokopiju

3. energetski certifikat predočiti mogućem kupcu, najmoprimcu, zakupcu, odnosno primatelju leasinga

4. u oglasu za prodaju, iznajmljivanje, davanje u zakup ili davanje na leasing zgrade ili njezina posebnog dijela koji se objavljuje u medijima navesti energetski razred zgrade.

te u prekršajnim odredbama propisuje novčane kazne za isto,

čl.171

(1) Novčanom kaznom u iznosu od 15.000,00 do 30.000,00 kuna kaznit će se za prekršaj pravna osoba kao vlasnik zgrade ako:

2. ne pribavi energetski certifikat zgrade ili njezina posebnog dijela prije prodaje, iznajmljivanja, davanja u zakup ili davanja na leasing (članak 24. stavak 2. podstavak 1.)

3. kupcu, najmoprimcu, zakupcu, odnosno primatelju leasinga ne preda energetski certifikat ili njegovu fotokopiju (članak 24. stavak 2. podstavak 2.)

4. u oglasima za prodaju, iznajmljivanje, davanje u zakup ili davanje na leasing koji se objavljuje u medijima ne izrazi energetsko svojstvo zgrade ili njezina posebnog dijela (članak 24. stavak 2. podstavak 4.)

(2) Novčanom kaznom u iznosu od 5000,00 do 10.000,00 kuna kaznit će se vlasnik zgrade fizička osoba za prekršaj iz stavka 1. ovoga članka.

Znači,mogu recimo predati za izradu certifikata dok čekam da kupac rješava svoju stranu papirologije (kredit u banci).

 

Ja sam već poslala upit za izradu certifikata i dobila ponudu .

Skupila bih onda dokumentaciju sto prije da na vrijeme imam izdan certifikat.

Koliko se okvirno čeka izrada?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija