Jump to content
mirela84

Prodaja stana/kupnja kuće/vlasništvo-na što paziti?

Preporučene objave

Lijepi pozdrav svim članovima!

Novi sam član i voljela bih čuti konstruktivne odgovore i vaša iskustva ,savjete.

Vlasnica sam stana u zgradi koju je gradilo Ministarstvo branitelja namjenjenu obiteljima invalida i obiteljima poginulih branitelja.

U vlasništvu sam od 2001g,moja majka je bila suvlasnik stana te je svoj dio darovala meni(imam darovni ugovor,sprovedena je uknjižba vlasništva).

Sticajem okolnosti primorana sam potražiti drugi dom zbog proširenja obitelji te mi je potrebno više prostora najviše zbog djece,a i suprug i ja već duže vremena želimo  prijeći u kuću.

Imamo kupca za stan koji je ostavio kaparu te počinjemo i mi i on rješavati pripremnu papirologiju.

Stoga:

-koju papirologiju moram pripremiti osim one koju trenutno posjedujem(upis vlasništva,ugovor o kupoprodaji,tlocrt,ugovor o darovanju nekretnine,evidencije upravitelja zgrade)

Kupac nije tražio energetski certifikat.

Stoga:

-ako je majka darovala nekretninu,nikada nije živjela u njoj i nije bila nikada upisana na ovoj adresi,pretpostavljam da nema prepreke pri prodaji ako sam upisana 1/1 kao vlasnik?

Trenutno smo u potrazi za kućom u gradu koji je nekad bio pod posebnom državnom skrbi i cijene nekretnina su u našem gradu  pale drastično .

Mnogo je nekretnina čiji su vlasnici u inozemstvu,najviše Srbija a zatim zemlje EU..

Te nekretnine nam cjenovno odgovaraju kao i nekretnine koje su bile dio obnove.

Stoga:

-na što paziti kod kupnje nekretnine vlasnika koji je vani a prodaje privatno?

Nisam sigurna da li su te kuće prošle legalizaciju.

Moraju li posjedovati uporabnu dozvolu kao dokaz da su legalizirane?

-ako su to nekretnine koje prodaje Agencija,da li je to donekle garancija da je papirologija uredna?

-može li vlasnik pristati na manju cijenu iako je na agenciji cijena viša?

Na kraju-pitanje upisa vlasništva.

Pošto sam stan prilikom udaje donijela u brak,a suprug je suvlasnik već jedne kuće s roditeljima,nismo još razgovarali kako ćemo upisati vlasništvo.

Da li ja mogu biti vlasnik,a on suvlasnik ili možemo upisati vlasništvo na oboje ?

Ili ako se ikada desi situacija razvoda: na koji način se mogu dokazati da sam  bračni drug koji je uložio većinski dio novaca od prodaje naslijeđenog/darovanog stana(80%) i pravno (ako bi došlo do problema s podjelom imovine) i utječe li to na proces podjele imovine?

Hvala na odgovorima!

Uređeno od mirela84

Podijeli ovu objavu

Podijeli na drugim stranicama
prije 9 sati , mirela84 je napisao:

Kupac nije tražio energetski certifikat.

Bez obzira, zakonski ste dužni prije prodaje pribaviti en.certifikat i predati ga (ili njegovu fotokopiju) kupcu.

-na što paziti kod kupnje nekretnine vlasnika koji je vani a prodaje privatno?

Bilo bi idealno da je vlasništvo 1/1, da nema "milion" suvlasnika.

Nisam sigurna da li su te kuće prošle legalizaciju.

Moraju li posjedovati uporabnu dozvolu kao dokaz da su legalizirane?

Svakako bi bilo dobro da se posjeduje uporabna kao završni dokaz legalnosti objekta, ili rješenje o izvedenom stanju ako je vršena legalizacija.

-ako su to nekretnine koje prodaje Agencija,da li je to donekle garancija da je papirologija uredna?

Baš i nije.

-može li vlasnik pristati na manju cijenu iako je na agenciji cijena viša?

Može, no pitanje je kakav ima ugovor s agencijom i na koji oni uzimaju proviziju.

Da li ja mogu biti vlasnik,a on suvlasnik ili možemo upisati vlasništvo na oboje ?

Ili ste samo vi vlasnik, ili ste suvlasnici oboje u 1/2. Dakle, može biti ili jedan vlasnik ili suvlasnici.

U slučaju razvoda, lako bi bilo dokazivo da darovana nekretnina ako bi ste u njoj živjeli nije bračna stečevina, no u eventualnom prodaje iste te kupovine druge, trebalo bi puno dokazivanja da je to novac potekao od prodaje vaše vlastite imovine, te u kojem je omjeru tko uložio u ovu drugu.

Podijeli ovu objavu

Prije 15 minuta, Spitfire je napisao:

Bez obzira, zakonski ste dužni prije prodaje pribaviti en.certifikat i predati ga (ili njegovu fotokopiju) kupcu.

Bilo bi idealno da je vlasništvo 1/1, da nema "milion" suvlasnika.

Svakako bi bilo dobro da se posjeduje uporabna kao završni dokaz legalnosti objekta, ili rješenje o izvedenom stanju ako je vršena legalizacija.

Baš i nije.

Može, no pitanje je kakav ima ugovor s agencijom i na koji oni uzimaju proviziju.

Ili ste samo vi vlasnik, ili ste suvlasnici oboje u 1/2. Dakle, može biti ili jedan vlasnik ili suvlasnici.

U slučaju razvoda, lako bi bilo dokazivo da darovana nekretnina ako bi ste u njoj živjeli nije bračna stečevina, no u eventualnom prodaje iste te kupovine druge, trebalo bi puno dokazivanja da je to novac potekao od prodaje vaše vlastite imovine, te u kojem je omjeru tko uložio u ovu drugu.

Hvala puno na ovim korisnim savjetima.

Gdje se pribavlja energetski certifikat?

Naš predstavnik tvrdi da nije nužno zato me zbunjuje .

Znači postoji zakonsli akt koni to zahtjeva?

Podijeli ovu objavu

Prije 4 minuta, mirela84 je napisao:

Gdje se pribavlja energetski certifikat?

Izrađuje ga ovlaštena osoba provođenje energetskih pregleda i energetsko certificiranje. Vjerovatno ste (ako je veće mjesto) primjetili poneku reklamu "usluge energetskog certificiranja)".

Prije 8 minuta, mirela84 je napisao:

Naš predstavnik tvrdi da nije nužno zato me zbunjuje .

Moguće da se još radi po sistemu "kupac ne traži pa mi ni ne treba", no

Prije 9 minuta, mirela84 je napisao:

Znači postoji zakonsli akt koni to zahtjeva?

Zakon o gradnji u čl.24 propisuje,

(2) Vlasnik zgrade za koju se izdaje energetski certifikat, odnosno njezina posebnog dijela dužan je:

1. prije prodaje, iznajmljivanja, davanja u zakup ili davanja na leasing zgrade ili njezinoga posebnog dijela pribaviti energetski certifikat

2. kupcu, najmoprimcu, zakupcu, odnosno primatelju leasinga predati energetski certifikat ili njegovu fotokopiju

3. energetski certifikat predočiti mogućem kupcu, najmoprimcu, zakupcu, odnosno primatelju leasinga

4. u oglasu za prodaju, iznajmljivanje, davanje u zakup ili davanje na leasing zgrade ili njezina posebnog dijela koji se objavljuje u medijima navesti energetski razred zgrade.

te u prekršajnim odredbama propisuje novčane kazne za isto,

čl.171

(1) Novčanom kaznom u iznosu od 15.000,00 do 30.000,00 kuna kaznit će se za prekršaj pravna osoba kao vlasnik zgrade ako:

2. ne pribavi energetski certifikat zgrade ili njezina posebnog dijela prije prodaje, iznajmljivanja, davanja u zakup ili davanja na leasing (članak 24. stavak 2. podstavak 1.)

3. kupcu, najmoprimcu, zakupcu, odnosno primatelju leasinga ne preda energetski certifikat ili njegovu fotokopiju (članak 24. stavak 2. podstavak 2.)

4. u oglasima za prodaju, iznajmljivanje, davanje u zakup ili davanje na leasing koji se objavljuje u medijima ne izrazi energetsko svojstvo zgrade ili njezina posebnog dijela (članak 24. stavak 2. podstavak 4.)

(2) Novčanom kaznom u iznosu od 5000,00 do 10.000,00 kuna kaznit će se vlasnik zgrade fizička osoba za prekršaj iz stavka 1. ovoga članka.

Podijeli ovu objavu

, Spitfire je napisao:

Izrađuje ga ovlaštena osoba provođenje energetskih pregleda i energetsko certificiranje. Vjerovatno ste (ako je veće mjesto) primjetili poneku reklamu "usluge energetskog certificiranja)".

Moguće da se još radi po sistemu "kupac ne traži pa mi ni ne treba", no

Zakon o gradnji u čl.24 propisuje,

(2) Vlasnik zgrade za koju se izdaje energetski certifikat, odnosno njezina posebnog dijela dužan je:

1. prije prodaje, iznajmljivanja, davanja u zakup ili davanja na leasing zgrade ili njezinoga posebnog dijela pribaviti energetski certifikat

2. kupcu, najmoprimcu, zakupcu, odnosno primatelju leasinga predati energetski certifikat ili njegovu fotokopiju

3. energetski certifikat predočiti mogućem kupcu, najmoprimcu, zakupcu, odnosno primatelju leasinga

4. u oglasu za prodaju, iznajmljivanje, davanje u zakup ili davanje na leasing zgrade ili njezina posebnog dijela koji se objavljuje u medijima navesti energetski razred zgrade.

te u prekršajnim odredbama propisuje novčane kazne za isto,

čl.171

(1) Novčanom kaznom u iznosu od 15.000,00 do 30.000,00 kuna kaznit će se za prekršaj pravna osoba kao vlasnik zgrade ako:

2. ne pribavi energetski certifikat zgrade ili njezina posebnog dijela prije prodaje, iznajmljivanja, davanja u zakup ili davanja na leasing (članak 24. stavak 2. podstavak 1.)

3. kupcu, najmoprimcu, zakupcu, odnosno primatelju leasinga ne preda energetski certifikat ili njegovu fotokopiju (članak 24. stavak 2. podstavak 2.)

4. u oglasima za prodaju, iznajmljivanje, davanje u zakup ili davanje na leasing koji se objavljuje u medijima ne izrazi energetsko svojstvo zgrade ili njezina posebnog dijela (članak 24. stavak 2. podstavak 4.)

(2) Novčanom kaznom u iznosu od 5000,00 do 10.000,00 kuna kaznit će se vlasnik zgrade fizička osoba za prekršaj iz stavka 1. ovoga članka.

Znači,mogu recimo predati za izradu certifikata dok čekam da kupac rješava svoju stranu papirologije (kredit u banci).

Ja sam već poslala upit za izradu certifikata i dobila ponudu .

Skupila bih onda dokumentaciju sto prije da na vrijeme imam izdan certifikat.

Koliko se okvirno čeka izrada?

Podijeli ovu objavu

Registrirajte se kako bi mogli sudjelovati u raspravi

Da bi postavili pitanje ili objavili komentar trebate biti naš korisnik.

Izradite korisnički račun

Izradite korisnički račun na našoj stranici. Lako je!

Registrirajte se

Prijavite se

Već imate korisnički račun? Prijavite se ovdje.

Prijavite se sad

• Similar Content

• objavio Liam2
      L.P.
      Zanima me dali mogu doci u vlasnistvo nekretnine nad kojom se provodi ovrha zabiljezena u zk izvadku u kojoj ja živim sam već 6 godina a neprekidno 30 godina - neznam gleda li se to kao posjed i/ili kakav posjed.
      Predmetna nekretnina je u vlasništvu roditelja i odbijen je prijedlog darovanja iste.
      U cilju mi je samo prebaciti vlasništvo a ne i micati već upisane ovrhe.
      Molim savjet postoji li ikakav način?
      Hvala. 
    • objavio Koolguy
      Imam neobičnu pravnu situaciju glede dosjelosti vezano za pretjerano trajanje postupka denacionalizacije. Radi se o čestici neupitno u mojem vlasništvu - vraćena mi je u vlasništvo i posjed još 2006. godine. Prije toga, još od 1993. godine ustanovljeno je vlasništvo RH i to temeljem privatizacije budući da tvrtka koja je tu česticu 'koristila' nije istu upisala u temeljni kapital. Ovo utvrđenje odradilo se naknadno (Naknadnim zapisnikom 2006. godine). Problem se sastoji u tome što je jedan od susjeda, ne pitajući nikoga (jer tako se to radilo u doba bezvlašća) na mojoj čestici sagradio nešto. To nešto najviše sliči na baraku (drvena građa), zauzima punih 20 kvadrata.
      Odmah nakon pravomoćnosti rješenja o povratu, pokušao sam s dotičnom osobom postići sporazum, obraćao se tri puta pismeno (preporučenim pismima). Osoba je bila i ostala posve nekomunikativna. 2008-me godine krenuo sam sa tužbom za predaju u posjed. Sve je odradila odvjetnica, postupak je završen presudom zbog izostanka te je određeno da mi dotična osoba ima predati to 'nešto' u posjed. Nakon svega se ispostavilo da se radilo o pogrešnoj legitimaciji, naime odvjetnica je za tuženika navela ime njegove supruge, koja se nakon jaaako dugo vremena i još jedne tužbe (za sticanje bez osnove) pojavila na sudu (izvanraspravno) i iskazala da su ona i suprug rastavljeni, ali da i dalje žive zajedno na istoj adresi itd. Tom prilikom je prstom uprla izravno u (bivšeg ?) supruga jer da je on izgradio i da je jedini korisnik te barake.
      Tako je taj slučaj okončan pa je započeo novi, ovaj put sa (valjda) ispravnom legitimacijom. I dalje je dotični izbjegavao sud, no ne zadugo. Konačno se pojavio i odvjetnik (nakon 5 godina !) koji ga zastupa pa se dalje može govoriti o redovnom postupku. On je tuženik u postupku u kojem ja tražim da mi nadoknadi korist koju je imao od mog zemljišta. Tužba je podnesena 2014. godine. O tome već izrađeno vještačenje i postupak pomalo napreduje. Da bi spriječio postupanje prema njemu, on putem odvjetnika pokreće vlasničku tužbu za priznanje prava vlasništva (barake i dijela zemljišta) i to ove godine. Prema mojoj evidenciji, tu baraku je sagradio otprilike 2004, dok u tužbi navodi da on tamo ima baraku jos negdje iz 1991. Još navodi da je tu građevinu legalizirao. To je točno, ali nepotpuno. Naime, ja sam u svojstvu tražitelja (dakle još prije vraćanja u vlasništvo), još 2005-te godine podnio prijavu građevinskoj inspekciji jer se očito radilo o bespravnoj gradnji. Nakon osam i pol godina na čestici se konačno ukazala inspektorica, utvrdila da se radi o bespravnoj gradnji (2013. godine) i odredila da se građevina mora ukloniti. Da bi spriječio rušenje pokrenuo je postupak legalizacije jer mu je došlo kao kec na desetku. Rješenjem iz 2016. godine legalizacija mu je odobrena, ja, iako sam bio stranka u postupku, mogao sam samo gledati što se radi sa mojim vlasništvom. 
      Sad nakon ovako detaljnog uvoda slijedi moj problem: očito da njegov stav da je stvar dosjela nema uporišta u činjenicama. Naime čak i da je baraku postavio 1991 na (sada mojem) zemljištu opet nije mogao steći dosjelost, budući je zemljište od 1993-2006 bilo u vlasništvu RH, dok poslije 2006 postoje brojni moji postupci kojim ga obavještavam da se ta baraka nalazi na mojoj zemlji i da tražim povrat u posjed. Najzadnji takav korak je tužba (za korist koju je stekao) iz 2014. godine u kojoj je on ispravno legitimiran i kad je od suda dobio tekst tužbe, dakle opet se nije ispunilo 10 godina potrebnih za dosjelost. U tužbi on navodi da nije imao pojma da se nalazi na mojem zemljištu (!) da ga nikad nitko nije kontaktirao (iako živi u istom stanu sa bivšom ženom), iako je dobio rješenje o uklanjanju (2013) pored ostalih događanja. Mene osobno najviše smeta činjenica da bi se u dosjelost moglo uračunati i vrijeme kad ja kao budući vlasnik nisam bio u mogućnosti pokretati postupak za predaju u posjed - a to RH nikad ne čini. Oni su jako darežljivi kad je u pitanju tuđe vlasništvo.
      U zakonu je napisano da samo vlasnik stvari može tražiti predaju u posjed, kako sam ja dakle mogao prije 2006 zaštititi moje vlasništvo? Pitanje: postoji li sudska praksa (svejedno VS RH ili US RH) koja regulira pitanje dosjelosti u takvim slučajevima - kad je postupak povrata u tijeku pa budući vlasnik uopće ne može apsolutno ništa poduzeti da zaustavi uzurpatore dok RH na sve to gleda jako blagonaklono. Ima li netko ideju ?
    • objavio Zdravko Završki
      U stambenoj zgradi sa devet stanova dva su stanara svoje podrume pretvorila u dodatni stambeni prostor sa kompletnim komunalijama, a jedan je svoj podrum uredio bez sanitarija, dakle samo je uredio postojeće neuredno stanje, zemljani pod i goli beton i cigla na zidovima. Dakle, imamo dva slučaja, jedan je sa zapravo dva uređena stana u podrumu, a drugi je samo sređivanje lošeg stanja podruma i to nije stambeni prostor. Neki od preostalih stanara se bune da to nisu smjeli napraviti i prijete građevinskom inspekcijom. Što bi se moglo dogoditi ako inspekcija zaista reagira? Napominjem da su ti podrumi etažirani i pripadaju spomenutim stanarima.
      Hvala na odgovoru.
    • objavio lilly_zagreb
      Molim odgovor / komentar na sljedeću situaciju...
      Prije nešto više od 20godina manji komad zemljišta uz samu zgradu (pripada parceli na kojoj je stambena zgrada) je jedan od suvlasnika zagradio i od tada ga koristi. U međuvremenu je prošao i proces legalizacije.
      Zanima me da li temeljem "posjeda" i izvršene legalizacije navedenog prostora suvlasnik može postati vlasnik prostora i ako da na koji način? Etažiranjem?
      Hvala unaprijed!
    • objavio Avac
      Pozdrav,
      Molila bih objašnjenje pojma mirni posjed zemlje (nekretnine).
      Zahvaljujem!
  • Online korisnici