Jump to content
  1. G-man

G-man

2. Zenoslaf

Zenoslaf

• Similar Content

• objavio Tomislav Leiner
      Poštovani, molim Vas za pomoć.
      (pokušati ću ukratko objasniti moju situaciju)
      Zaposlen sam kao inženjer građevine u jednoj privatnoj tvrtki koja se bavi pružanjem usluga iz područja energetike i graditeljstva (projektiranje, izrada elaborata, studija i sl.) Na samom početku svoga rada (prije 4 godine) odradio sam pripravnički rad u trajanju od 12 mjeseci, da bi potom dobio ugovor na neodređeno. 
      Ugovor koji sam tada potpisao prema sistematizaciji radnih mjesta (pravilniku firme) dodijelio mi je radno mjesto i moju plaću izraženu u bodovima u iznosu od 8000 bodova. Tada je za nas vrijedilo da je 1 bod = 1 kuna (bruto iznos). Moja plaća i takav način izračuna zadržao se nekih 18 mjeseci.
      Nakon toga perioda direktor tvrtke odlučio je smanjiti plaću svim radnicima našeg odjela za 10% (trajanje cca. 6 mjeseci), zatim za još 20% (trajanje cca. 4 mjeseca), te naposljetku za još 20% što čini ukupno smanjenje za 50% od početne plaće za koju za počeo raditi. Sada sam zapravo gotovo na minimalcu. 
      Za prva dva smanjenja plaće nismo bili obaviješteni od strane firme i direktora već smo doznali na dan kada bi sjela plaća na naš tekući račun. Dok je prije zadnjeg smanjenja održan sastanak na kojem se kao razlog zadnjeg smanjenja plaća navodi "slabo fakturiranje", "nedostatak ugovora" i sl. 
      Smanjenje plaće se nije odnosilo na sve djelatnike tvrtke već samo za nekolicinu radnika našeg odjela, iako i ostali odjeli imaju slične ili gore poslovne pokazatelje. 
      Moja pitanja:
      - ukoliko za sve djelatnike tvrtke vrijedi isti pravilnik, da li je protuzakonito isplaćivati 50% manju plaću radniku X (za isto radno mjesto po sistematizaciji) dok u sobi do (drugi odjel) drugi radnik Y dobiva punu plaću.
      - smanjenje plaće odnosilo bi se uvijek za već odrađeni mjesec, da li se tu krši zakon
      - za vrijeme smanjenja, a i danas vrijednost boda za radna mjesta i odjele nije nigdje objavljena niti smo obaviješteni od vrijednosti boda (npr. na ispisu obračune plaće pod vrijednost boda piše 0,00000), 
      - iznos moje trenutne plaće manji je od iznosa plaće radnika niže rangiranih prema sistematizaciji radnih mjesta unutar tvrtke, da li se tu krše moja prava
      - Da li je protuzakonito na radnike vršiti pritisak na način da mu se prijeti da neće dobiti plaću ako njegov odjel taj mjesec ne fakturira određeni iznos. (napominjem da sam obični šljaker u svoj struci i iznad mene je nekoliko naređenih koji i prema pravilniku snose odgovornost za rezultate poslovanja, a ne ja) 

Tu ću stati, bio bih Vam neizmjerno zahvalan kada bi mi odgovorili barem na dio mojih pitanja/konstatacija. 

• objavio ivicassk1d
      Pozdrav,
      situacija je sljedeća: Na putu sa posla sam ozlijedila nogu, priznata mi je ozljeda na radu. Slijede operacija, bolnica, rehabilitacija, fizikalne.  Nakon 18 mjeseci moja su primanja pala na 50%. Zanima me sljedeće:
      - da li razliku do pune plaće mogu tražiti od poslodavca, koji se ionako namiruje, ovih 50%, od HZZO
      - kolektivno smo osigurani 24 sata, da li osiguravajuća kuća pokriva to kroz odštetni zahtjev
      - uskoro će biti 3 godine od ozljede, koji su rokovi za ostvarivanje odštete od osiguranja, tj. da li počinju teći od događaja ili od završetka liječenja 
      Unaprijed hvala na trudu i odgovorima.

• objavio Dubrovcanin
      Poštovani,
      Hrvi sam s 30% oštećenja organizma zbog bolesti i u mirovini sam s općom nesposobnošću za rad. Po novom Zakonu o pravim branitelja iz Domovinskog rata od 1. siječnja ove godine ću moći raditi 3,5 sati dnevno ili oko 17 sati tjedno, a zadržavam pravo na puni iznos mirovine. Obzirom da je na internetu premalo informacija zanima me sljedeće:
      1. Postoji li minimalna plaća za ovakvo radno vrijeme?
      2. Obzirom da sam već u mirovini da li je poslodavac dužan plaćati doprinose za mene i ako jest u kojem iznosu će ih plaćati?
      Hvala unaprijed na odgovorima.
    • objavio MatijaZg
      Pozdrav, radio sam sezonski posao na Lošinju ljetos kao trgovac preko učeničkig servisa. Poslodavac nije ovjerio ugovor niti mi je isplatio plaću, a u međuvremenu je navodno pobjegao u Sloveniju na psihijatriju kako bi se izvukao od porezne koja je naletila u međuvremenu, a nije pročešljala ugovore nego samo na temelju neizdanog računa naplatila kaznu obrtu i fizičkoj osobi (poslodavcu). A kolegica (prijavljena preko burze) i ja nismo dobili ni kune. Učenički servis očito nema nikakav mehanizam zaštite. Kako da istjeram pravdu iz svega ovog? I imate li neki savjet za nadolazeću sezonu da se ovako nešto ne ponovi?
      Unaprijed hvala !
    • objavio Hrvoje097
      Pozdrav svima!
      Molio bih Vas za savjet. 16. svibnja 2018. počeo sam raditi kod poslodavca, otkaz kao tehnološki višak sam dobio 1. studenog. Uz otkaz sam odradio 14 dana iz sporazumnog raskida ugovora o radu, sa zdravstvenog osiguranja sam odjavljen 12. studenog 2018. od strane poslodavca. Firma posluje, plaća je isplaćena ostalim radnicima, osim meni.
      U kontaktu s knigovodstvom nisam saznao ništa novo, osim da oni moraju kontaktirati direktora u vezi isplate moje plaće. Pošto je kraj mjeseca blizu, a zaostala plaća sa tih 2 tjedna otkaznog rada mi još nije isplaćena, niti mi se čini da će biti isplaćena htio bih se informirati o koracima koje trebam napraviti da mi se isplati ono što mi pripada?
      Ono što sam do sad pročitao je da prvo trebam tražiti obračun neisplaćene plaće od poslodavca i s njim ići u Finu radi prisilne naplate. Što ukoliko mi odbije dati taj obračun plaće, kome se onda trebam obratiti?
      Ako netko ima iskustva s ovom temom molim ga za savjet! Hvala!
  • Online korisnici