Jump to content
PunoUpitnikaIznadGlave

Ispricavam se odmah ako je tema vec bila otvorena, nisam naisla na istu...

Preporučene objave

Postovani, 

Imam nekoliko pitanja kojima odgovore danima trazim na forumima i ne mogu naci nigdje, ispricavam se ako ponavljam vec prije otvorenu temu, posto je doista ne mogu naci.

Doista bi mi bilo od velike pomoci ako netko zna sa sigurnoscu/polusigurnoscu odgovor ili gdje mozemo naci odgovore? Posto ocito ne trazimo dovoljno dobro.

Zanime me, kakav je proces prodaje j.d.o.o. -a te moze li isti biti prodan osobi koja je pod ovrhom?

Posto znam da kada sam otvarala j.d.o.o., ja nisam smjela biti pod ovrhom, ako se dobro sjecam uopce vise, doista vise nisam sigurna.

Znaci, situacija je takva da j.d.o.o. trenutno ima nekih 30.000,00HRK duga poreza, koji ce biti rjeseni ovim tempom kroz dva mjeseca; osim toga imamo potencijalnu osobu koja bi preuzela vlasnistvo u cijelosti (ja sam jedini clan uprave drustva), no navedeni je pod ovrhom. Zanima me slijedece: moze li j.d.o.o. biti poklonjen/prodan dok jos ima dugovanje ili moram sacekati dva mjeseca da to rijesim i moze li uopce osoba pod ovrhom preuzeti vlasnistvo i direktorsko mjesto?

Unaprijed svima hvala na odgovorima, doista ce nam puno pomoci!

Lijep pozdrav!

Podijeli ovu objavu


Link to post
Podijeli na drugim stranicama

Ne vidim zašto poslovni udjeli ne bi mogli biti prodani. To što to društvo trenutno ima dugove nema veze. 

S druge strane, to što ste vi potpisali, vjerojatno se odnosi na članak 40a Zakona o sudskom registru, prema kojem osoba koja osniva društvo, odnosno u istom ima više od 5% vlasništva ne smije imati dugova po osnovi poreza i doprinosa  i sl. Isto vrijedi i za onoga tko preuzima poslovne udjele. Navedeno se rješava izjavom. Zanimljivo, tu Zakon ne traži potvrdu Porezne uprave o stanju duga, nego samo izjavu. 

Po meni, poslovni udjeli mogu biti prodani odmah, bez obzira na dug društva, a taj koji preuzima poslovne udjele može biti pod ovrhom, ako to nije ovrha vezana za poreze i doprinose. 

 

Podijeli ovu objavu


Link to post
Podijeli na drugim stranicama

Registrirajte se kako bi mogli sudjelovati u raspravi

Da bi postavili pitanje ili objavili komentar trebate biti naš korisnik.

Izradite korisnički račun

Izradite korisnički račun na našoj stranici. Lako je!

Registrirajte se

Prijavite se

Već imate korisnički račun? Prijavite se ovdje.

Prijavite se sad


  • Similar Content

    • objavio drazenSulimanec
      Poštovanje Brat i ja dogovorili smo ustupanje suvlasničkog djela no vjerojatno treba platiti porez prometa na nekretnine stoga Pitanje je dali je potreban vještak o utvrđenju tržišne cijene Nekretnine ili moguće postaviti neki iznos proizvoljni kako bi forma bila zadovoljena. Hvala
    • objavio Mineane
      Pozdrav,
       
      Na netu i u FB grupama vrti se jedan podulji tekst, navodno napisan od sudskog vještaka za financije, koji osporava prijenos tražbina/dugova s banaka na agencije za naplatu (EOS, B2, SVEA, itd.). 
      To sam malo istraživao, jer tekst ima smisla, dok nisam našao na jednu Odluku HNB-a koja je relevantna za tu stvar. Na kraju, izgleda da je autor previdio ključan detalj, odnosno članak te Odluke.
       
      Pitam kao laik, ako ima netko stručan za tumačenje čl. 2. st. 1. Odluke o kupoprodaji plasmana kreditnih institucija (dalje: Odluka), a koji se odnosi na ugovore o kupoprodaji plasmana kreditnih institucija (dalje: UKPKI):

      "1) Kupoprodaja plasmana jest svaki ugovor kojim se prenosi plasman ili se prenose rizici i koristi s osnove plasmana s kreditne institucije prodavatelja (u nastavku teksta: prodavatelj) na stjecatelja te koji će za posljedicu imati prestanak priznavanja plasmana u bilanci kreditne institucije u skladu s Međunarodnim standardima financijskog izvještavanja."


      Je li ovo znači "doslovno baš svaki ugovor", posebice ugovor o cesiji/ustupu potraživanja (ili možda ugovor o kupoprodaji motornog vozila, nekretnine, oranice, itd.)? Pa se onda ubaci i malo kredita kao bonus.    
      Ili ipak znači "svaki UKPKI", odnosno svaki ugovor barem takvog ili sličnog naziva?
      Možda treba ovu odredbu osporavati, ako da -- gdje i kako?
       
      Izvor: https://www.hnb.hr/documents/20182/525937/h-odluka-kupoprodaja-plasmana-ki_npt.pdf/e0446f94-7dd0-4a5f-8ca5-99d46406cda8
       
      ---- 
       
      Malo za relaksaciju u subotu prijepodne, da se ovome da lakša i vedrija nota, ako je moguće.
       
      Laički, što se tiče mog pitanja o vrsti ugovora o kupoprodaji plasmana, ako je riječ o tome da "doslovno baš svaki ugovor" koji zadovoljava ostale uvjete iz spomenute Odluke može biti valjan UKPKI, onda su krediti dani ljudima od krvi i mesa ovdje tek roba.

      Npr. neko trgovačko društvo dođe otvoriti žiro-račun u banku, a oni mu u okviru ugovora o žiro-računu -- nakon uobičajenih odredbi koje uređuju taj odnos, a recimo zato što su svoje poslovanje prenijeli njima iz druge banke -- dodaju i bonus: ustup nenaplaćenog dospjelog potraživanja od osobe XY temeljem danog kredita toj osobi XY u iznosu od ABC kuna.

      Ovo je, naravno, ekstremni primjer, ali sasvim moguć, ako su drugi uvjeti iz Odluke zadovoljeni. Nešto kao da sklopim ugovor o pretplati za mobitel u telekomu, pa mi u okviru tog ugovora prodaju i telefon za 1 kunu, iako mu je tržišna vrijednost značajno veća. Možda sada telekomi mogu nuditi i potraživanja po danim kreditima umjesto telefona, kao bonus u okviru svojih ugovora o pretplati?
    • objavio fazer2222
      Pozdrav
      Zna li netko pojasnjenje, nemogu naci nista dodatno o tome na internetu. Naime radi se o poslovnom prostoru na koji imam pravo kupnje kao obrtnik trenutno u njemu. Jedan od uvjeta je sljedeci:
      "odredbu kojom prodavatelj poslovnog prostora, u slucaju da kupac prestane obavljati djelatnost u roku od 10 godina od dana sklapanja ugovora, pridrzava pravo nazadkupnje prodane nekretnine po kupoprodajnoj cijeni po kojoj je i prodana"
      Sto to tocno znaci, da se obrt nesmije zatvoriti? Dali smijem promjeniti djelatnost u neku drugu? Nema mi nekog smisla da te drzava tjera da radis nesto sto mozda za 5 godina nece vise ici.
       
      Hvala unaprijed 
    • objavio zam22
      Pozdrav.
      Da li ja kao porezni dužnik i umirovljenik kojem se taj isti dug putem ovrhe po tekućem skida svaki mjesec od mirovine mogu prodati nekretninu na kojoj imam ovrhu ukoliko je isplatim (ovrhu na nakretnini).
      Postoji li mogućnost da se porezna upiše nakon micana prve ovrhe na nakretninu i dali je uopće mogu prodati ili darovati?
    • objavio n0p
      Pozdrav, imam par pitanja. Naime, u razmišljanju sam otvaranja j.d.o.o., državni sam službenik (plaćeno mirovinsko, zdravstveno). Tvrtka bi se bavila primarno IT uslugama (izrada web stranica, popravci računala, prodaja opreme itd), uvrstio bih i neke druge djelatnosti nevezano za IT.
      Moje pitanje je sljedeće, može li tvrtka obavljati poslove i raditi bez zaposlenog? Dakle, bio bi u njoj samo ja kao  direktor i vlasnik. Isto pitanje sam postavio u 2 knjigovodstva i dobio sam različite odgovore. Jedni su rekli da tvrtka može raditi bez zaposlenog, dok je drugi odgovor bio da se moram prijaviti na bar 1h.
      Tako da ne znam što je ispravna informacija niti isplatili mi se više u ovom slučaju j.d.o.o ili obrt?
      Hvala unaprijed!
  • Online korisnici



×