Jump to content

prava trgovine prilikom provjere kradje


Barbara1940

Preporučene objave

Pre dve nedjelje imala sam izuzetno neprijatnu situaciju u Kauflandu u Njemačkoj pa me interesuje da li prodavac može da snosi posljedice ukoliko bez dokaza maltretira kupca. Nakon što sam kupila robu i prošla kasu zaustavio me je jedan čovek sa iskaznicom i pitao da li sam uzela nešto iz prodavnice a da nisam platila. Rekla sam da nisam i on mi je odgovorio da jesam i da sacekam sa njim sa strane. Onda smo čekali da dodje kasirka pa su me odveli u prostoriju gde su tražili da pokažem sadržaj torbe.Tada sam izvadila par stvari i nisu ništa našli. Onda je on dao neki znak prodavacici i izašao iz prostorije i ona je tražila da podignem majcu do struka a zatim me je ispipala do koljena. Nije ništa našla pa je tražila da skinem patike. Pitala sam je zašto i patike treba da skinem, šta bih tamo mogla sakriti. Skinula sam patike, ona je opet konstatirala da nemam ništa ali mi nije odgovorila na pitanje. Pošto ništa nisu našli a nisu mi ni konkretno rekli sta je  agent video ni kada je video pustili su me pozelevsi mi lijep dan. Ne mogu opisati u kakvom sam šoku bila jer naravno takve stvari ne radim i ne mogu da vjerujem da mogu toliko sikanirati kupce a da nisu ništa ni vidjeli. Unapred hvala na odgovoru

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 tjedna kasnije...

Dobra večer. Nadam se da nije problem što postavljam pitanje ovdje tj. navodim situaciju i molim za mišljenje. 

Gospođa ukrade dječju odjeću u vrijednosti oko 300 kn. Odlazi u kabinu i pospremi u vrećicu iz druge trgovine. Trgovina je puna (što ljudi, što muške, ženske i dječje odjeće), odjeća je  razbacana, nekoliko djelatnica okolo radi. Postoje nadzorne kamere, na izlazu zuji tzv. "zujalica", ona odlazi i kao da se ništa nije dogodilo. Postoji li u praksi mogućnost da ju se nekako pronađe preko nadzorne kamere (tj. otkrije njezin identitet ako se prijavi policiji i prijavljuju li se takvi slučajevi uopće naknadno policiji ili pokreću li se privatne tužbe) iako ju nitko nije direktno uhvatio na djelu niti tražio bilo kakve podatke.

Zahvaljujem na odgovoru. 

Srdačan pozdrav!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da, to se može prijaviti i policija će pokušati preko fotografije otkriti o kome se radi, ali trgovina će onda morati privatno pokrenuti postupak (krađa male materijalne vrijednosti koja se progoni po privatnoj tužbi). Međutim, nisam baš optimističan kako bi to prošlo na sudu, budući da zapravo nema dokaza da je ta osoba nešto i ukrala... 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala jos jednom na odgovoru.

Pretpostavljam da ako nije bilo reakcije prodavačica odmah, da je mala mogućnost da će se u budućnosti zaista baviti tim jednim pištanjem na izlazu s obzirom na to da se radi o ogromnoj trgovini gdje je koncentracija ljudi ogromna. Mogao je npr.zapištati novčanik kupljen u nekoj drugoj trgovini jer su to češti slučajevi pištanja s obzirom na to da su zujalice u novčanicima skrivene negdje ispod. Ne znam bilježe li se pištanja u sustavu i koliko prodavači to poslije pregledavaju? Isplati li se trgovini uopće tužiti tu osobu?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...
, drot13 je napisao:

Smiju te zaustaviti i tražiti sve to što su te tražili. Da si odbila, pozvali bi policiju, a postupak bi bio isti.

U slučaju da imaš svjedoke koji potvrde da nisi ništa ukrao, da li se zaštitarsku tvrtku ili trgovinu može privatno tužiti i tražiti odštetu? Mislim nije baš ugodno da te veći broj ljudi vidi da si  "kradljivac". Šteta je napravljena.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da, trebate paziti u koju trgovinu ulazite, negdje je politika da vas prate ili pak bace sumnju na vas i tako vam mogu stvoriti neugodnost koju sam ja dozivio, na kraju ih nisam tuzio jer sam bio u trgovini van svojega grada i procjenio sam da nisam dozivio javnu sramotu. Prije pregleda vam pokazu zastitarsku iskaznicu da vas mogu legitimirati i pregledati, stvari iz dzepova sami vadite, razirite ruke i lagano vas popikaju. Zastitari vam kazu da i oni moraju nesto raditi i ispricaju se.  Ne znam kakva je sudska praksa u slucaju tuzbe, siguran sam da treba pozvati policiju  prije nego vas zastitar pregleda, da bude evidentirano da niste nista ukrali.

 

Edit: Tokom pretresa je moguce doživjeti stres, strah, mozete postati ranjivi da vas navedu da potpiste nekakav dokument itd. 

uređeno: od Alternativa1
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 mjeseci kasnije...

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija