Jump to content

Porez na promet nekretnina - naknadno utvrđivanje razlike


CudjenjeUSvijetu

Preporučene objave

Molim ljubazno za mišljenja/savjet u vezi naknadnog utvrđivanja razlike poreza na promet nekretnina.

Ugovor je sklopljen još 01.12.2015., privremeno (prvo) rješenje je od 30.12.2015., sve u redu i sukladno cijeni iz ugovora, i naravno po starom Zakonu (5%). I stiže mi početkom ove godine novo rješenje o utvrđenoj razlici, datirano 20.11.2018., po stopi od 5% kao u vrijeme sklapanja ugovora. 2017. je stopa snižena na 4%, a s 1.1.2019. još na 3%. Znam da u prijelaznim odredbama Zakona jasno stoji da se "stari" predmeti rade po tadašnjim propisima, no nikako mi nije jasno kako je takva retroaktivnost na štetu građana legalna?

Dodatno, datum rješenja o razlici je 20.11.2018., baš zgodno taman par dana/mjesec dana do isteka 3 godine, ako sam u pravu. A primila sam ga u 2019.... Po administrativnoj strani i propisima sve izgleda regularno, no glavni razlog zbog kojeg mi žalba nije prošla jest da nisu podneseni dokazi da je tržišna vrijednost prema ugovoru moguće i realna jer eto oni su baš odabrali 3 neke adrese u susjedstvu za procjenu. Znam po pričanjima da su se u susjedstvu prodavale nekretnine po cijenama kao i naša, ali od kuda meni dokazi tj. tuđi ugovori? Uglavnom, kao obični pošteni građanin koji je istinito iskazao promet nekretnine osjećam se totalno opljačkano i zanimaju me iskustva i Vaše misli o cijelom tom postupku, poglavito retroaktivnosti, datiranjima rješenja i traženju "dokaza" koje je a priori nemoguće imati.

Hvala puno, LP   

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, CudjenjeUSvijetu je napisao:

Ugovor je sklopljen još 01.12.2015., privremeno (prvo) rješenje je od 30.12.2015., sve u redu i sukladno cijeni iz ugovora, i naravno po starom Zakonu (5%). I stiže mi početkom ove godine novo rješenje o utvrđenoj razlici, datirano 20.11.2018., po stopi od 5% kao u vrijeme sklapanja ugovora. 2017. je stopa snižena na 4%, a s 1.1.2019. još na 3%. Znam da u prijelaznim odredbama Zakona jasno stoji da se "stari" predmeti rade po tadašnjim propisima, no nikako mi nije jasno kako je takva retroaktivnost na štetu građana legalna?

Da, točno je da je u ovom slučaju na Vašu štetu, ali je moglo biti i suprotno. Da je stopa kojim slučajem išla na više, onda biste bili u povoljnijem položaju. Uvijek se 'stari predmeti' rade po 'starim propisima', teško da može biti drugačije. 

, CudjenjeUSvijetu je napisao:

Dodatno, datum rješenja o razlici je 20.11.2018., baš zgodno taman par dana/mjesec dana do isteka 3 godine, ako sam u pravu. A primila sam ga u 2019.... Po administrativnoj strani i propisima sve izgleda regularno, no glavni razlog zbog kojeg mi žalba nije prošla jest da nisu podneseni dokazi da je tržišna vrijednost prema ugovoru moguće i realna jer eto oni su baš odabrali 3 neke adrese u susjedstvu za procjenu. Znam po pričanjima da su se u susjedstvu prodavale nekretnine po cijenama kao i naša, ali od kuda meni dokazi tj. tuđi ugovori? Uglavnom, kao obični pošteni građanin koji je istinito iskazao promet nekretnine osjećam se totalno opljačkano i zanimaju me iskustva i Vaše misli o cijelom tom postupku, poglavito retroaktivnosti, datiranjima rješenja i traženju "dokaza" koje je a priori nemoguće imati.

Ne, nije slučajno, oni to tako rade u zadnji trenutak, zaostatke sustižu tim redom da prate što ima pada u zastaru. Što se tiče odabira te 3 adrese, to je točno način kako se određuje porezna osnovica - usporedbom i naravno da vi tu niste u ravnopravnom položaju za dokazivanje. Informacijski sustav Porezne uprave referentu koji rješava predmet doslovno ponudi nekoliko usporednih podataka iz bliže okollice, tzv parifikante. Čak i da uspijete pronaći usporedne podatke sa cijenama sličnim Vašoj, vrlo teško da će se porezna osnovica znatno smanjiti kada se svi oni uzmu u obzir kao nekakva aritmetička sredina. 

Po meni, ovo porezno rješenje je trebalo  osporavati jer je porezna obveza utvrđena izvan roka od 3 godine. Nije bitno koji su oni datum stavili na rješenje, nego je i dostava rješenja trebala biti unutar te 3 godine, posebno ako nije bilo nikakvih radnji između 1.12.2015 i 1.12.2018., odnosno ako u tom peroidu niste primili nijedan akt od Porezne uprave vezano za taj predmet. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija