Jump to content

Raspodjela nekretnina između braće


rbarbaric1

Preporučene objave

Poštovani, trebam jednu informaciju...

Sestra i ja smo od oca naslijedili više nekretnina i suvlasnici smo na tim nekretninama u jednakim omjerima. Dogovorili smo podjelu (zamjenu) nekih poljoprivrednih čestica, ona bi meni prepustila suvlasništvo na 3 parcele, a ja bi njoj u zamjenu prepustio suvlasništvo na 4. parceli. Veličine parcela nisu jednake i ja bi dobio 2x veću površinu čestica, jer ova koju njoj prepuštam je u blizini sela i njene kuće, a ove moje su daleko u brdu... Ostatak suvlasništva za sada ne bi rješavali...

Zanimam me kako to pravno riješiti? Treba li se sastaviti ugovor o zamjeni, darovanju , razvrgnuću suvlasništva...? I plaća li se u tom slučaju porez na promet nekretninama?

Unaprijed zahvaljujem!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 11 sati , rbarbaric1 je napisao:

plaća li se u tom slučaju porez na promet nekretninama?

(KLASA: 410-01/17-01/1371, UR BROJ: 513-07-21-01-17-2) 

Porezna uprava od 27. lipnja 2017.

Člankom 13. Zakona propisana su opća oslobođenja od plaćanja poreza na promet nekretnina, prema kojem su, između ostalih osoba, poreza oslobođene i osobe koje razvrgnućem suvlasništva ili pri diobi zajedničkog vlasništva stječu posebne dijelove te ili tih nekretnina, neovisno o omjerima prije i nakon razvrgnuća suvlasništva ili diobe zajedničkog vlasništva.

Sukladno navedenom članku, porez se ne plaća ako se nekretnina ili više njih steknu rješavanjem imovinskopravnih odnosa sklapanjem ugovora o razvrgnuću suvlasništva ili ugovora o diobi zajedničkog vlasništva neovisno o omjerima prije i nakon sklopljenog ugovora.

Slijedom navedenog, porezni obveznici koji stječu u vlasništvo nekretnine koje su predmet razvrgnuća, oslobođeni su plaćanja poreza.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 7 sati , Matrix je napisao:

(KLASA: 410-01/17-01/1371, UR BROJ: 513-07-21-01-17-2) 

Porezna uprava od 27. lipnja 2017.

Člankom 13. Zakona propisana su opća oslobođenja od plaćanja poreza na promet nekretnina, prema kojem su, između ostalih osoba, poreza oslobođene i osobe koje razvrgnućem suvlasništva ili pri diobi zajedničkog vlasništva stječu posebne dijelove te ili tih nekretnina, neovisno o omjerima prije i nakon razvrgnuća suvlasništva ili diobe zajedničkog vlasništva.

Sukladno navedenom članku, porez se ne plaća ako se nekretnina ili više njih steknu rješavanjem imovinskopravnih odnosa sklapanjem ugovora o razvrgnuću suvlasništva ili ugovora o diobi zajedničkog vlasništva neovisno o omjerima prije i nakon sklopljenog ugovora.

Slijedom navedenog, porezni obveznici koji stječu u vlasništvo nekretnine koje su predmet razvrgnuća, oslobođeni su plaćanja poreza.

Thnx!

Znači treba sastaviti ugovor o diobi zajedničkog vlasništva....

LP

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija