Jump to content

Porez na inozemni dohodak, porez na nekretnine, dvojno državljanstvo


Tinkica_zg

Preporučene objave

Radim i živim u SAD-u, posjedujem zelenu kartu. U svom vlasništvu imam stan u Zagrebu. Stan ne želim prodati, ne ostvarujem nikakav dohodak od stana jer ga ne iznajmljujem, isključivo ga koristim za vlastite potrebe. Osim stana, nemam nikakve druge vezanosti za Hrvatsku i ne namjeravam se vratiti. Zanima me slijedeće:

1) Da li mi naša porezna može naplatiti porez na dohodak ostvaren u SAD-u ili porez na stan ili bilo što drugo? Ako da, koliko otprilike bi to iznosilo?

2) Da li se moram ispisati iz registra poreznih obveznika s obzirom da živim u SAD-u ili će me porezna izbrisati iz registra? Da li je to uopće moguće zbog vlasništva stana?

3) Da li postoji način da zadržim taj stan, a da prestanem biti porezni obveznik u RH? Da li bi porezna tražila nešto dodatno od mene?

4) Da li RH dozvoljava posjedovanje dvojnog državljanstva? Ako ne dozvoljava i ako bih dobila američko državljanstvo, koje bi onda bile moje obaveze vezano uz stan u smislu poreza?

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 18 sati , Tinkica_zg je napisao:

1) Da li mi naša porezna može naplatiti porez na dohodak ostvaren u SAD-u ili porez na stan ili bilo što drugo? Ako da, koliko otprilike bi to iznosilo?

U teoriji može. U praksi, vrlo teško. Bitno je čiji ste porezni rezident. AKo ste porezni rezident u SAD, kod nas ne plaćate porez na dohodak. Što se tiče poreza na stan, njega ne možete izbjeći, jer se plaća po mjestu nekretnine. Kod nas ne postoji još uvijek porez na imovinu u obliku poreza na nekretnine i u dogledno vrijeme neće niti biti uveden, međutim, mislim da trebate plaćati ostale obveze koje proizlaze iz vlasništva stana, primjice komunalnu naknadu (ukoliko ne plaća eventualni posjednik stana)

prije 18 sati , Tinkica_zg je napisao:

2) Da li se moram ispisati iz registra poreznih obveznika s obzirom da živim u SAD-u ili će me porezna izbrisati iz registra? Da li je to uopće moguće zbog vlasništva stana?

To je dobro pitanje. Postoji nešto što se zove Obrazac TI koji se ispunja kada osoba u poreznom smislu napušta državu

https://www.porezna-uprava.hr/HR_obrasci/Documents/UTVRĐIVANJE REZIDENTNOSTI U POREZNE SVRHE/Obrazac TI.pdf

Na temelju popunjenog obrasca Porezna uprava zaključuje postoji li osnova za promjenu porezne rezidentnosti, odnosno brisanje iz registra kod nas. Vlasništvo stana je česta zapreka, kod nas je Porezna dosta 'tvrda' kada je u pitanju vlasništvo nekretnine i teško otpušta iz naše porezne rezidentnosti kada je to u pitanju. 

Međutim, glavna stvar je realno mjesto prebivališta (vlastite) obitelji i posao, jer to dvoje određuje središte životnih interesa koje je ključno za određivanje porezne rezidentnosti. Za samca koji radi u inozemstvu ili osobu koja radi u inozemstvu, a njegova obitelj je s njim - središte životnih interesa je u inozemstvu bez obzira na nekretninu koja je u tuzemstvu. Ali to je samo moje mišljenje, porezno tijelo može i drugačije odlučiti - to sigurno ne bi bila jedina iracionalna odluka koju su donijeli. 

Po meni, idealno rješenje bi bilo da od Porezne uprave SAD (IRS) pribavite potvrdu o rezidentnosti ili drugi sličan dokument kojim IRS na neki način potvrđuje da ste vi porezni rezident SAD i u tom slučaju Porezna uprava RH više nema argumenata da Vas drži za poreznog rezidenta RH. Mislim da to neće biti problem, jer IRS ima vrlo jednostavno postupanje - tko god ima ikakav porezni povod za praćenje u SAD - taj je porezni rezident SAD :) Takve stvari su ujedno i jedan od razloga zašto s njima nemamo još uvijek Ugovor o izbjegavanju dvostrukog oporezivanja . 

prije 19 sati , Tinkica_zg je napisao:

3) Da li postoji način da zadržim taj stan, a da prestanem biti porezni obveznik u RH? Da li bi porezna tražila nešto dodatno od mene?

Naravno da ćete zadržati stan, nitko vam ga ne može otuđiti bez obzira čiji ste porezni rezident. Međutim, kada biste vi pokrenuli pitanje rezidentnosti i Porezna RH utvrdila da ste rezident RH (u što čisto sumnjam, ali je moguće) onda biste u RH bili dužni platiti porez na dohodak po načelu svjetskog dohotka, s tim da bi vam porez iz SAD bio priznat. Naravno, to je samo nepotrebna komplikacija i to svakako treba izbjegavati, a osim toga je nepovoljno, jer su naše porezne stope visoke, a dohoci iz SAD su puno viši nego kod nas. 

Ali ako budete imali tu potvrdu od IRS-a, onda nema problema. 

Naravno, ne moram posebno napominjati da se ništa ne bi dogodilo niti da sve ostane ovako do daljnjeg, ali te statuse treba riješiti kad-tad.

prije 19 sati , Tinkica_zg je napisao:

4) Da li RH dozvoljava posjedovanje dvojnog državljanstva? Ako ne dozvoljava i ako bih dobila američko državljanstvo, koje bi onda bile moje obaveze vezano uz stan u smislu poreza?

Da, naravno, ali državljanstvo nema izravne veze s poreznom rezidentnošću, odnosno državljanstvo samo po sebi ne regulira poreznu rezidentnost. 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija