Jump to content

Pravo na invalidsku mirovinu


Mirjana1963

Preporučene objave

Poštovani, imam 56 godina i svega nekoliko godina radnog staža na sezonskim poslovima u Hrvatskoj. Obzirom da sam bolesna i imam više vrsta oboljenja zanima me da li bi mogla steći pravo invalidske mirovine ili invalidnine. Nije bilo povreda na radu. Bolujem od ovih bolesti : epilepsija,  odstranjena mi je matetnica pred 23 godine ,skolioza kičme, bolovi u rukama i nogama. Rendgenski nalazi dokazuju da su mi zglobne hrskavice dotrajale ili ih nema. Teško mi je stajati, hodati, sjediti i raditi teže fizićke osobe, pa čak i kučanski poslovi mi postaju sve teži. Na temelju toga svega molim vas da mi odgovorite imam li ikakva prava na invalidninu ili invalidsku mirovinu. Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Postovana vec ste nekoliko puta otvarali teme vezano na vasu mogucnost dobivanja "invalidske mirovine":

- dali ste razgovarali sa vasim izabranim ljecnikom opce prakse.

Jedan od uvjeta je i odredjeni radni staz ( prema onome sto ste napisali u slicnoj temi imate samo 2,5 godine radnog staza ), citiram:

"INVALIDSKA MIROVINA

Da bi osiguranik mogao ostvariti pravo na invalidsku mirovinu moraju biti ispunjeni
sljedeći uvjeti:

- postojanje djelomičnog ili potpunog gubitka radne sposobnosti
- uvjet staža.
Uvjet staža


Ako je djelomični ili potpuni  gubitak radne sposobnosti  nastao zbog bolesti i / ili ozljede izvan rada prije navršenih 65 godina života, pravo na invalidsku mirovinu osiguranik stječe ako mu  navršeni mirovinski staž pokriva najmanje jednu trećinu radnog vijeka.

Radni vijek računa se od 20. godine života, a odnosi se na broj punih godina od dana kada je osiguranik navršio 20 godina života do dana nastanka djelomičnog ili potpunog gubitka radne sposobnosti. Osiguraniku koji je nakon navršene 20. godine života završio preddiplomski sveučilišni studij ili stručni studij (viša stručna sprema stečena prema ranijim propisima), radni vijek računa se od navršene 23. godine života, a osiguraniku koji je završio preddiplomski i diplomski sveučilišni studij ili integrirani preddiplomski i diplomski sveučilišni studij ili specijalistički diplomski stručni studij (visoka stručna sprema stečena prema ranijim propisima) od navršene 26. godine života.

Razdoblje radnog vijeka skraćuje se za stvarno razdoblje koje je osiguranik:
- proveo na dragovoljnom vojnom osposobljavanju ili obveznom služenju vojnog roka
- bio prijavljen kao nezaposlena osoba nadležnoj službi za zapošljavanje.

IZNIMNO, za osiguranike kod kojih potpuni gubitak radne sposobnosti nastane prije navršene 30. odnosno 35. godine života blaži je uvjet staža ( navršena jedna odnosno dvije godine staža osiguranja).

Ako je invalidnost osiguranika nastala zbog ozljede na radu ili profesionalne bolesti, pravo na invalidsku mirovinu osiguranik stječe bez obzira na dužinu mirovinskog staža."

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija