Jump to content

Kupoprodaja vlasničkog udjela u d.o.o


korisnik123456789

Preporučene objave

Poštovani! Imam priliku kupiti d.o.o. jer sam saznao da vlasnik prodaje vlasničke udjele. Temeljni kapital firme je bio 20 000 kuna,uvećan 2016. na 700 000 kuna, temeljem zadržane  (reinvestirane) dobiti. Trenutno su kapital i rezerve oko 270 000 kuna ali d.o.o. duguje kupcima i dobavljačima ukupno cca 2 300 000 kuna, ukupna vrijednost firme je cca  2 600 000 kuna . Molim pomoć,koliko je isplativo platiti vlasničke udjele u tom d.o.o. ,imam iskustva u sličnim poslovima kojima se bavi taj d.o.o.

uređeno: od korisnik123456789
greška
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 20 sati , korisnik123456789 je napisao:

Poštovani! Imam priliku kupiti d.o.o. jer sam saznao da vlasnik prodaje vlasničke udjele. Temeljni kapital firme je bio 20 000 kuna,uvećan 2016. na 700 000 kuna, temeljem zadržane  (reinvestirane) dobiti. Trenutno su kapital i rezerve oko 270 000 kuna ali d.o.o. duguje kupcima i dobavljačima ukupno cca 2 300 000 kuna, ukupna vrijednost firme je cca  2 600 000 kuna . Molim pomoć,koliko je isplativo platiti vlasničke udjele u tom d.o.o. ,imam iskustva u sličnim poslovima kojima se bavi taj d.o.o.

Postoji jako puno načina kako se procjenjuje vrijednost firme kada namjeravate kupiti poslovne udjele, međutim, većina tih načina nije baš previše pogodna za procjenu vrijednosti malih privatnih firmi. 

Govorite o knjigovodstvenoj vrijednosti firme, međutim, morate malo bolje pogledati bilancu, procijeniti svu imovinu po tržišnoj vrijednosti (a ne nabavnoj po kojoj je knjižena), pogledati strukturu tih obveza koje firma ima, procijeniti kakav je novčani tijek (likvidnost), provjeriti ima li firma potencijala isplaćivati dobit, postoje li potencijali rasta, koliko je poslovanje stabino, izračunati neke osnovne pokazatelje profitalbilnosti, zaduženosti i slično. 

Kod takvih firmi najviše vrijedi uhodani poslovni model i stalni poslovni partneri, posebno ako ste se sami bavili sličnom djelatnošću. 

Rizici uvijek postoje i ako je riječ o ozbiljnoj poslovnoj ponudi, trebalo bi izvršiti uvid u poslovne knjige, kako bi se donekle provjerilo da njihov sadžaj pravilno odražava stvarnost (da nema neproknjiženih ili nepravilno proknjiženih događaja), skrivenih poslovnih ili poreznih rizika i slično. 

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat, korisnik123456789 je napisao:

Mislim da se isplati kupiti firmu ali ne za veći novac jer je vrijednost mala zbog dugova, možete li na osnovu iznesenih podataka reći mišljenje, pod pretpostavkom da je sve uredno knjiženo i prikazano (vidio sam bilancu). Unaprijed hvala na pomoći

Ako ste u posjedu bilance i RDG (barem ona izvješća objavljena javno GFI na web stranici FINA-e) objavite ih bez osnovnih podataka o firmi (naziv, adresa, OIB i dr) pa mogu reći nešto..

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija