Jump to content

100.000 tema na Legalis portalu!  Nakon 16 godina od pokretanja ove stranice, dana 31.07.2019. na Legalis portalu je pokrenuta 100.000-ta tema. Time je na ovom portalu raspravljeno više od 100 tisuća pravnih pitanja, i to kroz 526.000 pojedinačnih objava korisnika. U ovom trenutku Legalis portal broji 90.700 registriranih korisnika.

korisnik123456789

Kupoprodaja vlasničkog udjela u d.o.o

Preporučene objave

Poštovani! Imam priliku kupiti d.o.o. jer sam saznao da vlasnik prodaje vlasničke udjele. Temeljni kapital firme je bio 20 000 kuna,uvećan 2016. na 700 000 kuna, temeljem zadržane  (reinvestirane) dobiti. Trenutno su kapital i rezerve oko 270 000 kuna ali d.o.o. duguje kupcima i dobavljačima ukupno cca 2 300 000 kuna, ukupna vrijednost firme je cca  2 600 000 kuna . Molim pomoć,koliko je isplativo platiti vlasničke udjele u tom d.o.o. ,imam iskustva u sličnim poslovima kojima se bavi taj d.o.o.

Uređeno od korisnik123456789
greška

Podijeli ovu objavu

Podijeli na drugim stranicama
prije 20 sati , korisnik123456789 je napisao:

Poštovani! Imam priliku kupiti d.o.o. jer sam saznao da vlasnik prodaje vlasničke udjele. Temeljni kapital firme je bio 20 000 kuna,uvećan 2016. na 700 000 kuna, temeljem zadržane  (reinvestirane) dobiti. Trenutno su kapital i rezerve oko 270 000 kuna ali d.o.o. duguje kupcima i dobavljačima ukupno cca 2 300 000 kuna, ukupna vrijednost firme je cca  2 600 000 kuna . Molim pomoć,koliko je isplativo platiti vlasničke udjele u tom d.o.o. ,imam iskustva u sličnim poslovima kojima se bavi taj d.o.o.

Postoji jako puno načina kako se procjenjuje vrijednost firme kada namjeravate kupiti poslovne udjele, međutim, većina tih načina nije baš previše pogodna za procjenu vrijednosti malih privatnih firmi. 

Govorite o knjigovodstvenoj vrijednosti firme, međutim, morate malo bolje pogledati bilancu, procijeniti svu imovinu po tržišnoj vrijednosti (a ne nabavnoj po kojoj je knjižena), pogledati strukturu tih obveza koje firma ima, procijeniti kakav je novčani tijek (likvidnost), provjeriti ima li firma potencijala isplaćivati dobit, postoje li potencijali rasta, koliko je poslovanje stabino, izračunati neke osnovne pokazatelje profitalbilnosti, zaduženosti i slično. 

Kod takvih firmi najviše vrijedi uhodani poslovni model i stalni poslovni partneri, posebno ako ste se sami bavili sličnom djelatnošću. 

Rizici uvijek postoje i ako je riječ o ozbiljnoj poslovnoj ponudi, trebalo bi izvršiti uvid u poslovne knjige, kako bi se donekle provjerilo da njihov sadžaj pravilno odražava stvarnost (da nema neproknjiženih ili nepravilno proknjiženih događaja), skrivenih poslovnih ili poreznih rizika i slično. 

Podijeli ovu objavu

Mislim da se isplati kupiti firmu ali ne za veći novac jer je vrijednost mala zbog dugova, možete li na osnovu iznesenih podataka reći mišljenje, pod pretpostavkom da je sve uredno knjiženo i prikazano (vidio sam bilancu). Unaprijed hvala na pomoći

Podijeli ovu objavu

prije 1 sat, korisnik123456789 je napisao:

Mislim da se isplati kupiti firmu ali ne za veći novac jer je vrijednost mala zbog dugova, možete li na osnovu iznesenih podataka reći mišljenje, pod pretpostavkom da je sve uredno knjiženo i prikazano (vidio sam bilancu). Unaprijed hvala na pomoći

Ako ste u posjedu bilance i RDG (barem ona izvješća objavljena javno GFI na web stranici FINA-e) objavite ih bez osnovnih podataka o firmi (naziv, adresa, OIB i dr) pa mogu reći nešto..

Podijeli ovu objavu

Registrirajte se kako bi mogli sudjelovati u raspravi

Da bi postavili pitanje ili objavili komentar trebate biti naš korisnik.

Izradite korisnički račun

Izradite svoj korisnički račun na ovoj stranici. Lako je, potpuno besplatno i trajno!

Registrirajte se

Prijavite se

Već imate korisnički račun? Prijavite se ovdje.

Prijavite se sad