Jump to content

100.000 tema na Legalis portalu!  Nakon 16 godina od pokretanja ove stranice, dana 31.07.2019. na Legalis portalu je pokrenuta 100.000-ta tema. Time je na ovom portalu raspravljeno više od 100 tisuća pravnih pitanja, i to kroz 526.000 pojedinačnih objava korisnika. U ovom trenutku Legalis portal broji 90.700 registriranih korisnika.

twin900

Izrada nadstrešnice u višestambenoj zgradi

Preporučene objave

Imam jedno pitanje. Imam stan u prizemlju i izradio sam nadstrešnicu ispred zgrade. Nadstrešnica se nalazi na mojoj zemlji jer zemlja oko stana u zemljiškoj knjigi pripada stanu. .

Sada mi pravi susjed probleme, da mu se ne dopada i tako dalje. A baš taj isti susjed je meni rekao, da neka si napravim nadstrešnicu, a sada mi pravi probleme. Moja je naravno krivda, da nisam odmah tražio suglasnost ali sam vjerovao na riječ. U zgradi ima 16 vlasnika. Od 10 vlasnika več sam dobio suglasnost za nadstrešnicu koje sam tražio posle izgradnje. Nadstrešnica napravljena iz kvalitetnih materiala i ne kvari izgleda zgrade. 

Susjed kaže, da je nadstrešnica previsoka i da sam na njegovom balkonu. Ali pazite: Kiša sa njegovog balkona pada na moju nadstrešnicu, tako da mislim da ja nisam previsoko. Glavno pitanja je jel sam ja visok ili nisam, odnosno gdje je granica izmedu mog krova i njegovog poda.

Šta mi on sad može? Ako me tuži jel je moguče, da ču morat sve srušit? Jer trebam suglasnost od svih vlasnika ili je dosta da ih je više od pola? Svih sigurno neču dobit. 

Hvala vama na odgovorima

Podijeli ovu objavu

Podijeli na drugim stranicama
prije 2 sati , twin900 je napisao:

Nadstrešnica se nalazi na mojoj zemlji jer zemlja oko stana u zemljiškoj knjigi pripada stanu.

Ne bi baš tako bilo. Ako je nešto pripisano kao pripadak vlasništvu posebnog dijela nekretnine ne znaći da je to vaše i da s time možete raditi što god hoćete. Da je tako ne bi vam bila potrebna suglasnost ostalih suvlasnika, u ovom slučaju gdje se radi o izvanrednim poslovima potrebna je suglasnost svih suvlasnika. 

Podijeli ovu objavu

prije 9 sati , Spitfire je napisao:

Ne bi baš tako bilo. Ako je nešto pripisano kao pripadak vlasništvu posebnog dijela nekretnine ne znaći da je to vaše i da s time možete raditi što god hoćete. Da je tako ne bi vam bila potrebna suglasnost ostalih suvlasnika, u ovom slučaju gdje se radi o izvanrednim poslovima potrebna je suglasnost svih suvlasnika. 

Hvala na odgovoru. Da nije moje? Pa svi rade nadstrešnice u tom djelu. To je montažni objekt i kolko znam može se radit do 20 m2? Niam ja izgradio sobu sa stjenama ili nešto tako. Smisao stana u prizemljuje da imaš još malo mjesta vani. Ali ok, znači trebat ču to srušit ako on zarati i tuži me? 

Podijeli ovu objavu

prije 4 sati , twin900 je napisao:

Da nije moje?

Nije u smislu kojem ste napisali "na mojoj zemlji". Zemljište oko građevine je dio te nekretnine i kao takovo je zajedničko. Može se dio zemljišta kao pripadak pripisati određenom stanu i koristiti na način određen ZVDSP-om, no to tome zemljištu/dijelu ne daje status "moje".

Smisao stana u prizemljuje da imaš još malo mjesta vani

Mogu razumjeti vaš način razmišljanja i složiti se s time, no moram ponoviti, na način određen propisima ZVDSP-a. Pravilnik izveden iz Zakona o gradnji vam takovo što dopušta bez nekakove posebne papirologije no takav zahvat u smislu ZVDSP-a predstavlja zadiranje u zajedničke dijelove zgrade te promjena i oblika i vanjskog izgleda zgrade i potrebna je suglasnost svih suvlasnika.

Ali ok, znači trebat ču to srušit ako on zarati i tuži me? 

Prije tužakanja uvijek je oportuno probati se dogovoriti ako postoji način da "je vuk sit i ovce na broju".  Ali u biti, da.

Podijeli ovu objavu

Dobro razumijem ali mi je svejedno jako čudno. Svuda ima ovih nadstrešnica i siguran sam da nisu svi tražili suglasnosti kod svojih susjeda. Vjerovatno je ni ne trebaš ako nijkome ne smeta. Naravno ja imam sreče i takvog susjeda kojem smeta. Još gore koji mi prvo savjetovao neka je napravim da me sada je*e. Ljep svijet.

Uređeno od twin900

Podijeli ovu objavu

prije 13 sati , twin900 je napisao:

Svuda ima ovih nadstrešnica i siguran sam da nisu svi tražili suglasnosti kod svojih susjeda.

Moguće je da nisu tražili suglasnost, ali su se vjerojatno prije gradnje dogovorili o izgledu, tako da nema prigovaranja. Mada je suglasnost najbolja opcija, jer uvijek postoji mogućnosti da dobijete novog nezadovoljnog susjeda koji prigovara.

Podijeli ovu objavu

Registrirajte se kako bi mogli sudjelovati u raspravi

Da bi postavili pitanje ili objavili komentar trebate biti naš korisnik.

Izradite korisnički račun

Izradite svoj korisnički račun na ovoj stranici. Lako je, potpuno besplatno i trajno!

Registrirajte se

Prijavite se

Već imate korisnički račun? Prijavite se ovdje.

Prijavite se sad

• Online korisnici

No members to show