Jump to content

Prijava prijetnji


anonimno

Preporučene objave

Nakon konacnog ishodovanja dozvole za adaptaciju stana trebali bi pristupiti radovima, ali zbog straha od susjeda to se ne usudjujemo. U dva navrata smo prijavili policiji njihove prijetnje (radit ce nozevi i bit ce krvi do koljena), medjutim oni su nas uputili da se vratimo na mjesto dogadjanja i zovemo ih kad susjedi opet pocnu prijetiti. Prvi put sam razgovarala s osobom u civilu, valjda neki inspektor, a drugi put s uniformiranim policajcem koji je nesto malo od moje price nacrckao u blokic. Zbilja se ne usudjujemo dovesti radnike u stan jer od susjeda mozemo svasta ocekivati. Cijela obitelj je u najmanju ruku cudna, a pokojnica od koje smo stan naslijedili ispricala nam je da su uselili iznad, u stan koji je koristila nasa obitelj, uz prijetnju sjekirom. Kako razgovarati s policijom da nas ozbiljno shvati? Sve ovo sam vec rekla u postaji, ali su me svejedno poslali nazad. Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Sve što morate napisati je jedan dopis Policijskoj postaji koja je mjesno nadležna na vašem području .

U njoj morate navesti svoje podatke, podatke o susjedima s točnim adresama , opisom prijetnji te zahtjevom da tražite da ih se upozori da im se izda upozorenje ukoliko nastave s činom PRIJETNJI vama da je moguće krivično odgovarati i bla bla. U tom stilu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ma da, razlog zbog kojeg nam prijete jest taj sto smo htjeli renovirat stan ispod njihovog, a time i taj njihov stan poboljsat. U kuci staroj preko 200 godina. Ali kako su vec jednom, prije 50-ak godina prijetili pokojnom djedu i tako uselili u stan, a jedan od njih je branitelj s ptsp-om, mutnim vezama, narkoman i pijanac zbilja mi nije svejedno kao majci dvoje malodobne djece riskirat pa se ne obazirat na prijetnje. Sad kad smo nakon skoro dvije godine dobili dozvolu za sanaciju i adaptaciju u srijedu idemo s gradjevinskim inspektorom na teren pa se nadam da nece divljat. Inace, kad smo dobili odbijenicu za dozvolu zbog njihove nesuglasnosti trazili su da saniramo i obnovimo prvo njihov stan, a tek zatim svoj. Stan u kojem skoro 50 godina nista nisu ulozili, ni nakon rata i potresa. A njihova se suglasnost trazila zbog pogreske jer su nas u drzavnom uredu uvjerili da radimo rekonstrukciju, a ne adaptaciju. Za svjedoke sumnjam da bi se htjeli mijesati...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Inače, kazneno djelo prijetnje je teško dokazivo osim ako nije počinjeno pred svjedocima, ili oni imaju saznanja o tome, ili o tome postoji trag (poruka, pismo ...).

 

Da ne duljimo, kazneno djelo prijetnje opisano je člankom 129. Kaznenog zakona.

 

Kazneni postupak, u ovom slućaju, pokreče se povodom prijedloga oštećenika, dakle, ne po službenoj dužnosti.

 

Dakle, vi morate inicirati pokretanje kaznenog postupka, a ne čekati od policajca da ga on pokreče.

 

Ukoliko se odlučite na takvo što, preporučam odvjetnika, ako ništa drugo on bi trebao znati procijeniti koliko je izvjesno da će sud presuditi "u vašu korist".

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Nasi "susjedi iz pakla" tjeraju vec trecu tvrtku koja dolazi upoznat teren za rad. Ovaj put je vlasniku i inzinjeru receno: "mene ljudi znaju, ja cu pucat". Mogu li oni izbjeci svjedocenje, jer po svoj prilici nece radit, iz opravdanog straha. I jos jedno pitanje koje sam postavila na Stvarnom pravu, kako je najbolje natjerati susjede da odrzavaju svoj stan, odnosno kome se obratit s pricom da je njihova nebriga i los odnos prema gradjevini uzrok nasih i njihovih problema. Jer mi samo zelimo sanirati svoj zivotni prostor, a s obzirom da je nas strop ujedno i njihov pod, automatski im se stan poboljsava. Odvjetnika imamo i on sprema tuzbu, ali mene zanima komu se jos mogu obratit, jer stanje je vec alarmantno, a susjedi ne odstupaju ni milimetar. Hvala.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 tjedna kasnije...

Nisam bas upoznata s pravom u Hr, ali po ovome sto sam procitala (letimicno) slijedi da je onaj prema kome je uupucena prijetnja (ostecenik biva li?) duzan inicirati stvar - tj. prijaviti stvar i pobrinuti se da upucitelj prijetnja bude zaustavljen / adekvatno kaznjen. Uz to, procital asam da je prilicno tesko dobiti presudu i dokazati stvar ukoliko se tu ne nadje uvjerljiv dokaz / svjedoci i sl. - pa bi, koliko vidim, bilo najpametnije unaprijed osigurati ; nije losa ideja postaviti kakav diktafon / videokameru ili mikrofon pri sljedecem kontaktiranju / pokretanju teme renoviranja sa susjedima, ili mozda cak biti u drustvu neutralnih svjedoka , npr. policajaca. Dalje, vazno je ne "provocirati" komsije na nacin koji bi kasnije od strane suda mogao biti kvalificiran kao "glavni uzrok iznosenja prijetnji" - tj. ako Vi bombasticno i agresivno krenete u susret komsijama namjeravajuci iz njih izvuci "prijetnje" - kasnije bi se komsije mogle osloboditi kazne zbog provokacije i sl. , bar je tako po norveskom pravu, ne znam da li vazi i u slucaju prijetnji, ali bi mozda moglo vaziti kao neki generalni princip. . Bar tako mislim, neka me isprave / dopune hrvatski pravnici :)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

bar je tako po norveskom pravu, ne znam da li vazi i u slucaju prijetnji, ali bi mozda moglo vaziti kao neki generalni princip. .

 

ovdje je generalni princip da bi u slucaju provokacije, pa odgovora na provokaciju prijetnjom, svi involvirani zavrsili pred nekim sudom u svojstvu okrivljenika...

 

snimanje, narocito videokamerom ni u kom slucaju nije dobra ideja... ali, ne bih rekao da je kd prijetnje bas tako tesko dokazivo bez svjedoka i samo uz iskaz ostecenoga... sudovi cijene sve dokaze i sve iskaze i ne vidim zasto ne bi poklonili vjeru ostecenom koji npr. ne postavlja nikakav imovinskopravni zahtjev, niti objektivno ima razloga lagati... zasto bi on lazno teretio, sto bi imao od toga i zasto mu ne vjerovati?

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

snimanje, narocito videokamerom ni u kom slucaju nije dobra ideja...

 

Zasto ne?

 

U slucaju kakav ovaj jeste , tj. da su prijetnje ucestale i da se redovno ponavljaju, ne vidim ama bas nikakav razlog zbog cega se diskretno slucaj iznosenja prijetnji ne bi "ovjekovjecio" snimkom? Olaksao bi rad suda, tj. postupak dokazivanja.

 

 

 

 

 

ali, ne bih rekao da je kd prijetnje bas tako tesko dokazivo bez svjedoka i samo uz iskaz ostecenoga... sudovi cijene sve dokaze i sve iskaze i ne vidim zasto ne bi poklonili vjeru ostecenom koji npr. ne postavlja nikakav imovinskopravni zahtjev, niti objektivno ima razloga lagati... zasto bi on lazno teretio, sto bi imao od toga i zasto mu ne vjerovati?

 

Ne znam, doista, kakva je situacija kod vas, ali u ovom slucaju bismo imali nesto kao "tvoja rijec protiv moje" - osim ako susjedi to sami ne priznaju, odlucivsi biti iskreni, u sta, po njihovom "profilu" , blago receno sumnjam, oni ce to kategoricki poricati i odbijati.

 

Motivi iznosenja laznih optuzbi mogu biit brojni, i vjerujem da bi komsije prilicno kreativni po tom pitanu - mogli bi lako izmisliti nesto tipa "nikada nas nisu voljeli, napadaju nas, i zele da se preselimo, osvetoljubivi itd " -

 

bar je ovdje tako , a vjerujem da se opet radi o "generalnom principu" - da se za kaznjavanje zahtjeva prilicno velika sigurnost, sto opet postavlja visoke kriterije dokaznog materijala - ovdje bar je tako da "svaka opravdana sumnja ide u korist optuzenog.. i za kaznjavanje je potrebno da se ne nadje "opravdana" sumnja" , i to opet zbog principa da je "bolje otpustiti 10 krivih, nego 1 neduznog kazniti" .

 

 

U svakom slucaju sretno "dobrim" susjedima!

 

 

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zabranjeno je videoaparatom snimati slucajeve prekrsaja zakona?

 

Koji su motivi te zabrane?

 

Zabranjeno je, recimo, i, onom ko se nadje u situaciji da u rukama drzi videokameru, i svjedok je oruzane pljacke u trgovini, da slucaj snimi? Njemu ZAKON nalaze da ugasi kameru i nijemo stane posmatrati sta se zbiva?

 

Onom koji cuje korake lopova u svom stanu - zabranjeno je slikati lopova na djelu, sa strane ? Zasto onda imamo (skrivene i neskrivene ) kamere u cosku svake bolje trgovine? Za njih ne vazi zabrana?

 

 

 

 

Meni to zaista ne zvuci logicno! Ovdje se cak znalo desiti da sumnja koja se pojavi u nekom slucaju ide na stetu onoga koji je bio u poziciji da sacuva dokaze / stvori dokaze, a to nije uradio bez opravdanog razloga.

 

 

 

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

da se za kaznjavanje zahtjeva prilicno velika sigurnost, sto opet postavlja visoke kriterije dokaznog materijala - ovdje bar je tako

 

i ovdje je tako kao sto vazi i sve izveno iz pretpostavke nevinosti, od tereta dokazivanja do dubio pro reo, ali se odluka suda ne svodi na puko zbrajanje i oduzimanje broja iskaza vec i na ocjenu njihove vjerodostojnosti....

 

u svakom slucaju, u praksi, ako je dovoljn uvjerljiv, logican i bez skrivenih motiva - sto ocjenjuje sud, iskaz ostecenog je sasvim dovoljan, pa sve da ne jedan nego troje okrivljenika prica kako oni nisu krivi.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

na ulaznim vratima takvih trgovina je istaknuto upozorenje da je prostor pod video nadzorom pa se ne smatra da je takvim snimanjem ispunjen onaj uvjet "kriomice" (tajno)...

 

 

Lukavo.

 

Raduje me otkrice da je norvesko pravo dosta slicno hrvatskom (bar na ovom ogranicenom polju (ispitivala sam termine kaznenog prava i glava mi je otekla) koje sam ja istrazivala za svoje sutrasnje prevodilacke potrebe na sudu) , , ;)

 

A gdje je ova gospodicna koja je otvorila ovu temu - mi smo se ovdje satrali ("svjetski") , a od nje ni glasa ni traga.

 

To me malo brine.

 

:P

 

 

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

DidaSime je napisao:

 

 

Da ne duljimo, kazneno djelo prijetnje opisano je člankom 129. Kaznenog zakona.

 

Kazneni postupak, u ovom slućaju, pokreče se povodom prijedloga oštećenika, dakle, ne po službenoj dužnosti.

 

Dakle, vi morate inicirati pokretanje kaznenog postupka, a ne čekati od policajca da ga on pokreče.

 

Ukoliko se odlučite na takvo što, preporučam odvjetnika, ako ništa drugo on bi trebao znati procijeniti koliko je izvjesno da će sud presuditi "u vašu korist".

dakle za st. 1 toga čl. kazneni progon po novom kz pokreće se privatnom tužbom, a za st.2 kad se prijeti ubojstvom ili teškim tjelesnim ozlijeđivanjem povodom prijedloga.

ako se radi o st.2. policajac je trebao zaprimiti kaz prijavu kojoj se obično dodaje i pisana izjava oštečenika da je prijetnju shvatio ozbiljno itd. takvu k prijavu sa ovom izjavom oštečenika dostavlja se do.-dakle policija nije obavila svoj posau u slučaju da se radi o st.2

što se tiče vjere ili nevjere suda u takvim slučajevima skloni su pokloniti vjeru oštečeniku

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Zahvaljujem se na ovolikom broju postova. Cesce pratim stvarno pravo nego kazneno pa mi je promaknuo vas trud pa se ispricavam. Ne znam zasto je policajac moju ozbiljnu prijavu nacrckao samo u mali blokic, ali bila sam naknadno i u drzavnom odvjetnistvu pa su mi rekli da ionako ne mogu nista nakon tri mjeseca. Nadam se da cu u slucaju potrebe barem nekako doci do tog policajca, mislim ako sve ipak dodje na sud.

Ali sad se stvari krecu drugim tokom. Susjedi su nam dostavili troskovnik za sanaciju stete. Imamo saznanja, a i ocite dokaze da se oni nisu brinuli o svojoj nekretnini nego su je nadogradjivali bez dozvola iako je spomenik kulture. O svemu sam pisala Ministarstvu graditeljstva i dobila povoljan odgovor kako nam ne smiju prijeciti radove nego da su duzni i sami brinuti o objektu. Dakle osim prijetnji sada je ocita i namjera ucjenivanja. Na srecu sada su nas barem kontaktirali preko odvjetnika pa cemo im u dopisu navesti sve sto se dogadjalo, a to ukljucuje i napomenu da cemo u slucaju da susjedi nastave s prijatnjama poduzeti sve zakonske mjere.

Ovi susjedi su i inace skloni ucjenama, zaposlen je samo otac, a i on je pred mirovinom. Nasa imovina propada skoro dvije godine, a oni si daju za pravo da traze obnovu njihovog stana.

I, vjerujte da smo mi ipak dobri susjedi, bez navodnih znakova, s gomilom strpljenja, razumijevanja i zeljom da se sve sredi pravnim putem.

Mozda bi se stvari brze rjesavale da smo nekome tutnuli kuvertu s novcem, ali to nam nije ni na kraj pameti.

Jos jednom se svima zahvaljujem!!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Tek sam sad uočio temu, drago mi je da su stvari krenule na bolje, ali bih htio ipak napomenuti nešto.

 

Kad imate problem koji zahtijeva dogovor, a suprotna strana nije kooperativna, idete u pregovore. Najteže je suprotnu stranu dobiti za stol, kasnije ide.

 

U pregovore se ide mrkvom i batinom, nikad samo s jednim, bez obzira da li se radi o visokoj diplomaciji ili divljem susjedu.

 

Vi ste ponudili mrkvu, i to je dobro. Međutim, kad su oni krenuli batinom, vi ste se usredototočili samo na njihovu batinu, tj.fizičke prijetnje, pokušavajući je otkloniti.

 

O tome je sve rečeno, i ukratko i jednostavno, tako dugo dok vas onaj koji vam prijeti ne ubije ili barem teško osakati, naš vam sustav neće pomoći ne samo zato što je potpuno neučinkovit, nego i zato što je usmjeren isključivo na represiju a ne preventivu.

 

Dakle, na batinu se odgovara batinom, ali morate gledati šire, koja je njihova slaba točka. Njihova slaba točka su prihodi.

 

Dakle, pokrećete sudske postupke bez obzira na to hoćete li ih dobiti. Što više, to bolje. Namećete im troškove odvjetnika koje moraju plaćati više-manje odmah.

 

Pronalazite sve što su radili suprotno zakonu (a našli ste ' bespravno useljenje, spomenik kulture, neprijavljeni televizor) i tjerate ih u upravne, prekršajne i druge postupke. Prijetnje zanemarite.

 

Kad počnu računati, sjest će za stol. Niti jedan udarac ne boli kao onaj po džepu. Samo morate biti strpljivi.

 

Imajte to na umu kad nastavljate kontakte. Prije nego što išta pokrenete protiv njih, uvijekih unaprijed upozorite. Prva dva-tri puta će vaše upozorenje ignorirate. Kad shvate da nakon svakog upozorenja realizirate ono što ste najavili, moći ćete razgovarati.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija