Jump to content

Podjela čestice


horvatzd

Preporučene objave

Pozz imam situaciji iducu: ja i susjed imamo kucu na istoj parceli radi se o kućama koje su naslonjene jedna na drugu on je vlasnik čestice. Svaka kuća ima svoj ulaz u potpunosti ne ulaze u gabarite jedna drugoj i ja imam sluzni put prema glavnoj cesti koji koristim vec god dana. Njegova kuća je građena 1965 te je on upisao u gruntovnicu, mi smo upravo odradili legalizaciji nase kuće koja je građena 1988 god koja je prošla te je sada nasa nekretnina zasebna jedinka imali smo građevinsku dozvolu ali samo za prizemlje sada je sve legalizirano. Ono sto me zanima to su naslonjene kuće ali građene u odvojeno vrijeme i svaka ima vlastite papire i dozvole, zanima me dali se može raditi cjepanje parcele tako da nasa kuća dobije svoju parcelu te da je upišemo u gruntovnicu. Ponavljam legalizacija je prošla i svaka kuća ima vlastite dozvole i osim sto su naslonjene nemaju nikakvu drugu povezanost. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 3 sati , horvatzd je napisao:

zanima me dali se može raditi cjepanje parcele tako da nasa kuća dobije svoju parcelu te da je upišemo u gruntovnicu.

Građevina dijeli pravnu sudbinu zemljišta na koje se oslanja, što će reći da svoje pravo glede upisa možete ishoditi u sporazumu sa vlasnikom zemljišta (cijepanje i formiranje nove k. č. na kojoj leži građevina i zemljište nužno za njenu uporabu, kao i ispravu podobnu za upis u zemljišne knjige) ili pak u krajnjoj nuždi tužbom sa zahtjevom na utvrđenje prava vlasništva po osnovu građenja na tuđem. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da geodeti su bili i izmjerili parcelaciju to sve radimo u dogovoru sa susjedom koji je i potpisao zapisnik geodeta o novim međama, a koja bi bila isprava podobna za upis. Naime mi imamo puno toga krenut cu redom, imamo pisanu i ovjerenu dozvolu pokojnog vlasnika parcele koji je dozvolio gradnju naše nekretnine na toj čestici, građevinsku dozvolu, ugovor o kupnji nekretnine i sada novo rješenje o izvedenom stanju(legalizacija). Što je potrebno na kraju za upis u gruntovnicu nakon sto geodeti odrade katastar? 

 

Dali je ugovor o kupnji nekretnine u kojoj je i tabularna izjava dostatna isprava za upis nekretnine, kada se zavrse poslovi oko čestice i katastra? 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nakon provedbe parcelacije i dobivanja novog broja katastarske čestice, potrebno je sklopiti pravni posao na osnovu kojeg će se provesti uknjižba prava vlasništva u gruntovnici. 

, horvatzd je napisao:

Dali je ugovor o kupnji nekretnine u kojoj je i tabularna izjava dostatna isprava za upis nekretnine, kada se zavrse poslovi oko čestice i katastra?

Je. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kod nas je situacija da postoje dvije kuće na jednoj čestici naša i susjedova susjed je svoju upisao odavno. Naša je imala građevinsku dozvolu ali je imala nešto nelegalnih kvadrata prije neki dan smo dobili riješenje o izvedenom stanju(legalizacija) i pečat pravomoćnosti na izvornu građevinsku dozvolu. 

Sada su nam bili geodeti te su napravili mjerenja(elaborat) u cilju izdvajanja naše nekretnine u vlastiti česticu, paralelno sa tim sam angažirao odvjetnika koji će na kraji odratiti upis u gruntovnicu rekao mi je da će to napraviti putem neke formalne tužbe te da će biti presuda zbog izostanka. Moram naglasiti da smo sa susjedom u izvrsnim odnosima i sve radimo u dogovoru,te on želi da se čim prije izdvojimo. 

Do svega je došlo zato sto smo mi kupili tu kući od rođaka od našeg susjeda koji su imali ovjereni pristanak vlasnika čestice da grade na toj čestici i građevinsku dozvolu za gradnju, mi u kući živimo već 33 godine jedino što kuća nije nikad upisana... 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, horvatzd je napisao:

Dali je ugovor o kupnji nekretnine u kojoj je i tabularna izjava dostatna isprava za upis nekretnine, kada se zavrse poslovi oko čestice i katastra?

 

, horvatzd je napisao:

mi kupili tu kući od rođaka od našeg susjeda

Na temelju istog bi se mogao provesti upis, no kako je trenutno susjed vlasnik k. č., mišljenja sam da je nužna njegova suglasnost(tabularna isprava). 

 

, horvatzd je napisao:

napraviti putem neke formalne tužbe te da će biti presuda zbog izostanka

Zašto tužba ako nema spora. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

To mi je odvjetnik na pocetku govorio kada jos nismo znali da ce susjed biti toliko koperativan. Znaci kuca ima građevinsku 1987 koja sada ima zig pravomocnosti i prije par dana smo dobili rijesenje o izvedenom stanju  jer je kuca imala nesto nelegalnih kvadrata, imamo kupoprodajni ugovor te privolu bivseg vlasnika k.č ovjerenu što je navedeno u izvornoj građevinskoj dozvoli gdje pise suglasnost vlasnika za gradnju, te imamo susjeda koji zeli da se razdvojimo te je svjestan situacije niti ima bilo kakve pretenzije prema nasoj kuci.

Poslat cu vam taj dio u građevinskoj dozvoli.

Sto vi mislite jeli ovo dosta cist slucaj?

20190811_104237.jpg

 

, Matrix je napisao:

 

Na temelju istog bi se mogao provesti upis, no kako je trenutno susjed vlasnik k. č., mišljenja sam da je nužna njegova suglasnost(tabularna isprava). 

On je spremam potpisati cak je odvjetnik i sastavio neku radnu verziju te je susjed pogledao i pristao na nju, samo cekamo da grad odobri novu cesticu pa onda po rijecima odvjetnika idemo u upis. Inace susjed je kad su bili geodeti mjeriti novu cesticu takodjer potpisao zapisnik o novim međama.

 

Jos jedna stvar susjed se upisao u katastar  prije par godina kao vlasnik cestice i ima posjedovni list ali odvjetnik nam je rekao da to nema nikakve veze sa vlasnistvom, naime u gruntovnici susjed ima upisanu iskljucivo samo svoju nekretninu....

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija