Jump to content

Alkotestiranje vozača - ispravan način


shallot

Preporučene objave

Ako vas prilikom vožnje automobila policija zaustavi radi alkotestiranja, smiju li tražiti od vas da izađete iz svog vozila i da sjednete u njihovo ili se alkotestiranje može obaviti i u vašem vozilu?

Natuknut ću par razloga zašto vozač ne bi želio izaći iz svog auta - primjerice neprikladno odjeven (ljeti) ili prehlađen (ili sklon prehladi zimi)

 

uređeno: od shallot
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Mislim da to ovisi o policajcu. Mene su znali testirat i u mom vozilu,a i znali su mi rec da izađem iz vozila i dođem do njihovom pa smo ispred njihovog obavili to . Nikada me nisu trazili da uđem u njihov auto radi testiranja . Jedino kada sam imao prometnu su me pozvali da uđem u kombi i tamo su obavili alkotest 

uređeno: od Benzin
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Znači nije propisano. Meni kao vozaču "ispitaniku" je sasvim dovoljno "dostupno" da alkotestiranje obavim iz svog automobila, uz otvoren prozor ili vrata, kao što obično počinje ta priča, traženjem dokumenata na uvid, bez izlaska iz auta. Zašto onda, ponekad, traže da za alkotestiranje izađem iz svog auta i to obavim u njihovom? Treniranje strogoće ili možda traženje prilike za podmićivanje?

Kako je u ostalim zemljama EU, ima li tko iskustva za podijeliti?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 9 sati , shallot je napisao:

Znači nije propisano. Meni kao vozaču "ispitaniku" je sasvim dovoljno "dostupno" da alkotestiranje obavim iz svog automobila, uz otvoren prozor ili vrata, kao što obično počinje ta priča, traženjem dokumenata na uvid, bez izlaska iz auta. Zašto onda, ponekad, traže da za alkotestiranje izađem iz svog auta i to obavim u njihovom? 

Tester ne daje tebi u ruke a me želi svoju ruku gurat u tvoje vozilo,a u njegovom auto postoje i svi obrasci za ispunit ako si pod utjecajem.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

U Francuskoj,  kroz dvije godine (doduše prije desetak godina), samo jednom, također bez izlaženja van iz svog vozila. 

prije 2 sati , sivko je napisao:

Tester ne daje tebi u ruke a me želi svoju ruku gurat u tvoje vozilo,

Jel to Švedi i Francuzi imaju drugačije uređaje ili možda drugačije policajce?

prije 2 sati , sivko je napisao:

a u njegovom auto postoje i svi obrasci za ispunit ako si pod utjecajem.

a i zgodnije je uzeti "papiriće"

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 3 minuta, Melchior je napisao:

Jel to Švedi i Francuzi imaju drugačije uređaje ili možda drugačije policajce?

Ne, imaju isti Dräger kao i u Hrvatskoj, ovaj noviji model koji se lakse napuse. Koliko sam vidio na tv-u (ima emisija tipa ona "policijska patrola" koja je isla na RTL-u prije par godina), ovisi od sluzbenika do sluzbenika je li gura ruku ili ti da aparat, ovisi vjerojatno i o procjeni je li alkotestirana osoba normalna ili ima namjeru ostetiti uredjaj.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 15 sati , shallot je napisao:

Meni kao vozaču "ispitaniku" je sasvim dovoljno "dostupno" da alkotestiranje obavim iz svog automobila, uz otvoren prozor ili vrata, kao što obično počinje ta priča, traženjem dokumenata na uvid, bez izlaska iz auta.

Meni kao policajcu je apsolutno potrebo da izađeš iz auta, staneš sa strane na sigurno mjesto da vidim i tebe i tvoj auto, a i da nitko od nas nije u opasnosti naleta drugog auta. Odmah vidim imaš li što uz sebe, a i vidim kako se ponašaš, krećeš i sl.

 

prije 15 sati , shallot je napisao:

Zašto onda, ponekad, traže da za alkotestiranje izađem iz svog auta i to obavim u njihovom? Treniranje strogoće ili možda traženje prilike za podmićivanje?

Osobno sam ovako radio samo kad je npr. kiša, hladnoća (pogotovo ako si ti prehlađen), ako sa strane ima gledatelja da te ne sramotim i sl., ali i to jako rijetko i uz prethodnu procjenu, baš radi svoje sigurnosti.

 

prije 2 sati , Melchior je napisao:

U Francuskoj,  kroz dvije godine (doduše prije desetak godina), samo jednom, također bez izlaženja van iz svog vozila. 

Jel to Švedi i Francuzi imaju drugačije uređaje ili možda drugačije policajce?

a i zgodnije je uzeti "papiriće"

Svi ti policajci koji su tako napravili su pogriješili, jer svi uče da nema naginjanja u auto u kojem sjedi vozač (ili druge osobe), nema guranja ruke kroz otvore (prozor, otvorena vrata), a nema niti guranja uređaja (alkometra) kroz otvore niti davanja uređaja u ruke osobi. gašenje auta i izlazak je i obavezan radi sprječavanja bijega prilikom postupanja. Nekad je tako lakše i brže, ali se isto tako lakše i brže strada.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 3 sati , drot13 je napisao:

Meni kao policajcu je apsolutno špotrebo da izađeš iz auta, staneš sa strane na sigurno mjesto da vidim i tebe i tvoj auto, a i da nitko od nas nije u opasnosti naleta drugog auta. Odmah vidim imaš li što uz sebe, a i vidim kako se ponašaš, krećeš i sl.

Meni kao građaninu (i građaninu EU) je apsoultno ponižavajuće i maltretirajuće to što me izvlačiš iz mog auta i tretiraš kao kriminalca. Zaustavio si me zato što a) sam činio prekršaje; b) "ševerio po cesti" ili c) imaš zapovijeđenu akciju.  Što me imaš gledati kako se ponašam i kako se krećem. Ili ćeš me alkotestirati ili nećeš.

prije 3 sati , drot13 je napisao:

Svi ti policajci koji su tako napravili su pogriješili, jer svi uče da nema naginjanja u auto u kojem sjedi vozač (ili druge osobe), nema guranja ruke kroz otvore (prozor, otvorena vrata), a nema niti guranja uređaja (alkometra) kroz otvore niti davanja uređaja u ruke osobi. gašenje auta i izlazak je i obavezan radi sprječavanja bijega prilikom postupanja. Nekad je tako lakše i brže, ali se isto tako lakše i brže strada.

Baš je i meni nekako sinulo kako su svi ti švedski i francuski policajci neuki i nesposobni pa stanovnici tih zemalja masovno iseljavaju a statistike prometnih nesreća im crnje od naših (

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 37 minuta, shallot je napisao:

Meni kao građaninu (i građaninu EU) je apsoultno ponižavajuće i maltretirajuće to što me izvlačiš iz mog auta i tretiraš kao kriminalca. Zaustavio si me zato što a) sam činio prekršaje; b) "ševerio po cesti" ili c) imaš zapovijeđenu akciju.  Što me imaš gledati kako se ponašam i kako se krećem. Ili ćeš me alkotestirati ili nećeš.

Ti misliš da se auti zaustavljaju samo radi alkotestiranja vozača? U njima se pronalaze osobe s potragama, počinitelji i predmeti kaznenog djela i svašta drugo, tako da promet i alkotestiranje nisu primarna i jedina stvar. Dodatno, i najobičnija kontrola prometa ponekad eskalira u nešto veće, pogotovo kod alkoholiziranih vozača i putnika.

I time te se ne tretira kao kriminalca. Za primjer, bi li pustio bilo kojeg stranca u svoju kuću ili bi ipak bio oprezan i sumnjičav? Ili time bespotrebno tretiraš tog stranca kao kriminalca?

 

Prije 37 minuta, shallot je napisao:

Baš je i meni nekako sinulo kako su svi ti švedski i francuski policajci neuki i nesposobni pa stanovnici tih zemalja masovno iseljavaju a statistike prometnih nesreća im crnje od naših (

Molim te da ne izvrćeš moje riječi i pogledaj ponovno što sam napisao. Svi policajci koji tako rade griješe u postupanju, a znam da ih ogromna većina tako ne radi.

A i iseljavanje i statistika prometnih nesreća isto nema veze s time jesi li morao izaći iz auta kod alko-testiranja ili si to obavio u autu. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija