Jump to content

Ostavinska rasprava


mimosa

Preporučene objave

Prije 6 mj umro mi je otac ,polusestra kojoj je darovnim ugovorom ostavio manji stan nije pokrenula ostavinsku vec je stan prodala ,sad ja mogu pokrenuti ostavinsku zbog zadnje mirovine ,grobnog mjesta ,imao je devizni račun na koji joj dao punomoć ali ona u tih par mj koliko je bio u domu za starije nije potrošila vise od 2000 eura računajući pogreb ,osim svega ja bi trazila na ostavinskom povrat dara od stana jer mi je povrijedjen nuzni dio ,mislim da je to moguće ako ona pristane ,ako ne onda ide parnica ,tako mi je rečeno ,dal' mogu pokrenuti ostavinsku jer ona očito to Nece učiniti iako ona ima račune i sve ostalo 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da ne otvaram zasebnu temu pitanje ću postaviti ovdje...

Naime za nekoliko mjeseci će se održati ostavinska rasprava u vezi podjele imovine moga oca koji je prije par mjeseci umro. U zemljišnjim knjigama njegov vlasnički dio objekta,okućnice,vrta itd... iznosi 3/4 dok moja majka tj. njegova supruga ima 1/4.

Moram napomenuti kako iza sebe nije ostavio nikakvu oporuku.

Pretragom interneta na stranicama pravne klinike piše da ukoliko nema oporuke da potomci i bračni supružnici imaju pravo na jednu polovicu. Da li to onda znači da ako je moj otac imao 3/4 udjela da onda po toj logici mene kao njegovog sina, moju sestru i majku tj.suprugu pripada po 1/4 udjela?

Ukoliko se kojim čudom pojavi oporuka da li ju mogu osporavati ako ne budem bio zadovoljan i na koji način to mogu napraviti?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, hrvbranitelj je napisao:

Da li to onda znači da ako je moj otac imao 3/4 udjela da onda po toj logici mene kao njegovog sina, moju sestru i majku tj.suprugu pripada po 1/4 udjela?

U konkretnom slučaju su tri nasljednika koji na jednake dijelove nasljeđuju imovinu umrlog, odnosno njegove 3/4-ine nekretnine, pa će u konaćnici zemljišno-knjižno stanje izgledati majka 1/2, sestra i vi  po 1/4-inu. 

 

, hrvbranitelj je napisao:


Ukoliko se kojim čudom pojavi oporuka da li ju mogu osporavati ako ne budem bio zadovoljan i na koji način to mogu napraviti?

Ukoliko bi oporuka bila valjana, isključivo bi mogli zahtijevati nužni dio, pod uvjetom da je do povrijede prava na nužni dio doista došlo. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Razgovarala sam sa polusestrom i ona ne pristaje da mi da nuzni dio jer tvrdi da je otac izričito njoj htio ostaviti taj stan sto ja ne vjerujem jer je bio 4 mj u domu za starije a napravila je darovni ugovor dok je ležao na intenzivnoj u bolnici ,ja nisam ni znala da je u bolnici jer mi nije javila ni da je u domu ni u bolnici ,dakle na ostavinskom mozemo rješit zadnju mirovinu a taj moj nuzni dio na sudu ili mozemo preskočit ostavinsku i oboje obavit na sudu ,e sad, ja pojma nemam koliko bi otprilike kostala ta parnica ,ne bi pobijala ugovor jer nemam živaca,trazila bi samo nuzni dio koji iznosi oko 8000 eura ,ja mislim da je tu stvar jasna i čista ali opet se malo bojim ulaziti u troškove koje ne znam koliki su a dal' sam sigurna da cu dobit spor,napominjem da nikad nisam dobila ni kavu od oca a kamoli nesto vrijednije...kad citam trošak odvjetnike se piše u nekim bodovima i ja se ne razumijem u to ,nigdje ne piše u novcima a i čula sam da se tu ide na jedno ili dva dva ročišta ,molim savjet

uređeno: od mimosa
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, Matrix je napisao:

U konkretnom slučaju su tri nasljednika koji na jednake dijelove nasljeđuju imovinu umrlog, odnosno njegove 3/4-ine nekretnine, pa će u konaćnici zemljišno-knjižno stanje izgledati majka 1/2, sestra i vi  po 1/4-inu. 

 

Ukoliko bi oporuka bila valjana, isključivo bi mogli zahtijevati nužni dio, pod uvjetom da je do povrijede prava na nužni dio doista došlo. 

Hvala na odgovoru. Na ostavinskoj raspravi sam ostvario svoju 1/4 i rješenje će biti gotovo za nekoliko dana, no zanima me koji su daljnji koraci jer tu 1/4 želim prebaciti na svoga sina!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 31 minuta, hrvbranitelj je napisao:

Hvala na odgovoru. Na ostavinskoj raspravi sam ostvario svoju 1/4 i rješenje će biti gotovo za nekoliko dana, no zanima me koji su daljnji koraci jer tu 1/4 želim prebaciti na svoga sina!

ZK odjel suda po službenoj dužnosti provodi upis pravomoćnog rješenja u zk. Vi ćete biti upisani kao vlasnik. A sada je dalje na Vama da odlučite na koji način želite svoj dio prenijeti na sina.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija