Jump to content

Ugovor o dosmrtnom uzdrzavanju - brza smrt uzdrzavanog


anonimno

Preporučene objave

Sa oboljelim ocem s kojim nisam zivio (rastavljeni roditelji) sam kao sin jedinac ugovorio dosmrtno uzdrzavanje (u bolnici - otac potpuno svjestan cina, bez prisusutva psihijatra i sl, uz nazocnost biljeznika) da onemogucim diobu njegove nekretnine sa potencijalnom nevjencanom suprugom, tj. zenom koja bi eventualno mogla pokusati dokazati da je n. supruga...

Otac umire iznenada 30 dana po potpisu ugovora. Isti je vec sproveden u gruntovnici, i ja sam u 1/1 vlasnik nekretnine koja je ugovorom naknada za uzdrzavanje. Smrt je bila za mene potpuno neocekivana jer nije bila vezana na primarnu bolest, iako sam od doktora mogao, a nisam morao, znati za rizik, tj. mogucnost nagle smrti (saznao naknadno)...

U kratkom medjuvremenu sam vise nego revno izvrsavao duznosti po ugovoru (brojni svjedoci).

Takodjer je bitno da je ugovor bio moj prijedlog, a oceva izrazita volja da se isti potpise (svjedoci).

 

 

Zanima me:

 

-kakvi su teoretski rizici glede pobijanja ovog ugovora od strane te "nevjencane supruge" ili nekog drugog obzirom na brzu ocevu smrt (primio je igrom sudbine "malu naknadu"...) i slicne okolnosti (sve su iznesene)?

 

-kakve su mogucnosti pobijanja ovakvih ugovora opcenito?

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ugovor je pobojan ukoliko su raspolaganja u njemu suprotna nečijem pravu na nužni dio.

Nevjencana supruga vaseg oca moze zatraziti nuzni dio.

 

Naime, bracni i izvanbracni drug izjednaceni u pravo na nasljedstvo.

Izvanbracni drug nema pravo na nasljedstvo ukoliko je njegova zajednica života s ostaviteljem bila trajno prestala njegovom krivnjom ili u sporazumu s ostaviteljem.

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ugovori o dosmrtnom i doživotnom uzdržavanju ne mogu se pobijati zbog nužnog dijela.

Ali u navedenom slučaju moglo bi se u parnici dokazivati da je u biti to bio ugovor o darovanju i onda bi se mogao pobijati zbog nučnog dijela.

 

Isto tako ovaj ugovor se moze pobijati i utvrđivati ništavim iz razloga iz kojih se to mogu i svi drugi ugovori.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ugovor o dosmrtnom uzdržavanju je sličan ugovoru o doživotnom uzdržavanju, stoga za pobijanje tog ugovora treba pogledati odredbe Zakona o nasljeđivanju vezane uz ugovor o doživotnom uzdržavanju!.

Oba su ugovora nasljednopravnog karatkera, s tim da je ugovor o doživotnom uzdržavanju bio uređen Zakonom o nasljeđivanju dok ugovor o dosmrtnom udržavanju nije bio. Razlikuju se u vremenu prelaska imovine sa primatelja na davatelja uzdržavanja. Kod dosmrtnog uzdržavanja vlasništvo prelazi odmah, s teretom uzdržavanja dok kod doživotnog se zadržava vlasništvo ali postoji teret prijenosa vlasništva nakon smrti.

I drugačija je forma, no u ostalom dijelu su ugovori prilično slični.

Stoga je sudska praksa, koja je izražena i u Načelnom mišljenju br. 8/57 Proširene opće sjednice Saveznog vrhovnog suda, zauzeto shvaćanje da propis članka 122. Zakona o nasljeđivanju ne isključuje da se i poslije stupanja na snagu Zakona o nasljeđivanju može zaključiti ugovor o doživotnom uzdržavanju gdje prijenos imovine nastaje u trenutku zaključenja imovine uz obvezu uzdržavanja. Ni novi Zakon o nasljeđivanju nije promijenio stav sudke prakse.

 

Da se pojasne nekima činjenice: Zaključivanje ugovora o doživotnom/dosmrtnom uzdržavanju, isključuje u pogledu imovine o kojoj je zaključen ugovor pravila o nasljeđivanju! Stoga kada je taj ugovor zaključen onda nema nasljeđivanja te imovine! Stoga nema niti nužnog nasljednog dijela.

 

Inače se ti ugovori dosta teško pobijaju, najčešće ako forma nije bila zadovoljena, u ostalim slučajevima u sudskoj praksi do toga dolazi prilično teško.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

je napisao:

 

Da se pojasne nekima činjenice: Zaključivanje ugovora o doživotnom/dosmrtnom uzdržavanju, isključuje u pogledu imovine o kojoj je zaključen ugovor pravila o nasljeđivanju! Stoga kada je taj ugovor zaključen onda nema nasljeđivanja te imovine! Stoga nema niti nužnog nasljednog dijela.

 

Inače se ti ugovori dosta teško pobijaju, najčešće ako forma nije bila zadovoljena, u ostalim slučajevima u sudskoj praksi do toga dolazi prilično teško.

 

Hvala na iscrpnom odgovoru. Više pravnika mi nije znalo dati točan odgovor, dok su neki tvrdili isto ovo. Neki su mi sugerirali druge forme itd, no osobno sam kao laik, "čitač zakona", odabrao ovu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

- Ug. o doživotnom uzdržavnju se ne može pobijati zbog toga što nema imovine za isplatu nužnog dijela, već samo ako nešto nije u redu sa samim ugovorom ili ako dokaže da je osoba koja je davala uzdržavanje znala za skoru smrt primatelja uzdržavanja.

Naime, to je tzv. aleatorni ugovor ili ugovor na sreću stoga je jedna od najvažnijih činjenica da ugovaratelji nisu znali koliko dugo može trajati uzdržavanje.

- U ugovoru o dosmirtnom uzdržavanju moraju biti navedene sve stvari koje prelaze u trenutku smrti na davatelja uzdravanja. Tako ako je navedena samo nekretnina /kuća/, onda je ona predmet koji ne ulazi u ostavinu, no pokretnine, ušteđevina na knjižicama, auti i dr. ako ih je ostavitelj imao, (a nisu navedeni u ugovoru o dosmirtnom uzdržavanju) ulaze u ostavinsku masu i nasljeđuju se neovisno o zaključenom ugovoru.

Nadam se da vam je sada jasnije!

 

Razmišljajte o tom ugovoru kao da je riječ o kupoprodaji, samo što se točna cijena ne zna i nije u novcu, već je u usluzi /uzdržavanju/, a čija vrijednost ne utječe na valjanost ugovora.

 

Tako ono što je prije smrti prodano ne ulazi u ostavinu, no ono što nije navedeno u tom ugovoru se normalno nasljeđuje.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 godina kasnije...

Imam sklopljen ugovor o doživotnom uzdržavanju između majke i mene koji je zabilježen i u sudu, a želja je moje majke da se odmah uknjižim na te nekretnine, kako bih mogla ostvarit i neka prava. Molim Vas što treba napraviti za promjenu ugovora o doživotnom u ugovor o dosmrtnom uzdržavanju, da li je dovoljno samo u novom ugovoru o dosmrtnom napisati da prestaje važiti postojeći ugovor ovjerom novoga ili pisati raskid dosadašnjeg ugovora i napraviti novi???

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...
  • 1 godina kasnije...

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija