Jump to content

Stanodavac ne održava stan


Fiuman88

Preporučene objave

Poštovani,

Imam problem sa svojim stanodavcem, kod kojeg sam podstanar sa svojom obitelji 4 i pol godine, sa potpisanim ugovorom,prijavljenim mjestom prebivališta i urednim plaćanjem stanarine i režija putem net- bankinga.

Problem je slijedeći:

Nakon godina apsolutnog ne ulaganja u stan došlo je vrijeme za izmjenu jedne stare dotrajale peći na drva kojom se zimi grijemo i ulaznih vrata prema verandi koja ne sjedaju kako treba,ne daju se zaključati niti normalno zatvoriti. Nekoliko puta sam ga zamolio da nam to promujeni jer peć nenormalno guta drva i i to malo topline što nam ostane unatoč aluminijskoj stolariji ode van kroz ta vrata. Veranda nije u aluminijskoj stolariji nego od željeznih profila pa više grijemo kvart nego stan. Potrošimo 8 metara drva na stan od 58m2.Svaki put kada ga nazovem kaže da mora vidjeti sa ocem (na koga glasi stan i potpisnik je ugovora) i onda se ne javlja. Na poruke koje mu šaljem ne odgovara. Unatoč tome što stan ima puno mana jedino što imamo od nužnih zahtjeva zbog kvalitete života su ta vrata i peć za drva. O kakvim ljudima se radi vam govori činjenica da smo imali manji požar u kući prije više od godinu dana zbog neispravnog osigurača (premoštenog žicom) kojeg nam je stanodavac ostavio uloženog. Nisam gledao osigurače pri preuzimanju stana. Moja greška i škola koju sam jeftino platio. Zatim nam se dimnjak začepio a susjed onemogućio pristup krovu, ni tu se nije niti malo potrudio riješiti situaciju. I puno ostalih sitnica kojih se ne želim sjetiti a koje sam platio svojim novcem. Grijalice u kupatilu, cijevi bojlera, špine u kuhinji,vodokotlić itd,itd.

Molim Vas postoji li neki pravni način na koji ga se može privoliti da izvrši svoju obavezu održavanja stana i da nam kupi nova vrata i peć ?

Smijemo li mi kupiti peć i vrata razumne cijene i račune priložiti pod trošak u opis plaćanja koji se odbija od stanarine?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Bolje nemoj jer ti sigurno neće priznati trosak, jer su to sve gladnjaci koji misle da su im podstanari dužni uredjivati stan a oni samo čistu lovu brati. Nama je jednom curio vodokotlic jer je vec bio dotrajao, iz doba prije Krista, pa ga nisu htjeli promijeniti kao to je naša dužnost. Mi se zainatili pa nismo htjeli ni mi. Kad su se susjedi ispod počeli njima žaliti da im je procurilo onda su tek kupili

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, Fiuman88 je napisao:

Molim Vas postoji li neki pravni način na koji ga se može privoliti da izvrši svoju obavezu održavanja stana i da nam kupi nova vrata i peć ?

Smijemo li mi kupiti peć i vrata razumne cijene i račune priložiti pod trošak u opis plaćanja koji se odbija od stanarine?

Ovdje se u ugovoru najmodavac lijepo ogradio od obveze popravaka. Jasno stoji da ste Vi kao najmoprimac odgovorni i dužni o svom trošku izvršiti popravke koji nastaju korištenjem, tako da je teret na Vama.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 4 minuta, Fiuman88 je napisao:

Ali tehnički gledano nije popravak nego nabavka novih vrata i peći s obzirom da su ova preuzeta u stanju u kojem se ne mogu popraviti. 

To je gledano iz Vaše perspektive, ali vjerujem da će oni tvrditi suprotno i tražiti popravak. Ili bi se mogli pozvati da ste Vi napravili na njima štetu, a koju ste prema ugovoru također dužni naknaditi.

Prije 6 minuta, Fiuman88 je napisao:

I sami su rekli da to treba primjeniti i da će promjeniti a sada se oglušuju na molbe.

Problem je što je ovo izrečeno samo usmeno. 

, Fiuman88 je napisao:

Smijemo li mi kupiti peć i vrata razumne cijene i račune priložiti pod trošak u opis plaćanja koji se odbija od stanarine?

Jeste li s njim pokušali razgovarati o ovoj opciji?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nemamo priliku započeti razgovor kada nas doslovno izbjegavaju i oglušuju se na poruke i pozive... Sad smo u fazi čekanja poziva od njih da probam predložiti taj način riješiti problem. Mi kupimo i odbijeno od stanarine. Nisu mi jasni jer u 4 i pol godine nikada nismo kasnili sa plaćanjima i sad kada trebaju uložiti u svoje u visini maximalno 3 najamnine rade problem. Nije ni njima sigurno u interesu izgubiti takve podstanare zbog minimalnog i nužnog uloga. 

U svakom slučaju hvala Vam i javim da li smo i na koji način riješili problem. 

Pozdrav

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 3 minuta, Fiuman88 je napisao:

Sad smo u fazi čekanja poziva od njih da probam predložiti taj način riješiti problem. Mi kupimo i odbijeno od stanarine.

Ukoliko dođe do ovakvog dogovora, svakako ga napravite u pisanom obliku kao sporazum i ovjerite kod javnog bilježnik, tako da u slučaju osporavanja i spora budete osigurani.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...

Eto, dogodio se i taj dan. Došli su vlasnici stana na razgovor i ukratko nismo se dogovorili ništa osim što su oni dali prijedlog.

Prijedlog je sljedeći:

Kupuju novu peć za drva i servisiraju stara vrata (vlasnik stana je stolar) a onda nam povisuju najamninu na 2500 kn + režije umjesto dosadašnjih 2000 kn + režije koje smo potpisali u ugovoru. 

Zatim je vlasnik rekao da oni imaju u vidu renovirati cijeli stan a da ćemo za vrijeme renoviranja mi napustiti stan i po završetku se ponovo useliti za 3000 kn +režije.

Da li je to moguće izvesti sa njihove strane samo tako? Čitao sa zakon o podstanarstvu i znam da nam mogu podignuti najamninu 20% godišnje ali da li oni mogu samo tako pucati cijene i odluke? 

Imamo ugovor na neodređeno potpisan prije 4 godine i 5 mjeseci, stan je u jako lošem stanju osim nove fasade i alu prozora.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 58 minuta, Fiuman88 je napisao:

Kupuju novu peć za drva i servisiraju stara vrata (vlasnik stana je stolar) a onda nam povisuju najamninu na 2500 kn + režije umjesto dosadašnjih 2000 kn + režije koje smo potpisali u ugovoru. 

Imaju na ovo pravo. A Vi imate pravo prihvatit ili ne.

Prije 59 minuta, Fiuman88 je napisao:

Zatim je vlasnik rekao da oni imaju u vidu renovirati cijeli stan a da ćemo za vrijeme renoviranja mi napustiti stan i po završetku se ponovo useliti za 3000 kn +režije.

Ovo baš i ne ide ovako. U tom slučaju imate otkazni rok za iseljenje, a na Vama je odluka da li bi se prihvatili vratiti kod istog najmodavca ili ne.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Imam li mogućnost pobiti podizanje cijene kao neosnovano jer niti je uložena niti jedna kuna u stan niti imaju ikakav trošak stana dok mi boravimo u njemu? 

A za renoviranje stana ne piše u zakonu o podstanarstvu, bar nisam nasao gdje piše, da je uopće moguće po toj osnovi iseliti podstanara sa ugovorom na neodređeno ?

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 2 minuta, Fiuman88 je napisao:

Imam li mogućnost pobiti podizanje cijene kao neosnovano jer niti je uložena niti jedna kuna u stan niti imaju ikakav trošak stana dok mi boravimo u njemu? 

Nemate, to je njihovo pravo.

Prije 2 minuta, Fiuman88 je napisao:

za renoviranje stana ne piše u zakonu o podstanarstvu, bar nisam nasao gdje piše, da je uopće moguće po toj osnovi iseliti podstanara sa ugovorom na neodređeno ?

Vjerujte naći će nekakvu drugu osnovu za raskid ugovora.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija