Jump to content

100.000 tema na Legalis portalu!  Nakon 16 godina od pokretanja ove stranice, dana 31.07.2019. na Legalis portalu je pokrenuta 100.000-ta tema. Time je na ovom portalu raspravljeno više od 100 tisuća pravnih pitanja, i to kroz 526.000 pojedinačnih objava korisnika. U ovom trenutku Legalis portal broji 90.700 registriranih korisnika.

Djevad Imamovic

Ostavinski postupak

Preporučene objave

Zena mi je umrla prije 22 godine u Banja Luci . Imamo dvoje djece. Imamo kucu na moru koja se vodi na njeno ime . Ostavinski postupak nije nikada proveden .

Sada bih htio da provedem ostavinski postupak i da se rijesi pravo naslijedja. Napominjem da ne postoji nikakva oporuka. Koliko sam upoznat meni bi pripala 1/2 kuce a djeci nuzni dio. Zanima me da li sam u pravu sto se tice mog dijela i koliki je nuzni dio koji bi pripao djeci. Zanima me i kako bi bilo sa porezom na nekretnine , da li se porez racuna od dana kada nasljedjena nekretnina pripadne meni/djeci .

Unapred zahvalan za odgovor

Djevad Imamovic

Podijeli ovu objavu

Podijeli na drugim stranicama
prije 7 sati , Djevad Imamovic je napisao:

Koliko sam upoznat meni bi pripala 1/2 kuce a djeci nuzni dio. Zanima me da li sam u pravu sto se tice mog dijela i koliki je nuzni dio koji bi pripao djeci.

Pokojnu suprugu nasljeđujete svi u jednakim dijelovima, a ne ovako kako ste naveli.

prije 7 sati , Djevad Imamovic je napisao:

zanima me i kako bi bilo sa porezom na nekretnine , da li se porez racuna od dana kada nasljedjena nekretnina pripadne meni/djeci .

Imate pravo na oslobođenje od plaćanja poreza na promet nekretnina, jer ste nekretninu naslijedili kao bračni drug, odnosno oni kao potomci uspravne linije.

Podijeli ovu objavu

prije 11 sati , Djevad Imamovic je napisao:

Koliko sam upoznat meni bi pripala 1/2 kuce a djeci nuzni dio. Zanima me da li sam u pravu sto se tice mog dijela

Po pitanju nasljednog prava, niste u pravu, kao što vam je Borbena već napisala, no ukoliko je predmetna imovina bračna stečevina imali bi ste mogućnost zahtijevati izdvajanje svog dijela, pa tek onda zajedno sa djecom u jednakim dijelovima nasljediti dio koji je pripadao umrloj supruzi. 

prije 11 sati , Djevad Imamovic je napisao:

koliki je nuzni dio koji bi pripao djeci.

U konkretnom slučaju o primjeni instituta nužnog dijela možemo prićati tek za slučaj da je ostaviteljica oporukom ili darovanjem u korist jednog od nasljednika povrijedila pravo njegovih sunasljednika. 

Podijeli ovu objavu

Registrirajte se kako bi mogli sudjelovati u raspravi

Da bi postavili pitanje ili objavili komentar trebate biti naš korisnik.

Izradite korisnički račun

Izradite svoj korisnički račun na ovoj stranici. Lako je, potpuno besplatno i trajno!

Registrirajte se

Prijavite se

Već imate korisnički račun? Prijavite se ovdje.

Prijavite se sad