Jump to content

Darivanje nekretnine pod hipotekom banke ( stambeni kredit )


Shifter

Preporučene objave

Pozdrav forum kolegama!

Zanima me sljedeće: da li je moguće darivati pola nekretnine koja ima teretovnicu banke zbog stambenog kredita?

Ukratko ja sam vlasnik kuće i putem stambenog kredita sam kupio istu, te sam u dogovoru sa roditeljima došli do zaključka da bi moj stambeni kredit plaćali pola-pola, s time da nakon isplate kredita bi ja i moja majka ili otac dijelili vlasništvo te nekretnine. 

Sada me zanima kako je to izvedivo. Bio sam kod javnog bilježnika gdje smo to htjeli riješiti putem darovnog ugovora ali je problem šta trebamo tražiti dozvolu od banke da se taj ugovor realizira. U banci su nam rekli da je to nemoguće dokle god je hipoteka na kući da se darivanje može jedino realizirati nakon isplate kredita i brisanje teretovnice.

Da li postoji još neki način da se napravi nekakav ugovor di će se ovjeriti kod javnog bilježnika da su moji roditelji obavezni plaćati mi pola anuiteta kredita, te nakon isplate cijelokupnog kredita da im pripadne polovica nekretnine?

Ako netko ima primjer sličnog ugovora ili u kratkim crtama da mi objasni kako sastaviti takav ugovor bio bi jako zahvalan.

Isprike na dugome postu i unaprijed zahvaljujem !

 

Lijepi pozdrav!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat, Borbena7 je napisao:

Što ste točno htjeli ovjeriti kod javnog bilježnika?

Znači kupili smo darovni ugovor 3 primjerka i ispunili doma i mislili te ugovore ovjeriti kod javnog bilježnika, ali nas je javni bilježnik odbio i objasnio nam da trebamo tražiti dozvolu od banke, tj potvrdu da banka dopušta da se pola nekretnine poklanja mojim roditeljima jer se u stambenom ugovoru pod jednom člankom navodi da u trajanju kredita se nekretnina ne može otuđiti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 4 minuta, Shifter je napisao:

Znači kupili smo darovni ugovor 3 primjerka i ispunili doma i mislili te ugovore ovjeriti kod javnog bilježnika, ali nas je javni bilježnik odbio i objasnio nam da trebamo tražiti dozvolu od banke, tj potvrdu da banka dopušta da se pola nekretnine poklanja mojim roditeljima jer se u stambenom ugovoru pod jednom člankom navodi da u trajanju kredita se nekretnina ne može otuđiti.

U tom slučaju ovo ne možete napraviti. Možete ovjeriti izjavu između Vas i roditelja, gdje se Vi obvezujete dozvoliti im upis u suvlasništvo po otplati kredita, na način da su do tada dužni uplatiti određeni broj rata kredita i u točnom određenom omjeru. To bi bila isprava koju bi oni mogli koristiti u slučaju spora s Vama po otplati kredita.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, Borbena7 je napisao:

U tom slučaju ovo ne možete napraviti. Možete ovjeriti izjavu između Vas i roditelja, gdje se Vi obvezujete dozvoliti im upis u suvlasništvo po otplati kredita, na način da su do tada dužni uplatiti određeni broj rata kredita i u točnom određenom omjeru. To bi bila isprava koju bi oni mogli koristiti u slučaju spora s Vama po otplati kredita.

Ajde super, tražio sam razne solucije ali mi izjava uopće nije pala na pamet. Hvala Vam puno!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, Borbena7 je napisao:

U tom slučaju ovo ne možete napraviti. Možete ovjeriti izjavu između Vas i roditelja, gdje se Vi obvezujete dozvoliti im upis u suvlasništvo po otplati kredita, na način da su do tada dužni uplatiti određeni broj rata kredita i u točnom određenom omjeru. To bi bila isprava koju bi oni mogli koristiti u slučaju spora s Vama po otplati kredita.

Nisu li mogli zatražiti suglasnost od banke da se promijeni (su)vlasnik nekretnine? Je li u praksi komplicirano doći do takve potvrde? Ako se mijenja samo vlasništvo, a dužnik ostaje isti, ne vidim razloga zašto banka ne bi dala takvu suglasnost?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 45 minuta, bombur je napisao:

Nisu li mogli zatražiti suglasnost od banke da se promijeni (su)vlasnik nekretnine? Je li u praksi komplicirano doći do takve potvrde? Ako se mijenja samo vlasništvo, a dužnik ostaje isti, ne vidim razloga zašto banka ne bi dala takvu suglasnost?

Ja sam bio i kod javnog bilježnika i u katastru i u banci i svagdje, svatko ima svoju priču. Banka kaže da se ne može, javni bilježnik kaže da bez suglasnosti banke oni ne mogu ništa ovjeriti mimo banke jer trebaju njenu suglasnost, u katastru mi govore da banka gleda nekretninu, a ne vlasnika i da ne bi bio uopće problem upisati još jednog vlasnika na nekretninu. U ponedjeljak idem vidjet kod jedne pravnice da vidim šta mi ona može napraviti jer se razumije u takve stvari pa ćemo vidjet šta ćemo riješiti 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Upravo sad, Shifter je napisao:

Ja sam bio i kod javnog bilježnika i u katastru i u banci i svagdje, svatko ima svoju priču. Banka kaže da se ne može, javni bilježnik kaže da bez suglasnosti banke oni ne mogu ništa ovjeriti mimo banke jer trebaju njenu suglasnost, u katastru mi govore da banka gleda nekretninu, a ne vlasnika i da ne bi bio uopće problem upisati još jednog vlasnika na nekretninu. U ponedjeljak idem vidjet kod jedne pravnice da vidim šta mi ona može napraviti jer se razumije u takve stvari pa ćemo vidjet šta ćemo riješiti 

Koje obrazloženje su ti dali u banci zašto se ne smije upisati još jedan vlasnik? Pa to bi trebala biti standardna procedura.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 2 sati , bombur je napisao:

Ako se mijenja samo vlasništvo, a dužnik ostaje isti, ne vidim razloga zašto banka ne bi dala takvu suglasnost?

Teret ne prati vlasnika već nekretninu, tako da dužnik postaje i novi vlasnik.

Prije 59 minuta, Shifter je napisao:

Navodi mi se u stambenom ugovoru da se nekretnina ne može otuđiti u trajanju kredita do isplate na to mi se izvlače.

Protiv ovoga nećete moći ništa.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 11 minuta, Borbena7 je napisao:

Teret ne prati vlasnika već nekretninu, tako da dužnik postaje i novi vlasnik.

Protiv ovoga nećete moći ništa.

Ako dobro razumijem značenje riječi "dužnik" - novi vlasnik bi morao preuzeti otplatu kredita na sebe? Ne postoji opcija da prethodni vlasnik nastavlja vraćati isti kredit kao i prije darovanja?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 2 minuta, bombur je napisao:

Ako dobro razumijem značenje riječi "dužnik" - novi vlasnik bi morao preuzeti otplatu kredita na sebe? Ne postoji opcija da prethodni vlasnik nastavlja vraćati isti kredit kao i prije darovanja?

Tako je, dug je u tom slučaju od novog vlasnika. Banku nije briga tko plaća, ali u slučaju neplaćanja ovršuje isključivo novog vlasnika.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 1 minutu, Borbena7 je napisao:

Tako je, dug je u tom slučaju od novog vlasnika. Banku nije briga tko plaća, ali u slučaju neplaćanja ovršuje isključivo novog vlasnika.

Razumijem u pravnom smislu da je za potencijalne nepodmirene obveze odgovoran novi vlasnik, ali da li u praksi mora doći do prebacivanja tereta otplate kredita s tekućeg računa prethodnog vlasnika na tekući račun novog vlasnika ako su obojica suglasna da prethodni vlasnik nastavlja plaćati kredit?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 4 minuta, bombur je napisao:

Razumijem u pravnom smislu da je za potencijalne nepodmirene obveze odgovoran novi vlasnik, ali da li u praksi mora doći do prebacivanja tereta otplate kredita s tekućeg računa prethodnog vlasnika na tekući račun novog vlasnika ako su obojica suglasna da prethodni vlasnik nastavlja plaćati kredit?

E, tu se vraćamo na temu suglasnosti banke, a koja je regulirana ugovorom između nje i klijenta.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Evo samo da javim da sam danas bio u banci opet i jedna teta je bila ful ljubazna i rekla mi je da u drugoj banci u kojoj sam bio da mi dala krive informacije i lijepo mi sve objasnila.

Uglavnom trebao sam predati svoju osobnu i osobnu kome ću darovati pola nekretnine i NEOVJERENI darovni ugovor ( ispunjeni ) i ugovor o kreditu. Kaže mi da nema veze kome će se darovati nekretnina šta se banke tiče jer banka gleda nekretninu ne vlasnika, da ja mogu pokloniti bilo kome svoju nekretninu, u cijelosti ili 1/2 čak i 1/3 ali da moram upozoriti daroprimca da je svjestan da nekretnina ima teret i da ju kao takvu prihvaća.

Sve papire predao i sada čekam samo potvrdu tj. suglasnost banke i sa darovnim otići javnog biljezika ovjeriti i donijeti banci jedan primjerak. Nakon toga u gruntovnicu samo upisati dodatnog vlasnika nekretnine uz priloženi darovni ugovor i po standardu dokumentaciju za upis novog vlasnika i to je to.

Problem riješen pa eto možda nekome i pomogne :)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija