Jump to content

Građevinska dozvola - manji dio parcele ima namjenu za cestu


inguarus

Preporučene objave

Dobar dan,

Zainteresiran sam za kupnju jedne parcele koja je unutar M1 zone - mješovita namjena - pretežito stambena. Naglasak je da je parcela omeđena sa 3 strane sa postojećim parceliziranim putevima širine 3 metra. Veličina parcele je cirka 1300 m2.

Prije same kupovine sam preda zahtjev za "Lokacijsku informaciju" u lokalnom Odsjeku za prostorno uređenje i gradnju i ona sadrži:

  • M1 - mješovita namjena pretežito stambena na većem sjevernom dijelu čestice zemljišta
  • IS (infrastrukturni sustavi) na manjem južnom dijelu

U razgovoru sa činovnikom koji je izradija Lokacijsku informaciju mi je rečeno da na malom južnom dijelu parcele je planirana pomoćna cesta prema najnovijem GUP-u. Također, GUP grafički prikaz ne sadrži preklop na katastarski plan (već samo preklop na reljefni prikaz u mjerilu 1:5000). Nekakva brzinska procjena u razgovoru je bila da bi ta cesta umanjila veličinu parcele za cca 150 m2.

Na moje upite nažalost nisu znali odgovor, a oni glase:

  • Koliko točno kvadrata "oduzima" ta buduće planirana cesta...
  • Kad će se gradit ta planirana cesta...
  • Zašto ta cesta "odstupa" od postojećih puteva za cirka 20-30 metara, već cjepka parcele, a ne prati postojeće puteve...
  • Oću li moć dobit Građevinsku dozvolu ako kuća bude projektirana na većem sjevernom dijelu parcele...

Moja pitanja za korisnike foruma glase:

  • Da li će bit moguće dobit Građevinsku dozvolu za obiteljsku kuću bez parcelacije tog zemljišta?
  • Ako je stvarno neophodno odradit parcelaciju, zašto bi ja mora bit inicijator te parcelacije? Zar to nije u interesu lokalne samouprave?

Hvala

uređeno: od inguarus
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Možda je bolje pojednostavnit i preformulirat pitanje:

Da li je moguće dobit Građevinsku dozvolu za projekt obiteljske kuće ako zemljište ima više namjena prema GUP-u i ako je kuća jasno smještena u građevinski dio parcele?

Drugim riječima - ako je manji dio čestice namjenjen Infrastukturnim sustavima (cestom), da li je potrebno prethodno parcelirati zemljište ili ne - na način da se formira nova parcela koja je isključivo u građevinskoj namjeni? Ima li kakav zakon koji to definira?

Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, inguarus je napisao:

Da li će bit moguće dobit Građevinsku dozvolu za obiteljsku kuću bez parcelacije tog zemljišta?

Moguće da.

prije 23 sati , inguarus je napisao:

Ima li kakav zakon koji to definira?

Zakon o prostornom uređenju,, čl.171. Iako se tu govori o lokacijskoj dozvoli isto se odnosi i na građevinsku.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 37 minuta, Spitfire je napisao:

Moguće da.

Zakon o prostornom uređenju,, čl.171. Iako se tu govori o lokacijskoj dozvoli isto se odnosi i na građevinsku.

Po mojoj logici ima više smisla da je moguće bez parcelacije. Lokalnoj općini/gradu je u interesu isparcelirat buduće puteve i oni su po mom mišljenju zainteresirane stranke za inicirat ikakve parcelacije.

Čitajući Članak 171. ispada da se mora parcelirat i čak pribacit vlasništvo u jedinicu lokalne samouprave baš taj dio koji je npr. namjenjen za Infrasturkturne sustave (cestu). Citiram:

Citiraj

Vlasnik građevinskog zemljišta unutar granica građevinskog područja dužan je prije dobivanja lokacijske dozvole, prenijeti jedinici lokalne samouprave u vlasništvo dio tog zemljišta koje je prostornim planom koji određuje oblik i veličinu građevne čestice, lokacijskom dozvolom ili građevinskom dozvolom određeno za građenje komunalne infrastrukture koja služi njegovoj građevnoj čestici ili građevini koja će se izgraditi na toj čestici.

Može pojašnjenje na osnovu čega je moguće dobit Građevinsku dozvolu bez parcelacije? Meni je to i u interesu - ne želim se dodatno zamarat parcelacijskim elaboratima itd.

Hvala @Spitfire

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

(2) Vlasnik građevinskog zemljišta unutar granica građevinskog područja dužan je prije dobivanja lokacijske dozvole s jedinicom lokalne samouprave ili drugom ovlaštenom osobom sklopiti ugovor o osnivanju služnosti provoza i/ili prolaza ili druge služnosti na svojoj građevnoj čestici ili građevini koja će na njoj biti izgrađena za korist komunalne infrastrukture kada je to potrebno prema urbanističkom planu uređenja, drugom prostornom planu koji ima detaljnost tog plana, lokacijskoj dozvoli ili građevinskoj dozvoli.

Dakle prema navedenome, ako je planirana cesta može se dobiti građevinska i na osnovu osnivanja služnosti za korist komunalne infrastrukture (ceste) ako to JLS odgovara.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 7 sati , Spitfire je napisao:

(2) Vlasnik građevinskog zemljišta unutar granica građevinskog područja dužan je prije dobivanja lokacijske dozvole s jedinicom lokalne samouprave ili drugom ovlaštenom osobom sklopiti ugovor o osnivanju služnosti provoza i/ili prolaza ili druge služnosti na svojoj građevnoj čestici ili građevini koja će na njoj biti izgrađena za korist komunalne infrastrukture kada je to potrebno prema urbanističkom planu uređenja, drugom prostornom planu koji ima detaljnost tog plana, lokacijskoj dozvoli ili građevinskoj dozvoli.

Dakle prema navedenome, ako je planirana cesta može se dobiti građevinska i na osnovu osnivanja služnosti za korist komunalne infrastrukture (ceste) ako to JLS odgovara.

Jasno, hvala još jednom!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

@inguarus

Mogu ti reći svoje iskustvo od prije par mjeseci sa vrlo sličnim slučajem.

Meni je na jednom kraju parcele ucrtan koridor za izgradnju nove ceste i taj sam dio morao prodati Općini da bi mogao dobiti njihovu suglasnost za građevinsku dozvolu. Taj dio sam morao prethodno parcelizirati o svom trošku. Znači parcelizacija+prodaja kao preduvjet za suglasnost Općine na projekt za građevinsku dozvolu.

Na drugom kraju parcele koji graniči s postojećim javnim putem sa morao dati pravo služnosti Općini na dio parcele za proširenje tog postojećeg javnog puta, isto kao uvjet za njihovu suglasnost za građevinsku dozvolu. Ovaj dio nisam morao parcelizirati nego smo potpisali ugovor sa Općinom.


Točan podatak koliko mi uzima koridor za izgradnju nove ceste sam dobio tek od geodeta u geodetskom elaboratu i nije bitno odstupao od kvadrature koju sam dobio u Općini i kvadrature koju sam sam izračunao gledajući u Prostorni Plan.

 

Što se tiče toga kad će se izgraditi planirana nova cesta u Općini mi je rečeno "onog trenutka kad se svi susjedi na koridoru slože da parceliraju svaki svoj dio svog zemljišta i to naprave." To znači otprilike nikad.

uređeno: od hr1u00
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 3 sati , hr1u00 je napisao:

@inguarus

Mogu ti reći svoje iskustvo od prije par mjeseci sa vrlo sličnim slučajem.

Meni je na jednom kraju parcele ucrtan koridor za izgradnju nove ceste i taj sam dio morao prodati Općini da bi mogao dobiti njihovu suglasnost za građevinsku dozvolu. Taj dio sam morao prethodno parcelizirati o svom trošku. Znači parcelizacija+prodaja kao preduvjet za suglasnost Općine na projekt za građevinsku dozvolu.

Na drugom kraju parcele koji graniči s postojećim javnim putem sa morao dati pravo služnosti Općini na dio parcele za proširenje tog postojećeg javnog puta, isto kao uvjet za njihovu suglasnost za građevinsku dozvolu. Ovaj dio nisam morao parcelizirati nego smo potpisali ugovor sa Općinom.


Točan podatak koliko mi uzima koridor za izgradnju nove ceste sam dobio tek od geodeta u geodetskom elaboratu i nije bitno odstupao od kvadrature koju sam dobio u Općini i kvadrature koju sam sam izračunao gledajući u Prostorni Plan.

 

Što se tiče toga kad će se izgraditi planirana nova cesta u Općini mi je rečeno "onog trenutka kad se svi susjedi na koridoru slože da parceliraju svaki svoj dio svog zemljišta i to naprave." To znači otprilike nikad.

Hvala na dijeljenju vašeg iskustva @hr1u00

Potpuno ista procedura je i meni predložena od strane Općine. Ono šta je još nenormalnije je činjenica da je GUP projektiran na staroj katastarskoj izmjeri i ne prati aktualnosti na terenu, drugim ričima: projektirana cesta na nekim mistima bitno odstupa od već postojećih puteva...

Jedna zanimljivost za kraj - na moj upit kad će se ić u realizaciju te ceste, jer svi smo svjesni da je teško da se svi susidi slože da parceliraju taj koridor, odgovor je glasia: "Pa i da samo vi i još neko da taj dio Općini, tad ta 'proširenja' se mogu koristit za mimoilazak auta ili ugibalište za bus i slično!"

Tako da nije svako zlo za zlo :)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija