Jump to content

Prijava MUP-u od strane liječnika


commando

Preporučene objave

Evo da nakon dugo vremena javim kako sam danas bio kod svog liječnika opće prakse radi neke potpuno benigne sitnice, te mi je isti rekao da je on to dužan prijaviti MUP-u, odnosno nadležnoj PU i da ću zbog toga najvjerojatnije biti upućen na izvanredni liječnički pregled vozača. Što reći na sve to? Znači doslovce vas može pogoditi gripa ili da oprostite proljev i ne gine nam izvanredni liječnički pregled. Je li to osveta liječnika (ovo mislim u množini) MUP-u za onu liječnicu što je dobila 5000 kn kazne ili je u pitanju nešto drugo, ne znam, ali znam da se opet sve lomi preko naših leđa. Ovo javljam samo kao informaciju da i svi vi možete očekivati isto, da se ne bi naknadno iznenadili. LP svima. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat, commando je napisao:

Znači doslovce vas može pogoditi gripa ili da oprostite proljev i ne gine nam izvanredni liječnički pregled. 

Neće bit baš tako.PTSP je drugi par opanaka.

Propis je iz davnih dana (godina) http://www.autoskolaprinc.hr/ostalo/pravilnici/pravilnik-o-zdravstvenim-pregledima-vozaca-i-kandidata-za-vozace-lijecnicka-uvjerenja

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 56 minuta, sivko je napisao:

"kronični PTSP sa psihotičnim epizodama i odlikama trajne promjene osobnosti,"

 

 f 43.1 ne, ali zato f 62.0 , da. 

Zato je najbolje imati samo ptsp dg , bez drugih dodataka. F43.1 i to je to. Svaka druga šifra može biti samo smetnja i kod komisija za hzmo ili hrvi i kod vozačke

Ratuju MUP i dr opće prakse , da. Baš radi te kazne toj lječnici. Sada se osvečuju doktori MUP-u. Žele ih zatrpati istim prijavama , tako da se dogodi da MUP mora na kraju kada većina ljudi prođe lječnički, platiti iz svog džepa.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 1 minutu, Kompa je napisao:

"kronični PTSP sa psihotičnim epizodama i odlikama trajne promjene osobnosti,"

 

 f 43.1 ne, ali zato f 62.0 , da. 

Zato je najbolje imati samo ptsp dg , bez drugih dodataka. F43.1 i to je to. Svaka druga šifra može biti samo smetnja i kod komisija za hzmo ili hrvi i kod vozačke

Ratuju MUP i dr opće prakse , da. Baš radi te kazne toj lječnici. Sada se osvečuju doktori MUP-u. Žele ih zatrpati istim prijavama , tako da se dogodi da MUP mora na kraju kada većina ljudi prođe lječnički, platiti iz svog džepa te izvanredne preglede.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nisu ni u MUP-u budalaši,netko od "sposobnih" će im reći koje šifre da šalju na pregled.Sama prijava liječnika ne znači automatski i pregled.

A uostalom nije bit u tome nego da doktori to godinama nisu radili (pa su u konačnici sami i krivi).U nekim PU su automatski oduzimali oružje kod dijagnoze PTSP-a bez obzira na šifru a u drugim nisu ni trenuli.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 3 sati , Kompa je napisao:

Zato je najbolje imati samo ptsp dg bez drugih dodataka

Žele ih zatrpati istim prijavama , tako da se dogodi da MUP mora na kraju kada većina ljudi prođe lječnički, platiti iz svog džepa.

neće mup platiti iz svog džepa ,nego građani tako da ih to ne živcira previše....a unatoč tome da je ptsp izuzet od bolesti koje smetaju za vozačku,lijekovi nisu...nemoj se iznenaditi da jednom budeš pozvan na teret "mupa" pa da objašnjavaš na liječničkom da li lijekovi utiču ili ne utiču i u najboljem slučaju dobiješ liječnički na par godina ,pa slijedeči put kad ideš ne bude izvanredni,nego redovni pa ga lijepo platiš......a najbolje to znaju oni iz Broda gdje je ne tako davno bio takav slučaj...

prije 2 sati , sivko je napisao:

A uostalom nije bit u tome nego da doktori to godinama nisu radili (pa su u konačnici sami i krivi).

godinama nisu,a sad ce biti svega i svačega....ako se ne definiraju točna pravila i upute kako i kad to prijavljivati

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 2 sati , Mister-X je napisao:

neće mup platiti iz svog džepa ,nego građani tako da ih to ne živcira previše....a unatoč tome da je ptsp izuzet od bolesti koje smetaju za vozačku,lijekovi nisu...nemoj se iznenaditi da jednom budeš pozvan na teret "mupa" pa da objašnjavaš na liječničkom da li lijekovi utiču ili ne utiču i u najboljem slučaju dobiješ liječnički na par godina ,pa slijedeči put kad ideš ne bude izvanredni,nego redovni pa ga lijepo platiš......a najbolje to znaju oni iz Broda gdje je ne tako davno bio takav slučaj...

godinama nisu,a sad ce biti svega i svačega....ako se ne definiraju točna pravila i upute kako i kad to prijavljivati

Gle, što se tiče terapije, odnosno lijekova koji smanjuju sposobnost upravljanja vozilima, to ti je isto kao i sa alkoholom. Isti lijekovi se dobiju legalno na recept, potpuno isto kao i što alkohol možeš kupiti legalno. E sada, samo je pitanje svakog pojedinca hoće li ili neće on sam, donjeti odluku da ide upravljati vozilom pod utjecajem lijekova ili alkohola.

A što se tiče plaćanja istih pregleda, to plaća MUP iz novaca koje dobije pri raspodjeli iz državnog proračuna. Na teret MUPa, ako osoba prođe isti vanredni pregled. Što znači, koliko plati izvanrednih pregleda, to manje novaca u kasici prasici MUPa za gorivo, uredski pribor, struju, odoru...itd.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 9 sati , Mister-X je napisao:

 

godinama nisu,a sad ce biti svega i svačega....ako se ne definiraju točna pravila i upute kako i kad to prijavljivati

Ma možda je to samo trenutna reakcija doktora pa će poslije po starom.

prije 6 sati , Kompa je napisao:

 

A što se tiče plaćanja istih pregleda, to plaća MUP iz novaca koje dobije pri raspodjeli iz državnog proračuna. Na teret MUPa, ako osoba prođe isti vanredni pregled. Što znači, koliko plati izvanrednih pregleda, to manje novaca u kasici prasici MUPa za gorivo, uredski pribor, struju, odoru...itd.

Pronađu ti na pregledu da slabije vidiš i da trebaš naočale pa ga mup ne plati.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani Sivko, vezano za tvoj prvi odgovor, želim reći da se uopće ne radi o PTSP-u, već o jednoj "civilnoj" i to kratkotrajnoj bolesti, za čije izlječenje je potrebno nekoliko dana. Nije gripa ili proljev kako sam to figurativno naveo u uvodnom javljanju, već se radi o jednoj upali.

Što se tiče Pravilnika koji si naveo, on mi je poznat. Što reći o njemu? Kao i podosta zakona i podzakonskih propisa se može ekstenzivno tumačiti. Formalno pravno moj liječnik opće prakse nije pogriješio u bilo čemu. On je svoje napravio. MUP-ove službe će napraviti svoje i epilog svega će biti izvanredni nadzorni zdravstveni pregled. Naravno, na njemu će se otkriti da na jednom oku imam dioptriju + 0,75, a na drugom + 1,15 i samim tim, ako ništa drugo ispunjeni su svi uvjeti da trošak pregleda snosim ja. Niti to ne sporim, ionako bi na redovni pregled išao za tri godine i tada bi se otkrio taj moj nedostatak. Po svemu sudeći sada ću još biti sretan ako mi produže dozvolu na 3-5 godina.

Da ne duljim previše, samo sam htio podijeliti svoje iskustvo i nagovijestiti da se netko od onih koji ovo čitaju ne iznenade, ako dožive slično.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 4 sati , sivko je napisao:

Ma možda je to samo trenutna reakcija doktora pa će poslije po starom.

Pronađu ti na pregledu da slabije vidiš i da trebaš naočale pa ga mup ne plati.

Kako ne razumiješ da večini, njima barem 80% neće nači ništa jer neće željeti nači ništa, baš iz razloga što su u trenutnom " ratu ", medicina i MUP.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

A kako ti ne razumiješ da sama prijava ne znači automatski odlazak na izvanredni pregled.

One koji rade pregled ne zanima što će pronaći ili neće,bit će plaćeni za obavljen pregled.

Evo i sam Commando spominje vid a koliko je takvih,pa dodaj šećer i ostale sitnice i dobiješ da 80% ima bolest.

Obiteljski liječnik,mup i medicina rada su tri odvojene strane a ne samo dvije.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 13 sati , Kompa je napisao:

Gle, što se tiče terapije, odnosno lijekova koji smanjuju sposobnost upravljanja vozilima, to ti je isto kao i sa alkoholom.

to možeš pisati ovdje po forumu,a tamo kad dođeš neće te nitko ni pitati šta ti misliš....gdje može biti isto?...ti kad dobiješ vozačku smatra se da nisi alkoholičar i da ne piješ svaki dan,a to što možda nekad slučajno popiješ smatra se da si dovoljno pametan da znaš da ne smiješ voziti auto....probaj reči na liječničkom da svaki dan popiješ par pića,pa češ vidjet dal češ dobiti vozačku......što se tiče lijekova večina oboljeljih (od ptspa) ima svakodnevnu terapiju ...ti lijekovi mogu imati uticaj za vozača na svakoga drugačije...a kad dođeš u poziciju da netko to utvrđuje obično loše prođeš...odnsono u najboljem slučaju dobiješ ograničenje ,a to je već razlog da ubuduće moraš plaćati liječnički svaki par godina...a da ne spominjem da branitelji imaju 50,60 i više godina pa kome to neće nešto naći...

prije 1 sat , Kompa je napisao:

Kako ne razumiješ da večini, njima barem 80% neće nači ništa jer neće željeti nači ništa, baš iz razloga što su u trenutnom " ratu ", medicina i MUP.

.....da se prvo dogovorimo jel pričamo ozbiljno ili se šalimo....

uređeno: od Mister-X
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 9 sati , Mister-X je napisao:

to možeš pisati ovdje po forumu,a tamo kad dođeš neće te nitko ni pitati šta ti misliš....gdje može biti isto?...ti kad dobiješ vozačku smatra se da nisi alkoholičar i da ne piješ svaki dan,a to što možda nekad slučajno popiješ smatra se da si dovoljno pametan da znaš da ne smiješ voziti auto....probaj reči na liječničkom da svaki dan popiješ par pića,pa češ vidjet dal češ dobiti vozačku......što se tiče lijekova večina oboljeljih (od ptspa) ima svakodnevnu terapiju ...ti lijekovi mogu imati uticaj za vozača na svakoga drugačije...a kad dođeš u poziciju da netko to utvrđuje obično loše prođeš...odnsono u najboljem slučaju dobiješ ograničenje ,a to je već razlog da ubuduće moraš plaćati liječnički svaki par godina...a da ne spominjem da branitelji imaju 50,60 i više godina pa kome to neće nešto naći...

.....da se prvo dogovorimo jel pričamo ozbiljno ili se šalimo....

Ima nas branitelja i ispod 50 god. 

Evo ja ni dioptriju nemam. Bio sam prošle god na preventivnom lječničkom kod optičara koji se začudio kako imam savršen vid.

A što se tiče terapije i alkohola , alkohol ( ako si pametan ) nećeš piti dok misliš voziti, isto je i sa terapijom jer postoje razne terapije vezano za ptsp, netko pije šaku lijekova, netko tek da mu prođe noć, dok ima ljudi koji su lijekovima rekli zbogom i okrenuli su se radnoj terapiji ali su ipak u mirovini sa dg ptsp i imaju status hrvi ( obrađuju vrt, imaju opg itd ).

Imam neke frendove koji su od strane svog liječnika OP upuceni ovaj mjesec na vanredni lječnički pregled i u toj obavijesti od dr opće prakse nigdje ne piše koja im se terapija prepisuje, pišu samo koje dg imaju. Ništa više.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 7 sati , Kompa je napisao:

 

Imam neke frendove koji su od strane svog liječnika OP upuceni ovaj mjesec na vanredni lječnički pregled i u toj obavijesti od dr opće prakse nigdje ne piše koja im se terapija prepisuje, pišu samo koje dg imaju. Ništa više.

Ostalo će utvrdit medicina rada a po potrebi će bit uključen specijalist i/ili može bit dostavljen karton.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 23 minuta, Kompa je napisao:

Ima vozačku bez ograničenja dalje isto kao i do sada.

Prošao lječnički koji plaća mup. Eto.

drago mi je da je to tako...jer danas -sutra može zakačti sve nas.....ali znam malo više slučajeva od jednog koji nisu dobro prošli ili su dobili vremenska ograničenje....

uređeno: od Mister-X
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ima nas puno branitelja ispod  50, ali bolest ne pita. Eto, to i mene čeka, iako nakon skoro dvije godine bolovanja čudim se da me nije prije doktorica prijavila. Tražili su me iz Mup-a u petak na adresi prebivališta da mi uruče poziv, ali me nisu našli jer sam na adresi  boravišta tj.bliže bolnici.

Slijedi mi izvanredni liječnički, a nakon toga min.3 mjeseca uzimanje vozačke. Kao profesionalni vozač  sa B,C,D kat. vjerojatno  C i D kat., više neću dobiti natrag.

Dijagnoze:  F62, F 43.1, F 45, I25.2, I21.0, I10, I25.3, Z95.5, Neuraligia intercostalies  lat.sin.recid.,  Insuff posturales. Terapija mi je nakon dužeg vremena pogođena, i pijem 8-11 tableta dnevno, zavisno kako se osjećam.

Čekam u ponedjeljak da mi uruče taj poziv, a nema šanse da prođem liječnički na medicini rada.

Naravno, kad to sve obavim, napisat ću kako je završilo.

 

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ako ne odes ljecniku onda on nema sta prijavljivati, a ako odes on prijavi i nastaju problemi.

Po tome ce biti jos više bolesnijih za volanom zbog straha gubitka voz.dozvole.

A ilegala neophodnih ljekova ce se otvoriti.

U konacnici jos vise problema na cestama nego do sada,

Uostalom šta je uopce vise logicno.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 22 sati , Ginko72 je napisao:

Ima nas puno branitelja ispod  50, ali bolest ne pita. Eto, to i mene čeka, iako nakon skoro dvije godine bolovanja čudim se da me nije prije doktorica prijavila. Tražili su me iz Mup-a u petak na adresi prebivališta da mi uruče poziv, ali me nisu našli jer sam na adresi  boravišta tj.bliže bolnici.

Slijedi mi izvanredni liječnički, a nakon toga min.3 mjeseca uzimanje vozačke. Kao profesionalni vozač  sa B,C,D kat. vjerojatno  C i D kat., više neću dobiti natrag.

Dijagnoze:  F62, F 43.1, F 45, I25.2, I21.0, I10, I25.3, Z95.5, Neuraligia intercostalies  lat.sin.recid.,  Insuff posturales. Terapija mi je nakon dužeg vremena pogođena, i pijem 8-11 tableta dnevno, zavisno kako se osjećam.

Čekam u ponedjeljak da mi uruče taj poziv, a nema šanse da prođem liječnički na medicini rada.

Naravno, kad to sve obavim, napisat ću kako je završilo.

 

 

 

Profi kategorije će ti dignuti 100%. Za njih da se dignu, dovoljan je samo ptsp F43.1, bez ovih drugih dg.

Sa B kat je sve moguće s obzirom da imaš i F62. Da je samo ptsp F43.1 , ne bi bilo problema, ovako je moguće sve. I ograničenje i zabrana.

To je moje skromno mišljenje temeljeno na pravilniku o zdravstvenom pregledu vozača. Ne mora da će biti tako.

Uglavnom, javi kako si prošao i sretno ! 🙂✌

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 2 sati , Kompa je napisao:

Sa B kat je sve moguće s obzirom da imaš i F62. Da je samo ptsp F43.1 , ne bi bilo problema, ovako je moguće sve. I ograničenje i zabrana.

jako puno branitelja ima f62 kao posljedicu rata....što se tiče pravilnika o bolestima koje se ne gledaju kao prepreka za vozačku i f43 i f62 se jednako tetiraju,odnosno ne smatraju se za bolesti za koje se oduzima vozačke ili šalje na izvanredni pregled.......a to što vas netko može poslati zbog nedorečenih pravilnika to je drugi problem...vi možete imati ptsp i psihijatar vas uputi na bolničko (što se konstantno radi) vaš liječnik to može protumačiti kao pogoršanje bolesti i prijaviti Mupu....i eto problema....

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 2 sati , Mister-X je napisao:

jako puno branitelja ima f62 kao posljedicu rata....što se tiče pravilnika o bolestima koje se ne gledaju kao prepreka za vozačku i f43 i f62 se jednako tetiraju,odnosno ne smatraju se za bolesti za koje se oduzima vozačke ili šalje na izvanredni pregled.......a to što vas netko može poslati zbog nedorečenih pravilnika to je drugi problem...vi možete imati ptsp i psihijatar vas uputi na bolničko (što se konstantno radi) vaš liječnik to može protumačiti kao pogoršanje bolesti i prijaviti Mupu....i eto problema....

9) neurotski poremećaji vezani za stres (teži anksio-depresivni, fobično-anksiozni, disocijativni, opsesivno-konfuzivni, i recidivirajući), dok se ne mogu uspješno regulirati terapijom, kronični PTSP sa psihotičnim epizodama i odlikama trajne promjene osobnosti,

Naglasak je na ovaj " sa ".

http://www.autoskolaprinc.hr/ostalo/pravilnici/pravilnik-o-zdravstvenim-pregledima-vozaca-i-kandidata-za-vozace-lijecnicka-uvjerenja

Mene moj psihić nije nikada uputio na bolničko lječenje bez mog blagoslova. 

 

uređeno: od Kompa
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 22 minuta, Kompa je napisao:

9) neurotski poremećaji vezani za stres (teži anksio-depresivni, fobično-anksiozni, disocijativni, opsesivno-konfuzivni, i recidivirajući), dok se ne mogu uspješno regulirati terapijom, kronični PTSP sa psihotičnim epizodama i odlikama trajne promjene osobnosti,

Naglasak je na ovaj " sa ".

http://www.autoskolaprinc.hr/ostalo/pravilnici/pravilnik-o-zdravstvenim-pregledima-vozaca-i-kandidata-za-vozace-lijecnicka-uvjerenja

 

Drugim rijecima, svima trajno oduzete vozacke.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 10 minuta, gogy1 je napisao:

Drugim rijecima, svima trajno oduzete vozacke.

 

Ne.

Ovo je ono što piše u pravilniku vezano za pregled vozača.

Medicina rada može drugačije odlučiti, pogotovo ako im nadležni psihijatar napiše svoje mišljenje o istoj osobi vezano za utjecaj terapije koju uzima i opcenito kako ta terapija utječe na tu osobu i njezinu motoriku.

A tko će bolje znati nego psihijatar koji vas godinama liječi. 

uređeno: od Kompa
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat , Kompa je napisao:

Ovo je ono što piše u pravilniku vezano za pregled vozača.

Važeći Pravilnik (NN 137/15, 132/17)

Članak 13.

Vozači i kandidati za vozače prve skupine ocjenjuju se nesposobnima ili privremeno nesposobnima kada boluju od sljedećih bolesti ili stanja:

a) bolesti ili stanja iz područja psihologije, psihijatrije i neurologije
1) psihomotorni i senzomotorni poremećaji (smanjena okulomotorna koordinacija, psihomotorna i senzomotorna usporenost), za vrijeme dok traju navedene promjene, a kada to odredi nadležni specijalist ili psiholog,
2) intelektualne sposobnosti u kategoriji nižoj od ispodprosječnih, neovisno o etiologiji,
3) izrazite promjene kognitivnih funkcija: smetnje, smanjenje ili odsutnost pažnje i koncentracije, poremećaji opažanja, mišljenja i pamćenja, sindromi koji bitno utječu na sigurno upravljanje vozilom, za vrijeme dok traju navedene promjene,
4) poremećaj strukture ličnosti: poremećaj prilagodbe, antisocijalni poremećaji ličnosti, granični poremećaj osobnosti (»border line«), emocionalna nezrelost i nestabilnost, sindromi koji bitno utječu na sigurno upravljanje vozilom, za vrijeme dok traju navedene promjene,
5) organski duševni poremećaji i organski poremećaj ličnosti,
6) psihoze: akutne, bez obzira na etiologiju, kronične s rezidualnim i regresivnim promjenama ako utječu na sigurno upravljanje motornim vozilom, o čemu odlučuje nadležni specijalist,
7) perzistirajući sumanuti poremećaji,
8) afektivni poremećaji: manični, depresivni, bipolarni, sa ili bez psihotičnih simptoma, kao i recidivirajući sindromi koji bitno utječu na sigurno upravljanje vozilom, a koji se ne mogu uspješno regulirati terapijom. Ako se mogu regulirati terapijom, nesposobni su samo onda kada je sama terapija kontraindikacija za sigurno upravljanje vozilom,
9) neurotski poremećaji vezani za stres (teži anksio-depresivni, fobično-anksiozni, disocijativni, opsesivno-kompulzivni i recidivirajući), dok se ne mogu uspješno regulirati terapijom,
10) akutni stresni poremećaj, PTSP i neurotski poremećaji vezani za stres kojima je uzrok prometna nesreća, dok se ne mogu uspješno regulirati terapijom,
11) ovisnost o alkoholu ili nemogućnost suzdržavanja od vožnje u alkoholiziranom stanju. Vozaču ili kandidatu za vozača koji je u prošlosti bio ovisan o alkoholu može se izdati ili produljiti vozačka dozvola nakon dokazanog razdoblja apstinencije na temelju ovlaštenog medicinskog mišljenja i redovitih zdravstvenih pregleda.
12) ovisnost o psihotropnim tvarima i njihovo redovito zloupotrebljavanje osim medicinski kontroliranih slučajeva apstinencije najmanje 12 mjeseci, kod kojih se ne očituju psihičke promjene ili neurološke komplikacije, kada to odredi nadležni specijalist,
13) disocijativni poremećaji,
14) poremećaji koordinacije, rigor, tremor, koreotični i atetotični pokreti, Sclerosis multiplex, M. Wilson, M. Parkinsoni, piramidne i ekstrapiramidne bolesti, paralize i paralitički sindromi kada bitno utječu na sigurno upravljanje vozilom,
15) poremećaji spavanja (katapleksija, narkolepsija), ukoliko su refrakterne na terapiju,
16) neurološke bolesti i stanja te anomalije, prirođene i stečene: živaca i mišića, stanja iza ozljeda mozga i kralješničke moždine sa psihičkim i neurološkim ispadima koje utječu na sigurno upravljanje vozilom, a za koje se ne može na odgovarajući način adaptirati vozilo,
17) tumori CNS-a i ostalih lokalizacija koji utječu na sigurno upravljanje vozilom,
18) nespecifične i specifične upalne bolesti CNS-a i ostalog živčanog sustava, (osim medicinski kontroliranih slučajeva gdje je prošlo najmanje šest mjeseci od izlječenja i ako nema posljedica koje utječu na sigurno upravljanje vozilom),
19) sistemske, cerebrovaskularne, demijelinizirajuće bolesti, kao i degenerativne bolesti živčanog sustava koje utječu na sigurno upravljanje vozilom, ako se terapijom ili na drugi način ne može osigurati sigurno upravljanje vozilom,
20) nasljedne i stečene neuropatije, bolesti perifernog živčanog sustava, te bolesti mioneuralnih veza i mišića, progresivne bolesti mišića, koje utječu na sigurno upravljanje vozilom, ako se terapijom ne može postići sigurno upravljanje vozilom,
21) ostale bolesti i stanja iz područja psihijatrije i neurologije koje utječu na sigurno upravljanje vozilom.
22) uporaba lijekova koji utječu na psihofizičke sposobnosti i na sposobnosti upravljanja vozilima.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 7 sati , Kompa je napisao:

Profi kategorije će ti dignuti 100%. Za njih da se dignu, dovoljan je samo ptsp F43.1, bez ovih drugih dg.

Sa B kat je sve moguće s obzirom da imaš i F62. Da je samo ptsp F43.1 , ne bi bilo problema, ovako je moguće sve. I ograničenje i zabrana.

To je moje skromno mišljenje temeljeno na pravilniku o zdravstvenom pregledu vozača. Ne mora da će biti tako.

Uglavnom, javi kako si prošao i sretno ! 🙂✌

Hvala, pitao sam neke dečke kako su prošli. Prije je bilo lakše, od 01.07 nešto su postrožili. Realno gledano, kako da u ovom trenutku vozim autobus pun djece, sa toliko dijagnoza. 

Ne bi se ni usudio, niti želim riskirati nečiji život. Ukratko, na domaće rečeno, s..... kralježnica, ošla psiha, imao teški infarkt ( 20% srca odstranjeno), predinfarkt i predmoždani, a ostala mi i aneurizma srca.

Kako god odluče, ja se slažem. Javim kad odradim što traže. Ionako idem u petak na novo psihološko testiranje.

uređeno: od Spitfire
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat , Kompa je napisao:

9) neurotski poremećaji vezani za stres (teži anksio-depresivni, fobično-anksiozni, disocijativni, opsesivno-konfuzivni, i recidivirajući), dok se ne mogu uspješno regulirati terapijom, kronični PTSP sa psihotičnim epizodama i odlikama trajne promjene osobnosti,

Naglasak je na ovaj " sa ".

http://www.autoskolaprinc.hr/ostalo/pravilnici/pravilnik-o-zdravstvenim-pregledima-vozaca-i-kandidata-za-vozace-lijecnicka-uvjerenja

Mene moj psihić nije nikada uputio na bolničko lječenje bez mog blagoslova. 

 

stari pravilnik...

bila je "afera" sa prijavljenim od jednog doktora (oboljele od f43.1.i f62.0) prije nekoliko godina (vlada J.Kosor) gdje je točno precizirano da se bolesti f43.1 i f62.0 ne uzimaju kao dg za oduzimanje vozačke.....možda su od tada nešto promjeneni pravilnici,ali iz ovog pravilnika što je citirao @spitfire se isto tako vidi da je dg ptsp otežavajuća samo ako se radi o ptspu uzrokavanom prometno nezgodom...znači ratni ptsp ne smeta....što se tiče poremećaja osobnosti tu treba razlikovati da imamo više vrsta poremećaja osobnosti ,a razlika od ostalih je da branitelji koji boluju od ptspa dobiju dijagnozu f62.0 koji je poremećaj osobnosti nakon katasrofalnih dozivljaja ...u pravilniku su navedeni neki poremećaji osobnosti,ali ovaj "ratni" nije.....što znači i dalje dijagnoze f4.1 i f62.0 nisu prepreka za liječnički i ne bi trebali šematski biti poslani na izvanredni liječnički...,međutim događalo se ,a i događati će se da se neki ipak pošalju...

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, Kompa je napisao:

Ne.

Ovo je ono što piše u pravilniku vezano za pregled vozača.

Medicina rada može drugačije odlučiti, pogotovo ako im nadležni psihijatar napiše svoje mišljenje o istoj osobi vezano za utjecaj terapije koju uzima i opcenito kako ta terapija utječe na tu osobu i njezinu motoriku.

A tko će bolje znati nego psihijatar koji vas godinama liječi. 

Nadajmo se da je tako.

Ako gledaju koje sve medikamente moras uzimati da si "normalan", vjerojatno gledaju i nus pojave od tih ljekova pa onda donose rijesenje.

Postrozili su ljecnicki tako da bude puno trajno oduzetih.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, sivko je napisao:

A kako ti ne razumiješ da sama prijava ne znači automatski odlazak na izvanredni pregled.

One koji rade pregled ne zanima što će pronaći ili neće,bit će plaćeni za obavljen pregled.

Evo i sam Commando spominje vid a koliko je takvih,pa dodaj šećer i ostale sitnice i dobiješ da 80% ima bolest.

Obiteljski liječnik,mup i medicina rada su tri odvojene strane a ne samo dvije.

Eto dva puta su me tražili na adresi prebivališta. Jučer me zvali na mobitel, da me ne mogu naći, a ja im kažem da sam na adresi boravišta kojeg sam uredno prijavio u MUP, da sam bliže hitnoj.

Kako sam danas i tako išao predat doznake u firmu, usput sam u MUP-u podigao i taj Zaključak ( tako se zove ).

Po ovome, prijava doktora OP znači i odlazak, jer imam 15 dana od primitka da obavim izvanredni liječnički, ako ne donesem Uvjerenje o zdravstvenoj sposobnosti za sigurno upravljanje vozilom

uzimaju mi vozačku dozvolu, sve dok to ne učinim. Na Zaključak nema prava žalbe. Naravno navedeno je da u slučaju da ga prođem, oni snose troškove pregleda.

 

uređeno: od Spitfire
dodatak
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...
, Kompa je napisao:

Profi kategorije će ti dignuti 100%. Za njih da se dignu, dovoljan je samo ptsp F43.1, bez ovih drugih dg.

Sa B kat je sve moguće s obzirom da imaš i F62. Da je samo ptsp F43.1 , ne bi bilo problema, ovako je moguće sve. I ograničenje i zabrana.

To je moje skromno mišljenje temeljeno na pravilniku o zdravstvenom pregledu vozača. Ne mora da će biti tako.

Uglavnom, javi kako si prošao i sretno ! 🙂✌

Eto, od danas nisam više profesionalni KV vozač. Na Medicini rada platio sam pregled  562,00 kn, bio tamo preko 5 sati , i dobio Uvjerenje da sam sposoban

za vozača B,F,G,AM kategorije s ograničenjem na 1 godinu , po čl.15.3. Kako sam shvatio samo na 1 g. zbog aneurizme srca.

Dalje piše : Nesposoban za vozača C1,C,D kategorije  i B kategorije u profesionalne svrhe. Od 6 doktora, gledajući prijašnje nalaze troje me pitalo dali sam u mirovini.

Hm, pa nisam ni mislio da sam tako star. Čude se što me dr.opće prakse nije prije prijavila, jer sam na bolovanju sad već  23 mjeseca. Nakon izlaska iz vojske, vozio sam kombi , kasnije autobus.  

U životu sam samo to radio, a sad mi očito slijedi otkaz (jer nemam uvjete za rad) iako sam na bolovanju, vještačenje u HZMO za invalidsku mirovinu , ili me misle čak prekvalificirati .

Kod nas je sve moguće. Slutio sam da mi to slijedi, ali nekako kad dođe do toga, nakon toliko godina, nije mi svejedno. J...ga.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, Ginko72 je napisao:

Eto, od danas nisam više profesionalni KV vozač. Na Medicini rada platio sam pregled  562,00 kn, bio tamo preko 5 sati , i dobio Uvjerenje da sam sposoban

za vozača B,F,G,AM kategorije s ograničenjem na 1 godinu , po čl.15.3. Kako sam shvatio samo na 1 g. zbog aneurizme srca.

Dalje piše : Nesposoban za vozača C1,C,D kategorije  i B kategorije u profesionalne svrhe. Od 6 doktora, gledajući prijašnje nalaze troje me pitalo dali sam u mirovini.

Hm, pa nisam ni mislio da sam tako star. Čude se što me dr.opće prakse nije prije prijavila, jer sam na bolovanju sad već  23 mjeseca. Nakon izlaska iz vojske, vozio sam kombi , kasnije autobus.  

U životu sam samo to radio, a sad mi očito slijedi otkaz (jer nemam uvjete za rad) iako sam na bolovanju, vještačenje u HZMO za invalidsku mirovinu , ili me misle čak prekvalificirati .

Kod nas je sve moguće. Slutio sam da mi to slijedi, ali nekako kad dođe do toga, nakon toliko godina, nije mi svejedno. J...ga.

Gle, tako je kako je. 

Ti si još neko vrijeme i imao profi kategorije. Nekome su odmah digli, kao meni npr oružje. 

Meni su oružje odmah zabranili, a imao sam 4 pištolja. 3 na dozvolu na držanje i nošenje i 1 službeni. Netko sa dg ptsp vjerujem da i danas ima oružje (*ako nije bio policajac u mupu ne znaju za njegovu dg). 

Pomiriš se s time i ideš dalje. 

Sretno ✌️

uređeno: od Kompa
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...
, Kompa je napisao:

A što se tiče plaćanja istih pregleda, to plaća MUP iz novaca koje dobije pri raspodjeli iz državnog proračuna. Na teret MUPa, ako osoba prođe isti vanredni pregled

vidiš kako se to zna zakomplicirati kad te netko prijavi....

https://www.index.hr/vijesti/clanak/prica-o-pregledima-vozaca-postaje-sve-ozbiljnija-zena-morala-platiti-1031-kunu/2119433.aspx

i tko na kraju plati,čak i kad prođe

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Vecer,lijecim se od ptsp-a od 2005. dg.F43.1,F62.0,dobio od mup-a poziv za izvanredni ljecnicki pregled (prije toga me zvala drOP i rekla mi da me prijavila MUP-u i ne samo mene,već sve dijagnoze koje mogu naštetit vozaču)....no OK čekao sam 29 dana i ja odem 30.dan (4.9.2019.)na izv.lj.pregled u medicinu rada,obavim očni,psihotest,te razgovor sa psihologom i lječnicom medicine rada.

 

Dobijem sposoban za vozaca B kategorije uz obveznu vožnju s naočalima (bez ograničenja),nadalje odem u MUP i pokažem sve papire,pa kaže teta da moram mjenjat vozacku radi slike ,jer moram imat naočale,te da dođem drugi tjedan dok platim pristojbu,kupim biljege i donesem fotku sa naočalima.Imao sam volje da sve riješim taj dan.ali vrabac,........poplatim sve donesem fotku,a ona meni gospodine rekla sam vam da dođete 2.tjedan,a ja kažem pa isteći će mi 30 dana za lječnički,a i nemam vremena,a ona....nema veze ,pa neće vam nitko ništa.Naručila me za srijedu.

Imam dojam da nisam prošao lječnički ili da sam prošao sa ograničenjem odmah bi me obradila.

Moram i do svoje drOP da joj pokažem uvjerenje i da je upitam kad me misli opet tužekat MUP-u za izv.lječnički?? Pa dokle tako??

A nisam ni 100% siguran da će mi MUP vratit pare zbog naočala,,,,,i tu bi se moglo zakomplicirat,mada nebi trebalo.

Eto moje iskustvo,lp

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 26 minuta, zkova je napisao:

lijecim se od ptsp-a od 2005. dg.F43.1,F62.0,

jako puno branitelja ima i i f62.0 nakon ptspa i mislim da ne smeta nijedna dg za vozačku..

Prije 28 minuta, zkova je napisao:

Moram i do svoje drOP da joj pokažem uvjerenje i da je upitam kad me misli opet tužekat MUP-u za izv.lječnički?? Pa dokle tako??

navedene dg same po sebi nisu prepreka za vozačku,a liječnici sebi dopuštaju nekažnjeno poslati redom sve svoje pacijente...radi tko šta hoće...

Prije 31 minuta, zkova je napisao:

Dobijem sposoban za vozaca B kategorije uz obveznu vožnju s naočalima (bez ograničenja)

bar si dobro prošao..

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 12 sati , zkova je napisao:

Vecer,lijecim se od ptsp-a od 2005. dg.F43.1,F62.0,dobio od mup-a poziv za izvanredni ljecnicki pregled (prije toga me zvala drOP i rekla mi da me prijavila MUP-u i ne samo mene,već sve dijagnoze koje mogu naštetit vozaču)....no OK čekao sam 29 dana i ja odem 30.dan (4.9.2019.)na izv.lj.pregled u medicinu rada,obavim očni,psihotest,te razgovor sa psihologom i lječnicom medicine rada.

 

Dobijem sposoban za vozaca B kategorije uz obveznu vožnju s naočalima (bez ograničenja),nadalje odem u MUP i pokažem sve papire,pa kaže teta da moram mjenjat vozacku radi slike ,jer moram imat naočale,te da dođem drugi tjedan dok platim pristojbu,kupim biljege i donesem fotku sa naočalima.Imao sam volje da sve riješim taj dan.ali vrabac,........poplatim sve donesem fotku,a ona meni gospodine rekla sam vam da dođete 2.tjedan,a ja kažem pa isteći će mi 30 dana za lječnički,a i nemam vremena,a ona....nema veze ,pa neće vam nitko ništa.Naručila me za srijedu.

Imam dojam da nisam prošao lječnički ili da sam prošao sa ograničenjem odmah bi me obradila.

Moram i do svoje drOP da joj pokažem uvjerenje i da je upitam kad me misli opet tužekat MUP-u za izv.lječnički?? Pa dokle tako??

A nisam ni 100% siguran da će mi MUP vratit pare zbog naočala,,,,,i tu bi se moglo zakomplicirat,mada nebi trebalo.

Eto moje iskustvo,lp

Ako imaš status HRVI ne plačaš taksene marke. 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, zkova je napisao:

Vecer,lijecim se od ptsp-a od 2005. dg.F43.1,F62.0,dobio od mup-a poziv za izvanredni ljecnicki pregled (prije toga me zvala drOP i rekla mi da me prijavila MUP-u i ne samo mene,već sve dijagnoze koje mogu naštetit vozaču)....no OK čekao sam 29 dana i ja odem 30.dan (4.9.2019.)na izv.lj.pregled u medicinu rada,obavim očni,psihotest,te razgovor sa psihologom i lječnicom medicine rada.

 

Dobijem sposoban za vozaca B kategorije uz obveznu vožnju s naočalima (bez ograničenja),nadalje odem u MUP i pokažem sve papire,pa kaže teta da moram mjenjat vozacku radi slike ,jer moram imat naočale,te da dođem drugi tjedan dok platim pristojbu,kupim biljege i donesem fotku sa naočalima.Imao sam volje da sve riješim taj dan.ali vrabac,........poplatim sve donesem fotku,a ona meni gospodine rekla sam vam da dođete 2.tjedan,a ja kažem pa isteći će mi 30 dana za lječnički,a i nemam vremena,a ona....nema veze ,pa neće vam nitko ništa.Naručila me za srijedu.

Imam dojam da nisam prošao lječnički ili da sam prošao sa ograničenjem odmah bi me obradila.

Moram i do svoje drOP da joj pokažem uvjerenje i da je upitam kad me misli opet tužekat MUP-u za izv.lječnički?? Pa dokle tako??

A nisam ni 100% siguran da će mi MUP vratit pare zbog naočala,,,,,i tu bi se moglo zakomplicirat,mada nebi trebalo.

Eto moje iskustvo,lp

Ne uzrujavaj se prijatelju radi toga. I ja sam morao sve ponoviti samo radi fotografije sa naočalama. Kad sam donio traženu fotografiju, sve je bilo vrlo brzo sređeno. U međuvremenu, počeo sam nositi kontaktne leće i s njima mi je dosta lakše i praktičnije raditi. Prilikom nekoliko rutinskih kontrola policije u prometu, nikad mi nitko od njih nije tražio naočale! Imao sam dva puta i manje prometne nezgode, jasno da je policija obavila očevide i opet nitko nije pitao za naočale. Platio sam i neke manje kazne za prekoračenje brzine, mobitel,pojas...opet nitko ne pita za naočale. Šta sad reći na to sve? Slikaj se :-?:tikvan:B|

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, gogy1 je napisao:

Ako ne odes ljecniku onda on nema sta prijavljivati, a ako odes on prijavi i nastaju problemi.

Po tome ce biti jos više bolesnijih za volanom zbog straha gubitka voz.dozvole.

A ilegala neophodnih ljekova ce se otvoriti.

U konacnici jos vise problema na cestama nego do sada,

Uostalom šta je uopce vise logicno.

Istina.Ali i ovome mora doći kraj

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 14 sati , sivko je napisao:

Možeš tražit povrat tih 15 kuna kolika je taksa.

Ma neću tražit zbog 15 kn biljega,jer kod nas u kc traže potvrdu od držane uprave za branitelje potvrdu o HRVI,da me oslobode neke takse,sve naprave samo da platiš,al ok nek im bude.

Sutra idem u MUP da sve to riješim , nadam se bez komplikacija u svezi povrata 450kn,lp

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat, zkova je napisao:

Ma neću tražit zbog 15 kn biljega,jer kod nas u kc traže potvrdu od držane uprave za branitelje potvrdu o HRVI,da me oslobode neke takse,sve naprave samo da platiš,al ok nek im bude.

Sutra idem u MUP da sve to riješim , nadam se bez komplikacija u svezi povrata 450kn,lp

Potvrdu o statusu HRVI, dobiješ od državne uprave, odjel za branitelje i to u roku odmah i potpuno besplatno. Tako je barem kod mene u VG. I to dobijem nekoliko komada istih. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poz.,naravno da se zakompliciralo,ostao sam bez 450 kn koje sam platio medicinu rada.Razlog nošenje naočala kod vožnje+moram mjenjat vozačku dozvolu zbog fotke ,koja mora biti- ja i naočale na nosu....

....znači vjetar mi otpuhnuo sveukupno cca 670 kn,jer se mojoj drOP prohtjelo da me pošalje na iz.lj.pregled.Opet nas administracija ebe u još malo zdrav mozak,pa dokle!? A MUP,rekla mi djelatnica da to zahvalim svojoj dokici,super,prvom prilikom ću joj se osobno zahvalit i pitat je kad me opet misli slat.Eto DNO-DNA,a najgore dok to osjetiš na svojoj koži i džepu,

Znači mup tumači SPOSOBAN za vozačku B kategorije uz nošenje naočala-kao ograničenje samo da ne vrati novac za iz.lj.pregled,super!!Imamo Hrvatsku!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 mjeseci kasnije...

čitajući ovaj članak "zapelo" mi za oko jedan detalj.....da nije žalosno bilo bi smiješno...

https://zivim.gloria.hr/rastem/u-strahu-od-gubitka-dozvole-vozaci-doznajte-kada-vas-lijecnik-moze-prijaviti-policiji/9744973/

citati:

SVAKA PROMJENA MORA SE PRIJAVITI

Dražena (57) iz Zagreba jedna je od onih koji su prijavom liječnika obiteljske medicine zbog promjene zdravstvenog stanja morali otići na izvanredni pregled na medicinu rada. No, njena promjena bila je - nabolje. Ona je osoba s dijabetesom tipa 1 i prije nekog vremena s trakica se prebacila na Libre, kontinuirani mjerač glukoze u međustaničnoj tekućini, zahvaljujući čemu je postigla bolju kontrolu šećera u krvi, manje oscilacije vrijednosti šećera, općenito joj je glukoza niža, uz to nema hipoglikemija. Sve je to dobila napismeno od dijabetologa. No, zbog toga što joj se stanje promijenilo, njena izabrana liječnica rekla je da je mora prijaviti MUP-u.

Nakon toga Dražena je dobila dopis iz policije da se javi na pregled na medicinu rada. To je i učinila i dobila ograničenje vozačke na pet godina. A nekoliko mjeseci prije tog izvanrednog pregleda na redovnom je pregledu dobila ograničenje na deset godina.

--------------

znači,osoba prijavita na izvanredni pregled zato što joj se poboljšalo stanje i da apsurd ne bude dovoljan još dobije ograničenje na 5 godina ,a dok je bolesnija bila dobila 10 godina i sve to na kraju još ona mora platiti...

 

 

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija