Jump to content

Porez na kuće za odmor


borg_ri

Preporučene objave

Pozdrav, moj problem: "kupio sam svoju prvu stambenu nekretninu u 11 mjesecu 2016 godine i temeljem ispunjenih uvjeta dobio rješenje Porezne uprave o oslobađanju plaćanja poreza na promet nekretnina. Samac sam, pomorac u međunarodnoj plovidbi, prijavljen sam na kupljenoj stambenoj nekretnini, plaćam sve obaveze: struju, vodu, pričuvu, telefon i td. Radi prirode posla veći dio godine sam na radnom mjestu i tako očito u stanu sam manji dio godine (manje od 180 dana). Problem nastaje kad sam 2017. godine dobio rješenje lokalne samouprave (Općine) o obvezi plaćanja poreza na kuće za odmor s obrazloženjem da u stanu ne boravim svih 12 mjeseci, te da ne trošim vodu stalno nego povremeno. Žalio sam se na rješenje uz priložen čitav niz dokumenata, kao: rješenje Porezne uprave o oslobađanju od obveze plaćanja poreza na nekretninu obzirom da tako rješavam svoje stambeno pitanje, uplatnice o plaćenim režijama, presliku Pomorske knjižice, godišnju poreznu prijavu kao pomorac, broj dana provedenih u međunarodnoj plovidbi izdane od Lučke kapetanije, presliku osobne iskaznice na kojoj se vidi da sam prijavljen na adresi svog stana, itd. Općina moju žalbu šalje Županijskom upravnom odjelu za proračun, financije i nabavu. Ova institucija donosi drugostupanjsko rješenje kojim poništava prvostupanjsko i nalaže Općini da ponovno razmotri okolnosti. Međutim oni donose rješenje u kojem porezu na kuće za odmor pripisuju i zatetne kamate, s istim obrazloženjem kao i u prvom rješenju, tj. da ne trošim vodu svih 12 mjeseci i da sam u stanu povremeno, uz napomenu da činjenica što sam na radnom mjestu (brodu) veći dio godine ne opravdava moje izbivanje iz stana pa samim tim moj stan proglašavaju za vikendicu. Izvinjavam se na dužem objašnjenju, a moje pitanje glasi: "Dali je to moguće, znači pomorac samac po njihovom mišljenju ne može rješiti svoje stambeno pitanje."  Molim vas za vaše mišljenje, unaprijed hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...
Prije 59 minuta, Ruby_Danderfluff je napisao:

Mišljenje je da se žalite opet, jer ako nemate niti jednu drugu kuću osim te, da Vaše prebivalište nije nigdje drugdje nego tamo, tada to nije Vaša kuća za odmor, već Vaš dom.

To je onaj problem koji sam vidio i na svom iskustvu. Postoji trend da prvostupanjska tijela u potpunosti ignoriraju preporuke i shvaćanje drugog stupnja i/ili Upravnog suda i uvijek rješavaju po svom. To upravni postupak čini beskonačnim. U praksi se nikada ne koristi pravo meritornog rješavanja od strane višeg stupnja i nije mi poznata nijedna tehnika koja bi okončala ovakav cirkus ako je prvi stupanj dovoljno uporan....

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija