Jump to content
vrtzio

Nužni dio

Preporučene objave

Moji roditelji imaju po jedno dijete iz prvog braka. Otac je u vlasništvu imao kuću koju je darovao mojoj majci. Zatim su oboje sa mnom sklopili ugovor o doživotnom uzdržavanju, u kojem je navedena sva imovina, uključujući i tu kuću koju je prethodno otac darovao majci.

Zanima me može li nakon očeve smrti njegovo dijete iz prvog braka tražiti nužni dio, što se tiče te kuće, s obzirom na to da sada postoji ugovor o doživotnom uzdržavanju?

Podijeli ovu objavu

Podijeli na drugim stranicama

Jeste li to 100%? Nesiguran sam jer je kuću prvo darovao majci pa je onda sklopljen ugovor o doživotnom uzdržavanju. 

Znači za života je supruzi darovao nekretninu pa bi nadopuna nužnog dijela mogla ići i iz tog dara. To me brine.

Podijeli ovu objavu

Neka me netko ispravi,ako nisam u pravu...imala sam sličnu situaciju i savjetovala se kod odvjetnika,tad mi je rečeno da se i darovni ugovor i Ugovor o doživotnom uzdržavanju,mogu osporavati.Jedino se Ugovor o dosmrtnom uzdržavanju ne može osporiti.Ugovori o doživotnom i dosmrtnom uzdržavanju nisu isto.Kod ovog drugog odmah postajete vlasnik i ne može ga osporiti treća osoba.

Podijeli ovu objavu

prije 3 sati , zubatac1 je napisao:

Neka me netko ispravi,ako nisam u pravu...imala sam sličnu situaciju i savjetovala se kod odvjetnika,tad mi je rečeno da se i darovni ugovor i Ugovor o doživotnom uzdržavanju,mogu osporavati.Jedino se Ugovor o dosmrtnom uzdržavanju ne može osporiti.Ugovori o doživotnom i dosmrtnom uzdržavanju nisu isto.Kod ovog drugog odmah postajete vlasnik i ne može ga osporiti treća osoba.

Naravno da nisu u pitanju isti ugovori. Na ove ugovore se primjenjuje Zakon o obveznim odnosima, tako da u ovakvim slučajevima u eventualnu primjenu dolaze odredbe Zakona o obveznim odnosima o pobojnim i ništetnim ugovorima.

Podijeli ovu objavu

Registrirajte se kako bi mogli sudjelovati u raspravi

Da bi postavili pitanje ili objavili komentar trebate biti naš korisnik.

Izradite korisnički račun

Izradite svoj korisnički račun na ovoj stranici. Lako je, potpuno besplatno i trajno!

Registrirajte se

Prijavite se

Već imate korisnički račun? Prijavite se ovdje.

Prijavite se sad