Jump to content

Zastara zadužnice jamca


Neko112

Preporučene objave

Pozdrav svima,

naime imam problem. Bio sam jamac(solidarni dužnik) 2008 godine za kupovinu vozila.

Korisnik kredita je bio moj otac, koji je također i Protivnik osiguranja. Sve je funkcioniralo dok moj otac nije izgubio posao u krizi koja je pogodila svijet pa tako i našu RH.

2012. godine Banka zbog naše nemogućnosti da otplaćujemo kredit pokreće element osiguranja kredita kod Croatia osiguranja i tada prestaju OVRHE na mojem računu vezano uz taj kredit.

Croatia osiguranje nedugo za tim oduzima vozilo i prodaje ga, međutim punomoć pod kojim moj otac(korisnik kredita) pristaje da se vozilo proda izričito kaže da prodajom vozila prestaju sva potraživanja vezana za kredit.

Prije nego li je vozilo prodano iznos kredita koji je još trebalo otplatiti je iznosio 50 tisuća kuna. Nakon prodaje vozila ostaje još 20 tisuća kuna za otplatiti. Problem je što ja za to nisam znao za to(otac je skrivao dokument koji je dobio od mene) , a otac me uvjerio da zbog punomoći u kojoj stoji da su oni prihvatili ne potraživati više ništa, mi samo kao taj kredit zatvorili.

Na tome staje sve i od 2012. godine do danas mene nitko ne dira, međutim danas mi je sjela ovrha preko FINE na 43 tisuće kuna (20 tisuća glavnice i 23 tisuće kamata)

Terete me po tom kreditu to jest po Zadužnici koju sam potpisao 2008. godine.

Nekoliko stvari mi nije jasno:

- zašto nisu sjeli opet mojem ocu prvo(vjerojatno jer ima drugih ovrha, dok je živ neće otplatiti)

- zašto su čekali 7 godina pa je sad kamata veća od glavnice

- također postoji dokument kojim Banka tek 30.05.2019 godine daje Croatia osiguranju - IZJAVA O USTUPU PRAVA PO ISPRAVI, za "Zadužnicu" iz 2008. godine i "Isprava o zapljeni po pristanku dužnika" it 2008. godine (može li se tu kakva zastara izvući)

- postoji li neki dobar odvjetnički ured u kojem mogu platiti razumnu cijenu da pogleda papire sve i da mi pravni savjet, ako se da uopće što učiniti.

 

Unaprijed Hvala!

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, Neko112 je napisao:

2012. godine Banka zbog naše nemogućnosti da otplaćujemo kredit pokreće element osiguranja kredita kod Croatia osiguranja i tada prestaju OVRHE na mojem računu vezano uz taj kredit.

Kakvu ste točno ovrhu imali?

, Neko112 je napisao:

Croatia osiguranje nedugo za tim oduzima vozilo i prodaje ga, međutim punomoć pod kojim moj otac(korisnik kredita) pristaje da se vozilo proda izričito kaže da prodajom vozila prestaju sva potraživanja vezana za kredit.

Imate li kakvu informaciju o provedbi postupka prodaje?

, Neko112 je napisao:

- zašto nisu sjeli opet mojem ocu prvo(vjerojatno jer ima drugih ovrha, dok je živ neće otplatiti)

Stvar njihovog izbora, imaju na to pravo.

, Neko112 je napisao:

zašto su čekali 7 godina pa je sad kamata veća od glavnice

Upravo radi kamata.

, Neko112 je napisao:

također postoji dokument kojim Banka tek 30.05.2019 godine daje Croatia osiguranju - IZJAVA O USTUPU PRAVA PO ISPRAVI, za "Zadužnicu" iz 2008. godine i "Isprava o zapljeni po pristanku dužnika" it 2008. godine (može li se tu kakva zastara izvući)

Zastare nema, ako je u međuvremenu poduzeta bilo koja radnja vjerovnika radi naplate duga, npr. da se pokušala provesti ovrha.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija