Jump to content

Porez na Kapitalnu Dobit - ETF Fondovi


Esk

Preporučene objave

Poštovanje, 

Nedavno sam uložio novac u ETF fondove preko jedne on-line platforme (eToro).

Nisam siguran kako to funkcionira u odnosu na porez na kapitalnu dobit.

Ukoliko sam kupio udjele preko te platforme recimo danas (2.9.2019), a prodam udjele i isplatim si novac unutar 2 godine od kupnje (Recimo 2.9.2020), tada sam obavezan platiti 12% plus prirez. Ukoliko udjele prodam 2 godine ili više nakon kupnje, tada nisam obvezan platiti nikakav porez.

Jesam li u pravu? 

Planiram nastaviti ulaganja, mjesečno kupovati dionice istih fondova bez prodavanja idućih nekoliko godina, imali nešto općenito na što bi trebao paziti u tom slučaju što se tiče poreza?

 

LP.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 53 minuta, Esk je napisao:

Nedavno sam uložio novac u ETF fondove preko jedne on-line platforme (eToro).

Nisam siguran kako to funkcionira u odnosu na porez na kapitalnu dobit.

Ukoliko sam kupio udjele preko te platforme recimo danas (2.9.2019), a prodam udjele i isplatim si novac unutar 2 godine od kupnje (Recimo 2.9.2020), tada sam obavezan platiti 12% plus prirez. Ukoliko udjele prodam 2 godine ili više nakon kupnje, tada nisam obvezan platiti nikakav porez.

Jesam li u pravu? 

U pravu ste. 

Prije 53 minuta, Esk je napisao:

Planiram nastaviti ulaganja, mjesečno kupovati dionice istih fondova bez prodavanja idućih nekoliko godina, imali nešto općenito na što bi trebao paziti u tom slučaju što se tiče poreza?

Što se poreza tiče, ne morate ništa posebno paziti ako dok ne prodajete udjele. Kako nije riječ o fondu pod kontrolom HANFA-e i SKDD-a u RH, morate sami voditi evidenciju o kupnji i prodaji udjela u fondu (neće vam je nitko poslati službeno), pretpostavljam da to možete i preko platforme. 

To je značajno zbog toga što prilikom isplate tog dohotka iz inozemstva, svejedno morate predati JOPPD obrazac i pripadajuću evidenciju bez obzira što ne morate platiti porez (ako je između stjecanja i prodaje udjela prošlo više od 2 godine).

Te evidencije predajete kako biste prikazali neoporezive primitke, odnosno pred Poreznom upravom opravdali taj novac kao neoporeziv. 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Mario, puno Hvala na odgovoru.

Imam još par pitanja.

Pošto uplate planiram raditi mjesečno, to bi značilo da mi udjeli postaju neoporezivi "klizno". Dakle ako kupim jedan dio udjela sada, drugi za mjesec dana, treći mjesec nakon, svaki prihod od tih udjela će prestati biti oporeziv u trenutku prodaje ukoliko je ta prodaja izvršena 2 godine nakon kupnje?

JOPPD se predaje do kralja veljače za prethodnu godinu ukoliko sam dobro shvatio iz istraživanja,i većinom porezna objavi obavjest na svojim stranicama o tome je li tako?

Što se tiče evidencije, ta evidencija mora biti FIFO tablica sa kupnjama i prodajama, njihovim datumima i iznosima, i nema neki standardni oblik u kojem se ta evidencija predaje nego je samo bitno da su svi podaci tamo?

 

LP.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala, Odličan link.

Još jedno pitanje i mislim da je sve više manje jasno.

Hoću li morati napraviti prijavu dohotka na udjele koje sam sada kupio početkom 2020te ili se to radi samo prilikom prodaje (pretpostavljam da je tako)?

Da li tada (recimo 2023.) upišem najnormalnije datume kupnje udjela od ove godine (2019.) i datume prodaje udjela (2022. recimo).

Nije problem ako je kupnja izvršena ranije jer u suštini nisam dobio nikakav dohodak u tim godinama između?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat , Esk je napisao:

Hvala, Odličan link.

Još jedno pitanje i mislim da je sve više manje jasno.

Hoću li morati napraviti prijavu dohotka na udjele koje sam sada kupio početkom 2020te ili se to radi samo prilikom prodaje (pretpostavljam da je tako)?

Da li tada (recimo 2023.) upišem najnormalnije datume kupnje udjela od ove godine (2019.) i datume prodaje udjela (2022. recimo).

Nije problem ako je kupnja izvršena ranije jer u suštini nisam dobio nikakav dohodak u tim godinama između?

Da, samo prilikom prodaje, jer tada nastaje primitak. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 10 mjeseci kasnije...

Mario, puno hvala na savjetima.

Ja sam takoder nedavno poceo ulaganje u eToru. Muci me sto sam imao opciju "copy", tj. kopirao sam neke day tradere koji su imali po nekoliko stotina transakcija dnevno, i ja s njima. Tako da moj summary sa eTora vec sada 21/07, ima oko 400 stranica transakcija.

Naravno postoji i "Account Statement" i "Financial Summary" sve u sklopu eTora, download.

Moje pitanje glasi: prilikom godisnje prijave poreza, da li je dovoljno isprintati sve te stranice, ukljucujuci i summary ili treba nesto drugo?

Lp,  

uređeno: od eToro
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija