Jump to content

invaliditet


francoM

Preporučene objave

odmalena sam imao jedni oko slabije, no ono je uslijed bolesti potpuno izgubilo vid. na drugom imam dioptriju. zanima me mogu li traziti status osobe s tjelesnim ostecenjem, nikakvu mirovinu, novcanu invalidninu niti ekstra povlastice ne trazim, samo me interesira imam li pravo na drukciji obracun poreza na placi. i otkud uopce krenuti? 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije svega, kod Vas se mora utvrditi postojanje tjelesnog oštećenja. Sam postupak za utvrđivanje tjelesnog oštećenja podnosi se na Vaš osobni zahtjev ili na zahtjev liječnika primarne zdravstvene zaštite. Pri tome je potrebno popuniti Zahtjev za priznanje prava na naknadu zbog tjelesnog oštećenja, te ga kompletirati sa medicinskom dokumentacijom i osobnom iskaznicom, a sve skupa dostavljate područnom uredu HZMO-e, prema mjestu svoga prebivališta. Zbog potrebe prilaganja medicinske dokumentacije, najbolje Vam se prije podnošenja Zahtjeva konzultirati sa svojim liječnikom, te po potrebi pribaviti dodatnu dokumentaciju.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

jesam, zaposlen sam na neodredjeno. poslodavac je upoznat s mojim problemom, mislim na vlasnika odnosno direktora poduzeca, a osim njega to zna i mojih par kolega s kojima dijelim ured. nemam u cijelom zivotu niti jednog dana bolovanja niti sam ikad trazio ista na racun toga. cak mi je pomalo i neugodno, jer primjecujem dosta zatucanih ljudi u kolektivu. jedina razlika izmedju mene i njih jest ta sto ne konkuriram za visu poziciju, jer za te pozicije treba biti i na terenu sluzbenim vozilom, a ja ne vozim jer se ne osjecam sigurno za volanom.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

 

Prije 21 minuta, francoM je napisao:

cak mi je pomalo i neugodno, jer primjecujem dosta zatucanih ljudi u kolektivu.

Iako vjerujem da nije lako, ali jednostavno zanemarite zaucane ljude oko sebe, te umjesto da se osjećate neugodno, fokusirajte se na postupak utvrđenja tjelesnog oštećenje s obzirom da Vam je to osnova za stjecanje prava. Nemojte na ovo gledati kao da Vam netko nešto poklanja, već kao da koristite svoja prava koja Vam prema pozitivnim propisima RH pripadaju, uostalom kao i cijeli niz drugih prava koja u životu koristimo, jer nam sukladno zakonima pripadaju.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

hvala na odgovorima. jos me zanima hoce li se to kako negativno odraziti na mog poslodavca? napokon imam poslodavca koji potice, motivira, koji je vrlo korektan, bilo bi mi zao da napravim neku stetu svojim statusom. jedino sto nalazim jest da cu imati pravo na GO u trajanju 30 dana, a i da postoji neka evidencija radnika s tjelesnim ostecenjem. moje stanje nije posljedica ozljede na radu, tesko mi se snaci u propisima buduci da je vecina toga pisana za invalide rada. nekima se ciniti smijesnim mozda, ali od sveg toga mi najteze pada to sto ce par lajavih kolegica u odjelu kadrovskih poslova imati uvid u moje stanje.

uređeno: od francoM
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat , francoM je napisao:

hoce li se to kako negativno odraziti na mog poslodavca?

Neće, dapače. Poslodavci koji zapošljavaju osobe s invaliditetom mogu ostvariti niz poticaja koje osigurava Zavod za vještačenje, profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje osoba s invaliditetom.

Poticaji pri zapošljavanju uključuju mjere:

1. subvenciju plaće

2. sufinanciranje troškova obrazovanja

3.  sufinanciranje troškova prilagodbe mjesta rada

4. sufinanciranje troškova prilagodbe uvjeta rada

5. naknadu u visini uplaćenog doprinosa za obvezno zdravstveno osiguranje

6. sufinanciranje troškova stručne podrške

7. posebna sredstva za razvoj novih tehnologija i poslovnih procesa u cilju zapošljavanja i održavanja zaposlenosti osoba s invaliditetom i

8. potporu za održivost samozapošljavanja osoba s invaliditetom

Također, svi poslodavci koji zapošljavaju najmanje 20 radnika obveznici su kvote, tj. zapošljavanja određenog broja osoba s invaliditetom. Broj osoba s invaliditetom koje je poslodavac dužan zaposliti izračunava se po stopi od 3% od ukupnog broja zaposlenih. Poslodavci mogu kvotu ispuniti i na zamjenski način koji je strogo propisan, a poslodavci koji ne ispune kvotu niti zapošljavanjem osoba s invaliditetom niti na zamjenski način, dužni su plaćati novčanu naknadu. Novčana naknada iznosi 30 % minimalne plaće, mjesečno, za svaku osobu s invaliditetom koju je poslodavac bio dužan zaposliti.

prije 1 sat , francoM je napisao:

tesko mi se snaci u propisima buduci da je vecina toga pisana za invalide rada.

Slobodno pitajte što god Vas bude zanimalo.

prije 1 sat , francoM je napisao:

nekima se ciniti smijesnim mozda, ali od sveg toga mi najteze pada to sto ce par lajavih kolegica u odjelu kadrovskih poslova imati uvid u moje stanje.

Uopće nije smiješno...a kolegice bi mogle pripaziti na zaštitu osobnih podataka.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

lijecnik me uputio kod specijaliste na pregled, da moze na osnovu toga napraviti zahtjev. no rekao mi je da vjerovatno nista od toga, jer da se tjelesno ostecenje i sva prava vezana uz to priznaju samo osobama oboljelima od profesionalne bolesti ili onima koji su pretrpjeli ozljedu na radu. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija