Jump to content

5dc166bde45d9_hkzupma4.png.9590e296d178dd1c80ff94d41d2e91a8.png Hrvatsko udruženje za kaznene znanosti i praksu, u suradnji s Vijećem Europe, vas poziva na  XXXII. redovno savjetovanje, pod nazivom "JAČANJE UČINKOVITOSTI KAZNENOG POSTUPKA PRIMJENOM STANDARDA EUROPSKOG SUDA ZA LJUDSKA PRAVA", koje će se održati od 5. do 7. prosinca 2019., u hotelu Remisens Premium Hotel Kvarner u Opatiji.  Preuzmite PROGRAM XXXII. REDOVNOG SAVJETOVANJA, Opatija.pdf i prijavite se za sudjelovanje.

k091

Nužni dio

Preporučene objave

Poštovani,

molim Vas savjet vezan uz sljedeće.

Putem darovnog ugovora dobio sam stan od bake.

Zanima me mogu li me njezini sinovi tužiti nakon njezine smrti u smislu nasljeđivanja svog nužnog dijela?

Baka nema ništa u posjedu nakon što mi je darovala taj stan.

 

Hvala unaprijed.

Podijeli ovu objavu


Link to post
Podijeli na drugim stranicama
, k091 je napisao:

mogu li me njezini sinovi tužiti nakon njezine smrti u smislu nasljeđivanja svog nužnog dijela?

Po onome što ste naveli, mogu. 

Podijeli ovu objavu


Link to post
Podijeli na drugim stranicama
Prije 22 minuta, Matrix je napisao:

Po onome što ste naveli, mogu. 

Koji bi bio bolji nacin za prijepis nekretnine od darovnog ugovora?

 

To bi znacilo da nije od neke koristi dobiti nesto putem darovnog ugovora jer uvijek postoje nasljednici koji bi potnecijalno mogli tuziti za nuzni dio.

Podijeli ovu objavu


Link to post
Podijeli na drugim stranicama
, k091 je napisao:

jer uvijek postoje nasljednici koji bi potnecijalno mogli tuziti za nuzni dio.

Ali samo ako su doista povrijeđeni u svom pravu na nužni dio, odnosno ako iza darovatelja/ostavitelja nema druge imovine koja bi činila ostavinu iz koje bi se mogao namiriti nužni dio. 

 

, k091 je napisao:

Koji bi bio bolji nacin za prijepis nekretnine od darovnog ugovora?

Obzirom da je darovanje besplatno raspolaganje, sasvim izvjesno da bi sigurniji način bio teretni pravni posao. 

Podijeli ovu objavu


Link to post
Podijeli na drugim stranicama

Prema čl. 89. st. 3. Zakona o nasljeđivanju, ostavitelj može izjaviti u vrijeme darovanja ili kasnije, da se dar ne uračunava  u nasljedni dio.

Znači li to da stan legalno dobiven darovnim ugovorom ne ulazi u ostavinu i zakonski nasljednici ne bi imali pravo na nužni dio?

 

Podijeli ovu objavu


Link to post
Podijeli na drugim stranicama
, Milan1964 je napisao:

Prema čl. 89. st. 3. Zakona o nasljeđivanju, ostavitelj može izjaviti u vrijeme darovanja ili kasnije, da se dar ne uračunava  u nasljedni dio.

 

prije 6 sati , acero je napisao:

Odgovor na ovo pitanje i mene zanima, pa ako netko zna ...

Vrijedi pročitati odredbe čl. 77 st. 2 Zakona o nasljeđivanju

Podijeli ovu objavu


Link to post
Podijeli na drugim stranicama

Registrirajte se kako bi mogli sudjelovati u raspravi

Da bi postavili pitanje ili objavili komentar trebate biti naš korisnik.

Izradite korisnički račun

Izradite svoj korisnički račun na ovoj stranici. Lako je, potpuno besplatno i trajno!

Registrirajte se

Prijavite se

Već imate korisnički račun? Prijavite se ovdje.

Prijavite se sad




×