Jump to content

100.000 tema na Legalis portalu!  Nakon 16 godina od pokretanja ove stranice, dana 31.07.2019. na Legalis portalu je pokrenuta 100.000-ta tema. Time je na ovom portalu raspravljeno više od 100 tisuća pravnih pitanja, i to kroz 526.000 pojedinačnih objava korisnika. U ovom trenutku Legalis portal broji 90.700 registriranih korisnika.

k091

Nužni dio

Preporučene objave

Poštovani,

molim Vas savjet vezan uz sljedeće.

Putem darovnog ugovora dobio sam stan od bake.

Zanima me mogu li me njezini sinovi tužiti nakon njezine smrti u smislu nasljeđivanja svog nužnog dijela?

Baka nema ništa u posjedu nakon što mi je darovala taj stan.

Hvala unaprijed.

Podijeli ovu objavu

Podijeli na drugim stranicama
, k091 je napisao:

mogu li me njezini sinovi tužiti nakon njezine smrti u smislu nasljeđivanja svog nužnog dijela?

Po onome što ste naveli, mogu. 

Podijeli ovu objavu

Prije 22 minuta, Matrix je napisao:

Po onome što ste naveli, mogu. 

Koji bi bio bolji nacin za prijepis nekretnine od darovnog ugovora?

To bi znacilo da nije od neke koristi dobiti nesto putem darovnog ugovora jer uvijek postoje nasljednici koji bi potnecijalno mogli tuziti za nuzni dio.

Podijeli ovu objavu

, k091 je napisao:

jer uvijek postoje nasljednici koji bi potnecijalno mogli tuziti za nuzni dio.

Ali samo ako su doista povrijeđeni u svom pravu na nužni dio, odnosno ako iza darovatelja/ostavitelja nema druge imovine koja bi činila ostavinu iz koje bi se mogao namiriti nužni dio. 

, k091 je napisao:

Koji bi bio bolji nacin za prijepis nekretnine od darovnog ugovora?

Obzirom da je darovanje besplatno raspolaganje, sasvim izvjesno da bi sigurniji način bio teretni pravni posao. 

Podijeli ovu objavu

Prema čl. 89. st. 3. Zakona o nasljeđivanju, ostavitelj može izjaviti u vrijeme darovanja ili kasnije, da se dar ne uračunava  u nasljedni dio.

Znači li to da stan legalno dobiven darovnim ugovorom ne ulazi u ostavinu i zakonski nasljednici ne bi imali pravo na nužni dio?

Podijeli ovu objavu

Registrirajte se kako bi mogli sudjelovati u raspravi

Da bi postavili pitanje ili objavili komentar trebate biti naš korisnik.

Izradite korisnički račun

Izradite svoj korisnički račun na ovoj stranici. Lako je, potpuno besplatno i trajno!

Registrirajte se

Prijavite se

Već imate korisnički račun? Prijavite se ovdje.

Prijavite se sad