Jump to content

100.000 tema na Legalis portalu!  Nakon 16 godina od pokretanja ove stranice, dana 31.07.2019. na Legalis portalu je pokrenuta 100.000-ta tema. Time je na ovom portalu raspravljeno više od 100 tisuća pravnih pitanja, i to kroz 526.000 pojedinačnih objava korisnika. U ovom trenutku Legalis portal broji 90.700 registriranih korisnika.

tinkerbell2825

Kupnja nekretnina

Preporučene objave

Poštovani,

trebala bi savjet vezano za kupnju nekretnine.

Nevjenčani suprug i ja smo u procesu kupnje stana. Oboje smo prodali svoje sadasnje stanove i od tih novaca kupujemo jedan zajednicki. Vlasnistvo bi bilo pola/pola.

Prilikom sklapanja predugovora / ugovora moramo oboje biti navedeni kao kupci? Da li moramo naznaciti koliki je ciji dio ili se poslije zajednickim upisom na gruntovnici automatski dijeli na pola?

Da li je vazno sa cijeg racuna je placena nekretnina i u kojem omjeru?

I jos jedno pitanje...ovo je mozda za drugu temu ali vezano za ovo pa ako mi mozete odgovoriti.

Naime...imamo dvoje djece a on iz prijasnja 2 braka ima po jedno dijete iz svakoga.

Buduci da nismo vjencani (niti ne planiramo) sta se po pravnom pitanju dogadja sa spomenutom nekretninom koju kupujemo u slucaju da se suprugu (ili)meni nesto dogodi?

Mogu li njegova djeca traziti isplatu stana buduci da ce stan biti pola njegovo vlasnistvo ako se suprugu nesto dogodi, za moga zivota dok ja zivim u njemu?

Koliko u tom slucaju moja (nasa zajednicka) djeca nasljedjuju?

Da li se onda moja polovica dijeli na 2, a njegova na 4 djece?

Kako se pravno moze regulirati da se tek po mojoj (ili njegovoj) smrti stan dijeli? I u kojem omjeru? Naravno da se pritom ne zakine ni jedno od 4 djece.

Unaprijed hvala na odgovoru

Podijeli ovu objavu


Link to post
Podijeli na drugim stranicama
, tinkerbell2825 je napisao:

Prilikom sklapanja predugovora / ugovora moramo oboje biti navedeni kao kupci?

Da, te ne bi bilo zgorega da se u dijelu gdje se govori o izdavanju tabularne izjave naznači da " preodavatelj bez ikakvog daljnjeg pitanja dozvoljava da se kupci upišu u zemljišne knjige kao suvlasnici u omjeru 1/2".

, tinkerbell2825 je napisao:

Buduci da nismo vjencani (niti ne planiramo) sta se po pravnom pitanju dogadja sa spomenutom nekretninom koju kupujemo u slucaju da se suprugu (ili)meni nesto dogodi?

Zakon o nasljeđivanju

čl.8

(2) Na temelju zakona ostavitelja nasljeđuje i njegov izvanbračni drug koji je u pravu nasljeđivanja izjednačen s bračnim. Izvanbračnom zajednicom u smislu ovoga Zakona smatra se životna zajednica neudane žene i neoženjenog muškarca koja je trajala dulje vrijeme, a prestala ostaviteljevom smrću, pod uvjetom da su bile ispunjene pretpostavke koje se traže za valjanost braka.

čl.9

(1) Ostavitelja nasljeđuju prije svih njegova djeca i njegov bračni drug.

(2) Osobe iz stavka 1. ovoga članka nasljeđuju na jednake dijelove.

Podijeli ovu objavu


Link to post
Podijeli na drugim stranicama

Registrirajte se kako bi mogli sudjelovati u raspravi

Da bi postavili pitanje ili objavili komentar trebate biti naš korisnik.

Izradite korisnički račun

Izradite svoj korisnički račun na ovoj stranici. Lako je, potpuno besplatno i trajno!

Registrirajte se

Prijavite se

Već imate korisnički račun? Prijavite se ovdje.

Prijavite se sad




×