Jump to content

dvostruko oporezivanje


hogar1983

Preporučene objave

Dobar dan,

zanima me kako se racuna porez u sljedecoj situaciji, mozda je negdje i odgovoreno, ali mozda bolje da postavim konkretno pitanje sa konkretnim podacima.

Znaci zanima me kako ide porez, radnik radi u HR, ali je zaposlen u ceskoj firmi gdje na racun u ceskoj banci dobiva neto placu, ali zivi i radi od doma u Zagrebu.

Placa je 60000 eura bruto, zanima me koliko nakon poreza u Ceskoj i HR bi ostalo, bio sam na poreznoj i svuda ali nigdje ne mogu dobiti ni neki okvirni odgovor, tipa ukoliko stavim u neki kalkulaor place ovaj bruto za HR da li bih ga mogao uzeti kao prilicno tocnu referencu.

Mozda je glupo pitanje nespretno sroceno, ali u velikoj sam stisci sa vremenom i trebao bih neki tocan odgovor. Kako se uopce prijavljuje porez u HR, na godisnjoj ili mjesecnoj bazi ?

 

Hvala!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 9 sati , hogar1983 je napisao:

Dobar dan,

zanima me kako se racuna porez u sljedecoj situaciji, mozda je negdje i odgovoreno, ali mozda bolje da postavim konkretno pitanje sa konkretnim podacima.

Znaci zanima me kako ide porez, radnik radi u HR, ali je zaposlen u ceskoj firmi gdje na racun u ceskoj banci dobiva neto placu, ali zivi i radi od doma u Zagrebu.

Placa je 60000 eura bruto, zanima me koliko nakon poreza u Ceskoj i HR bi ostalo, bio sam na poreznoj i svuda ali nigdje ne mogu dobiti ni neki okvirni odgovor, tipa ukoliko stavim u neki kalkulaor place ovaj bruto za HR da li bih ga mogao uzeti kao prilicno tocnu referencu.

Mozda je glupo pitanje nespretno sroceno, ali u velikoj sam stisci sa vremenom i trebao bih neki tocan odgovor. Kako se uopce prijavljuje porez u HR, na godisnjoj ili mjesecnoj bazi ?

 

Hvala!

Iz ovoga što ste iznijeli ispada da ste porezni rezident RH. Pitanje je da li je češki poslodavac išao u primjenu ugovora o izbjegavanju dvostrukog oporezivanja ili nije, tj da li je uopće porez uplaćivan u Češkoj. Pretpostavljam da jest, a u tom slučaju trebate sve prijaviti u RH kroz godišnju prijavu poreza na dohodak. Porez iz Češke će se priznati prema potvrdi Porezne uprave Češke. Za okvirni izračun trebaju vam obračuni plaće i samo ukupne iznose dohotka i poreza  ubacite u poreznu prijavu u excelu koju možete naći na internetu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Puno hvala na odgovoru, moje razumijevanje je bilo da npr ukoliko je porez u Ceskoj 10 posto da trebam platiti tu razliku poreza npr da je ovdje 30, 20 posto razlike, samo dajem primjer. Znaci ne moram placati doprinose, mirovinsko, zdrastveno, samo porez na neto placu od 36 posto ? ukoliko sam dobro shvatio

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, hogar1983 je napisao:

Puno hvala na odgovoru, moje razumijevanje je bilo da npr ukoliko je porez u Ceskoj 10 posto da trebam platiti tu razliku poreza npr da je ovdje 30, 20 posto razlike, samo dajem primjer. Znaci ne moram placati doprinose, mirovinsko, zdrastveno, samo porez na neto placu od 36 posto ? ukoliko sam dobro shvatio

Vrlo mi je teško reći bez da znam kako je češki poslodavac postupao i kakav je uopće vaš ugovor s njim. Nesamostalni rad za društvo sa sjedištem u drugoj državi članici EU je malo specifično. Postoje ugovori o izbjegavanju dvostrukog oporezivanja i ugovori o socijalnom osiguranju, a postoje i pravila EU o postupanju na zajedničkom tržištu, sve to može biti važnije od općih principa koje sam naveo. 

Pokušajte pročitati ovo: 

https://www.porezna-uprava.hr/obrazac_joppd/Documents/EU poslodavci za internet.pdf

i usporediti sa svojom situacijom, pa onda možemo nešto zaključiti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

− osobu koja ima boravište u Republici Hrvatskoj, a zaposlena je kod više poslodavaca 
čije je sjedište ili mjesto rada u različitim državama članicama.

Nisam siguran da se to odnosi na ovu situaciju ukolikp su svi doprinosi i sve ostalo vec placeni u ceskoj, ali da trebao bih sve to saznati prije da nema iznenadjenja, hvala puno na odg

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...

Da koliko shvacam, ovo gore se primijenjuje  a mene tj : Kako je već rečeno, pitanje odreivanja primjenjiva zakonodavstva ureuje se u Gla-
vi II, čl. 11. do 16. Uredbe 883/04. Osnovno je pravilo pri utvrivanju primjenjiva zako-
nodavstva da se nadležno zakonodavstvo odredi prema mjestu rada (lex loci laboris), pa 
se tako na osobu koja obavlja djelatnost kao zaposlenu u članici primjenjuje zakono-
davstvo te države članice, što znači kako će se na osobu zaposlenu u RH primjenjivati 
hrvatsko zakonodavstvo i kad je ta osoba zaposlena u poslodavca s registriranim sjedištem 
ili mjestom poslovanja u drugoj članici.
Iznimkom su od ovog pravila osobe zaposlene u poslodavca koji redovno obavlja dje-
latnost u drugoj članici, a poslodavac ih je uputio (izaslan) na rad u RH, uz uvjet da pred-
vieno trajanje posla nije dulje od dvadesetčetiri mjeseca i da nisu poslane kako bi zamije-
nile druge osobe. Na njih se primjenjuje zakonodavstvo članice iz koje su upućene na rad.
Uredba, uz to, ureuje pitanje odreivanja primjenjiva zakonodavstva kad odreena 
osoba obavlja djelatnost zaposlene osobe u dvjema ili više država članica, pa se tada pri-
mjenjuje:
12 Osim navedenih, u primjeni su i Uredba 988/09, Uredba 1231/10, Uredba 124410, Uredba 465/12 te 
Uredba 1224/12. 13 Norveška, Island i Liechtenstein, kao države članice EGP-a, primjenjuju uredbe EU-a za usklaivanje u 
odnosima s RH, počevši od 12. travnja 2014. 14 Švicarska, kao članica EGP-a, primjenjuje uredbe EU-a za usklaivanje sustava socijalne sigurnosti, ali 
još nije odreen datum od kojeg će te uredbe primjenjivati i u odnosima s RH. U meusobnim odnosima 
još se primjenjuje odredbe meudržavnog ugovora o socijalnom osiguranju. 

 

Sto je totalno glupo ako je porez i prirez placwn u Ceskoj? Mislim wtf ok mi je platiti razliku poreza ali placati doprinose tj objasnjavati Ceaima da teebaju placati doprinose notorna glupoost.  65000 eura na koje se placa sve a zbog toga sto je remote work iz HR moram placati doprinose i ostale pizdarije 2x

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija